Skype kurucuları 1 sterline dağıtım yapacak sürücüsüz robotlar geliştirdi

Skype kurucuları 1 sterline dağıtım yapacak sürücüsüz robotlar geliştirdi

Market ya da tekel siparişlerinin drone'larla başlayan yolculuk macerası, kendi kendini süren robotlarla devam edecek gibi görünüyor. Skype'ın kurucu ortakları olarak tanıdığımız Ahti Heinla ve Janus Friis'in yeni girişimi Starship Technologies, gittikçe yaygınlaşan talebe göre servisler ve e-ticaretin dağıtım aşamasında insan bağımlılığını minimuma indirerek, süreci baştan sona değiştirmek istiyor.

Bugün tanıtılan Londra merkezli Starship Technologies için "sıfır maliyet, sıfır bekleme zamanı ve sıfır çevre kirliliği" olmak üzere üç sıfırla yola çıktıklarını söyleyen Heinla, Skype'ın telekominikasyon için yaptığını yerel dağıtım ağları için yapmak istediklerini söylüyor.

Girişimin tanıtılan ilk prototipi Starship, kaldırımlarda ortalama 4 mph hızda hareket ediyor; özel haritalama ve navigasyon teknolojisi kullanarak engellere takılmadan ilerliyor. Dağıtımı 30 dakikadan daha az zamanda, kullanıcının mobil uygulamadan seçtiği ve 1 sterlinden daha ucuza yaptığı notlar arasında. Kullanıcılar robotun gelişini yine mobil uygulama üzerinden görüntüleyebiliyor.

starship3

İki alışveriş torbası yani yaklaşık 9 kg'lık yükü taşıyabilen Starship'i dağıtıma hazır bir robotlar kafilesi olarak düşünebilirsiniz. Tedarik zincirinde  kapıdan kapıya dağıtım sırasında yaşanan verimsizliği çözmeyi amaçlıyor.

Belirli merkezlerde tutulan ve burada gün içinde şarj, bakım gibi "ihtiyaçları giderilen" robotlar, tedarikçilerin dağıtıma çıkacak mallarını belirli merkezlerde toplamasına izin veriyor. Robotlar bu şekilde maliyetleri düşürerek, talebe göre servislerin (ve e-ticaretin) en karmaşık operasyonlarından birini de çözmeye yardımcı oluyor. Bu sayede sektöre giriş eşiği de aşağı çekilmiş oluyor.

Tüm bunlar Starship Technologies'i oldukça ilginç bir girişim haline getiriyor ancak robotlar henüz test aşamasında ve önümüzdeki yıldan itibaren piyasaya sunulması planlanıyor. Robotlarla ilgili akla gelen ilk soru ise güvenlik, zira insanlar her an hack'lenebilir içi dolu bir robotun ev adreslerine gelebildiğini bilmekten pek hoşlanmayabilirler. Starship'in taşıma işlemini kilitli kabinlerde gerçekleştiriyor olması sanıyoruz pek az kişinin bu ve benzer şüphelerini giderecektir. Buna karşın robot uzaktan operatörlerle takip ediliyorlar üzerinde kamera, hoparlör ve mikrofon, acil durumlarda olay yerine uzaktan müdahale edilmesini sağlıyor.

Starship bu tip sorunlara daha ileri çözümler bulamayabilir ancak robotların yakın gelecekte elimizden alacağı işlerin başında dağıtım servisleri olacak gibi görünüyor. Starship'i eylemde görmek isteyenler için kendi tanıtım videosundan ziyade, BBC Click programının aşağıdaki videosu faydalı bilgiler içeriyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.