500 Startups, 2016'ya kadar Türkiye'de 12 girişime yatırım yapmayı planlıyor
Yatırım

500 Startups, 2016'ya kadar Türkiye'de 12 girişime yatırım yapmayı planlıyor

Kısa süre önce 500 İstanbul fonunun duyurusunu yapan 500 Startups, iki gün boyunca süren Webrazzi Summit 2015 konferansımızda yatırım niyetinde olduğu girişimleri açıkladı.

500 Startups'ın Türkiye yatırım ortağı Erhan Erdoğan ilk gün BinYaprak sosyal sorumluluk projesine yatırım yapma isteğini açıkladı. İkinci günse Webrazzi Arena'nın ilk 3 girişimine (Twentify, Evreka, Segmentify) yatırım yapmak istediklerini canlı olarak duyurdu. Aldığımız bilgiye göre bu girişimlerle birlikte 500 Startups'ın Türkiye'de yatırım listesine aldığı girişim sayısı  12'ye ulaştı.

Erhan Erdogan 500 StartupsWebrazzi Arena'da seçilen ilk 3 girişimi daha önceden de değerlendirdiğini öğrendiğimiz 500 Startups, 500 İstanbul fonu ile bu girişimlere 50 bin ile 100 bin dolar arasında yatırım yapmaya hazırlanıyor.

ErasmusInn ve Volt da 500 Startups'ın 12 girişimlik yatırım planları arasına giren girişimler arasında.

Bildiğiniz gibi 15 milyon dolarlık 500 İstanbul fonunun Aralık ayında kapatılması planlanıyor. Yani şu anda imza atılmış bir yatırım yok ancak Aralık ayı içinde bu yatırımların kesinleştirilmesi planlanıyor.

İlk açıklanan bilgilere göre bir yıl içinde 30 girişim yapılması planlanıyordu ama Erhan Erdoğan bu sayının da 50'ye kadar çıkabileceğini aktardı.

500 Startups'ın Türkiye'de de kendine has küçük ama hızlı adımlarla ilerlediğini söyleyebiliriz. Önümüzdeki aylarda bu yatırımların tamamlanmasını ve yerli girişimlerin nasıl bir ilerleme göstereceğini de merakla bekliyoruz.

Yorumlar (13)
 1. A. Selim Yıldırım A. Selim Yıldırım

  İnanın hiç birşey değişmiyor. Arkadaş, eş dost olayı maalesef burada da işliyor.

  Paralar beceriksiz girişimcilerin elinde heba olup gidiyor. Umarım iyi olur ama ümidim pek yok.

  Erhan Erdoğan dağıtsın paraları :)

  1. Erhan Erhan

   Selamlar Selim, neden es dost yazdiniz? Lutfen detaylandirin ben de detaylica bir aciklama yazayim.

   1. Aristo-Z Aristo-Z

    Sanırım summit'e - sahneye gelene kadar gelişen süreçte daha önce başka yerlerde elemeden geçen, tercih edilen firmalar olması sebebiyle, o safhalarda gelişen hadiseler..

    Misal bir tanesi X organizasyonda %10 vermeyenler zaten elemeleri geçemiyorlar. Diğer bir tanesi pilott programından gelmekte olup, hakkındaki burada yayınlanan eleştiriler okunsa dahi süreç anlaşılır kanaatindeyim.

    Ancak bu süreçle ilgilli değerlendirmeler dolayısıyla metrik ölçüme tâbi olamayacağından sadece tartışma konusu olabilirler. Bunun çapraz teyidi ancak bu tür filtelerden geçemediği hade büyük başarı elde edilenlerin "gerçekten bu işi yapan ajanslardan tespiti" ile kısmen mümkün olabilir kanaatindeyim.

  2. Beyazit Beyazit

   +1 bence de oyle.. hangisi big market bunlarin? hangisi milyar dolarlik sirket vaadediyor. 500'un amaci sirketi 30-40 milyon dolara sirket satmak mi? Bu mudur vizyon? oyle bile olsa bu sirketlerin herhangi birisinin o valuation'lari gormesi ciddi manada zor. Ben esas girisimcilere uzuluyorum, kucuk isler pesinde kostuklari, zamanlarini heba ettikleri icin..

   Diger startup yatirimlarinda iyi bir performans goruruz umarim.

   1. Fathkrt Fathkrt

    Bütün girişimler milyar doları hedeflemek zorunda diye bir kanun mu var ? 500 startups bir fon şirketidir ve kâr amacıyla kurulmuştur.. Ne kadar amaçladıkları onların insiyatifinde..Paran varsa vizyonunu sen göster yada iyi bir girişimin varsa 500 startupsa milyar dolar vaad et :) Benim ne 500 startups ile nede yatırım alan girşimlerle alakam yok ıspartada kendi halinde takılan meraklı birisiyim.. Yiğidi öldür ama hakkını yeme demişler o yüzden yatırım alan tüm girişimleri tebrik ederim..

  3. Pasha Pasha

   Birincisi her ne kadar eleştirsek de, ne sattığın değil nasıl sattığın önemli. Dost, ahbap, çevre vs. buna dahildir...Ülkemiz gibi, zihniyet açısından bir 3. dünya ülkesinde, bunun dışında bir şey beklemek hayal olur. Tüm her şeyi buna göre bakmak gerekiyor...

 2. Gozde Gozde

  Düzeltme: BinYaprak, bir sosyal girişim. Hedefi ve yarattığı farktan dolayı sosyal sorumluluk projesi yazmışsınız sanırım ama (sosyal) girişim olduğuna dair düzeltmemi yapmak istedim. http://binyaprak.com/

 3. Kişisel Blog Kişisel Blog

  Elimize fırsat gelmiyor ki diye yakınan arkadaşlara şu fırsatları kesinlikle değerlendirmeli

 4. Firma Pazarı Firma Pazarı

  Güzel haber.Daha fazla yatırım lazım.

 5. bi yatırımcı olsaydım katma değerli girişimlere yatırım yapardim.

 6. Segmentify 1 haftadır kullanıyorum gayet güzel

 7. Duygu Duygu

  Türkiye'deki bu arayışları için nereye başvuru yapmak gerekiyor?

 8. Zekeriya Tuglu Zekeriya Tuglu

  benim fon kredilerinde ki uygulamalarin ulkemiz sartlari aliskanliklari ve mutesebbisin algilamasi disinda yapildigindan istenen sonuclari alamadigimiz kanaatindeyim.

  bunlarin bizim kultur ve sistemlerimize entegre deilse cok karli ve basarili isler cikar.

  tartisma ondan sonra yerini bulacaktir.