Yemeksepeti girişimlerinden irmik.com da kapandı
E-Ticaret

Yemeksepeti girişimlerinden irmik.com da kapandı

 • Yemeksepeti'nin dikey girişimlerinden biri daha kapandı. Yöresel gıda ürünlerine odaklanan Lokum.com'dan sonra restoranlar için pazar yeri girişimi irmik.com da faaliyetlerini sonlandırdığını açıkladı.

yemeksepeti-com-irmikYemeksepeti'nin dikey girişimlerinden biri daha kapandı. Yöresel gıda ürünlerine odaklanan Lokum.com'dan sonra restoranlar için pazar yeri girişimi irmik.com da faaliyetlerini sonlandırdığını açıkladı.

Yemeksepeti'ne üye restoranlar için bir pazar yeri olarak hayata geçirilen irmik.com, Aralık 2012'de açılmış ve yaklaşık 15 milyar dolarlık Horeca (hotel, restoran, cafe) pazarının restoranları kapsayan payına göz dikmişti. O tarihte, Türkiye'deki restoranların sayısı da 100 bin olarak paylaşılmıştı.

Daha sonra (Ocak 2015) İstanbul'dan başlamak üzere Türkiye geneline hizmet vermeye başlayacağını duyuran irmik.com, hedefinin büyük olduğunu düşündürmüştü ancak gelinen noktada işler pek de yolunda gitmişe benzemiyor.

irmik.com üzerinde yayınlanan açıklamaya göre 1 Kasım 2015 itibarıyla irmik.com'un hizmetlere son verilmiş. Şimdiye dek 250 binin üzerinde ürün satışı (un, içecek vs.) yapılmış ve irmik.com'a ayrılan kaynakların da yemekle ilgili 'kullanıcılarının hayatını kolaylaştıracak' farklı projelere aktarılması kararlaştırılmış.

İrmik.com'un kapanma kararının DeliveryHero stratejilerine uygun şekilde alındığı düşünmek en mantıklısı gibi duruyor. Yemeksepeti'nin bundan sonra da, aynı stratejiyle, yemek siparişiyle direkt alakalı yenilikler yapacağını tahmin ediyorum.

Ocak ayındaki haberimizde 1500’ün üzerinde restoranın irmik.com'dan faydalandığını ve 2014 yılı boyunca 10 bine yakın sipariş alındığını paylaşmıştık. İrmik.com'da yayınlana açıklamanın tamamını aşağıda okuyabilir, her zaman olduğu gibi yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Restoranları tedarikçilerin en uygun fırsatlarıyla buluşturma vizyonuyla hareket eden irmik.com, bugüne dek yüzlerce tedarikçiden 250.000'in üzerinde ürün sattı. Restoranlar için en kazançlı alışveriş hedefiyle yüzlerce ton un, yüz binlerce litre içecek ve daha birçok ürünün satışına aracı olan irmik.com, 01.10.2015 itibarıyla faaliyetlerini sonlandırıyor.

Bir Yemeksepeti projesi olan irmik.com'un kaynaklarını, Yemeksepeti altında yine yemekle ilgili, kullanıcılarımızın hayatını kolaylaştıracak farklı projelere yönlendireceğiz.

Bu zamana kadar bizimle birlikte olan tedarikçilerimize, özverili ekibimize ve on binlerce siparişinizle bizi tercih etmiş olan siz değerli müşterilerimize çok teşekkür ederiz.

Vermiş olduğunuz siparişlerinizle ilgili sorularınız için [email protected] adresine e-posta atabilir ya da 0212 306 70 40 no'lu telefon üzerinden müşteri hizmetlerimizle görüşebilirsiniz.

Sevgilerimizle,

irmik.com Ekibi

Yorumlar (11)
 1. Faruk Uzun Faruk Uzun

  Görünen o ki Delivery Hero kaynaklarını mümkün olduğunca ana ürüne odaklamak istiyor. Yemeksepeti gibi güçlü bir çatı altında bile yatay büyümede bu kadar temkinli hareket ediliyorsa, Türkiye'deki e-ticaret firmaları ana işlerine odaklanma konusunu ciddi şekilde gündemine almalı

 2. Yemeksepeti tutumunu değiştirmez ise bu gidişle korkarım tamamen kapatacak Online sipariş alanında bile son duyumlarıma göre pastadan oldukca pay kaptırmaya başlamış yemeksepetinin tutumundan hiç bir işletme nemlun değil, ayrıca yemeksepetinin aktif kullanıcılarından biriydim taaki satılıncaya kadar ve artık yemeksepeti yerine siparişlerimi http://Yemekmotoru.com dan veriyorum ve onlarca arkadaşımda benim gibi yemeksepetini tercih etmiyor. Benim tepkim hem satıldığı için neden paramız ülkemizden dışarı çıksın, hemde yemeksepeti artık çok büyüdü ama maalesef büyüdükçe kalitesi küçüldü.

  1. Arkadaş bunu yazarken gerçekten sen kendine inandın mı? Yemek sepetinin şuan güncel 8 mio ziyaretçisi var aylık. Yemek motoru dediğin yerin ise 15 bin.. yemekmotoru.nun reklamını yapacaksan bu mecraada tutmaz bu..İş çok kalitesiz tasarım çok amatör ve gördüğüm kadarıyla pazarlama çalışmalarıda öyle..yemek motoru dediğin şey tutmaz boşuna uğraşma.

 3. Webrazzi Yorumcusu (@webrazziyorumcu) Webrazzi Yorumcusu (@webrazziyorumcu)

  Tutmaz demiştim. O domain bende olsa Türkiye'nin en global e-ticaret sitesini kurarım.

 4. Muhammed Muhammed

  Buradan az çok anlıyoruz ki, Yemek Sepeti biraz rast gelmiş...

  1. Büyük olasılık doğru tespit.

 5. Yemeksepetinin son dönemde yaptığı en akıllı yatırım content tarafında yemek.com oldu. Bundan sonra daha çok bu tafara yatırım gelir diye tahmin ediyorum

 6. Yemek Tarif Yemek Tarif

  Yabancı yatırımcıların eline geçtikten sonra, servis kalitesinin ve hızının yükselmeye başladığını düşünenlerdenim. Yemek sepeti'nin yeni yatırımcıları ile daha başarılı olacağını düşünüyorum.

 7. çok pahalıydı lokum da irmikte kimse o paralara sipariş vermez :( bide türklerin ticaret alışkanlığı nette azaldı ..

 8. Cabbar Gültiken Cabbar Gültiken

  Adtriplex de kapanmış, neden haberini yapmadınız?

  https://teknokrasi.net/turk-reklam-platformu-adtriplex-kapandi/

 9. Yürümeyeceği en başından belliydi.. Tedarikçilik işi zor.. Herşeyden önce piyasada 10 aya kadar uzayan vadeler, çekler havada uçuşuyor.. Ben bir restoran sahibiyim.. Kapıma gelen tedarikçinin haddi hesabı yok.. İrmik üzerinden sipariş vermiştim.. Online ödememi yaptım.. A firması getiriyor.. Bana malı getirdikleri gibi peşinden satıcıları geldi. Size 4 ay vade yapalım diye.. E sonuçta bende işime bakıyorum.. Kabul etim.. Unumu, yağımı ıvırı zıvırı peşin almaktansa vadeli almak daha makul.. Tedarikçi irmik sayesinde epey müşteri edinmiş.. İrmik kapanınca hepsine saldırmışlar.. Herkese vade.. Restoran neden gidip tekrar irmikten sipariş versin.. Hem irmik komisyonu yok, hemde vade var. Hayırlısı olsun, inşallah ekip daha iyi işler çıkartmak üzere devam eder..

  Restoranı ilk açtığımda gidip kuru gıda sitesinden nakit alıyordum sonra firmalar gelmeye başladı.. Önce 15 günde bir kredi kartı veriyordum, sonra başka bir firmaya aydan aya başladım, sonra çek aldım bi ay alıp 2 ay çek. Sonra 3, 4 derken şimdi 6 aylık çek bile verdiğim oluyor. 10 aylık yazsam bile kimse birşey demez.. Anlamadım gitti, bu tedarikçiler herkese böyle nasıl yapıyorlar..