iOS'un son güncellemesiyle canlı fotoğraflar ve yeni emojiler iPhone'lara geldi
Mobil

iOS'un son güncellemesiyle canlı fotoğraflar ve yeni emojiler iPhone'lara geldi

Apple Eylül'ün ilk haftasında yeni iPhone'ları tanıttığı etkinliğinde aynı zamanda işletim sisteminin yeni sürümü iOS 9'la ilgili olarak da yeni özellikler duyurmuştu. Bu yeni özelliklerden bir tanesi olan "Live Photos" özelliği yeni iOS 9.1 güncellemesi ile telefonlara geldi.

"Live Photos" özelliği ile birlikte fotoğraf çekerken Live Photos özelliğini açarsanız çektiğiniz fotoğraftan önceki ve sonraki 1,5 saniyelik kısımlar telefonun hafızasına kaydediliyor ve fotoğrafın üstüne bastığınız anda oynatılmaya başlanıyor. Bu özellik ile fotoğraflar hareketlendirilmiş oluyor. Örneğin bir şelale fotoğrafı çektiğinizde, Live Photos özelliğini açarsanız daha sonra şelale akışını 3 saniye izleyebiliyorsunuz.

iOS 9.1 güncellemesi ile gelen bir diğer yenilik de emojiler. Apple mevcut emojilerine ibadet yerleri, yeni gülen yüzler, spor ekipmanları, tek boynuzlu at, Hot Dog ve burrito ekledi. Live Photos özelliğinin yalnızca iPhone 6S ve iPhone 6S Plus ile kullanılabildiğini belirtelim. Aşağıdan özellikle ilgili videoyu izleyebilirsiniz.

Yorumlar (1)
  1. "Live Photos" özelliği iOS 9.1'de gelmedi. Zaten iOS 9'da da vardı. Sadece gereksiz hafıza dolumunu önlemek için bu özellikle ilgili geliştirme yapıldı. Sanki bu özellik yeni gelmiş gibi aktarmışsınız, insanlar yanlış anlamasın diye bilgilendirmek istedim.