Instagram kullanıcılarının şifrelerini çaldığı iddia edilen InstaAgent, App Store'dan kaldırıldı
Mobil

Instagram kullanıcılarının şifrelerini çaldığı iddia edilen InstaAgent, App Store'dan kaldırıldı

Türkiye dahil olmak üzere birçok ülkede App Store'un en popüler uygulamalarından biri haline gelen Who viewed your profile  (Profilime kim baktı) - InstaAgent adlı uygulama App Store'dan kaldırıldı. Bugüne kadar 500 bin indirilme sayısına ulaştığı tahmin edilen InstaAgent'in kullanıcılarının Instagram şifrelerini kendi sunucularına aktardığı belirtiliyor.

App Store'da Türker Bayram adlı geliştirici adına kayıtlı uygulamanın kötü amaçlı bir yazılım olduğu, Almanya merkezli küçük bir uygulama yazılım geliştirme stüdyosu olan Peppersoft'un geliştiricilerinden David L-R tarafından ortaya çıkarıldı. Uygulamayı inceleyen geliştirici, InstaAgent'ın kullanıcıların özel bilgilerini şifrelemeden instagram.zunamedia.com adlı bir sunucuya gönderdiğini ve bu bilgileri bazı durumlarda kullanıcıların izni olmadan Instagram profillerinde fotoğraf paylaşmak için kullandığını söylüyor. Sunucunun tahmin edebileceğiniz gibi Instagram'ın resmi ağıyla bağlantısı yok.

Sorunun ortaya çıkmasının ardından Instagram, BBC'ye yaptığı açıklamada InstaAgent kullanıcıların uygulamayı silmeleri ve Instagram şifrelerini değiştirmelerini tavsiye ediyor. Benzer uygulamalar için de benzer risklerin olduğunu hatırlatmakta fayda var.

InstaAgent tarafından yapılan resmi bir açıklama henüz yok, gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (3)
  1. 500 milyon değil 500 bin indirilme.

  2. Fırat Çalışkan Fırat Çalışkan

    Uygulamanın izlediği politika (eğer yaptıysa) kesinlikle suç orası tartışılmaz fakat Instagram'ın da 3. parti bir uygulamanın neler yapabildiğini görüp dışarı verdiği API algoritmasını gözden geçirmesi lazım.

  3. Fark edilmeyen daha kim bilir neler var? Gelecek de bu tür daha da zararlı ve kontrol edilemez hale gelebilir. Bu zararlılar bir de yapay zeka ile falan birleşse, hayat alt üst olur.