Tıklamaya değil okumaya odaklanan HaberVer yayına başladı
Dijital

Tıklamaya değil okumaya odaklanan HaberVer yayına başladı

Türkiye'de popüler haber siteleri tıklama haberciliğinde rakip tanımıyor ancak bundan şikayetçi olan pek de azımsanmayacak bir kitle var. Dijital mecraların yükselişi sayesinde, bu okuyucuları hedefleyen ve kaliteli içeriğe odaklanan haber sitelerinin/uygulamalarının da sayısı artıyor. "Okunabilen bir haber sitesi" mottosuyla yola çıkan HaberVer, okuyucuların bir bakışta Türkiye'de ve dünyadaki gelişmelerden haberdar olması amaçlanarak hazırlanmış.

HaberVer, Türkiye'de uzun süredir medya sektöründe çalışan ve bazılarınızın Teknolog blogundan tanıdığı Erdal Kaplanseren'e ait bir proje. 1998 yılından beri çalıştığı Doğan Medya Grubu'ndan kendi yayın şirketini kurmak üzere Şubat 2014'te ayrılan Erdal'ın ilk girişimi Layka olmuştu. Kurumsal pazar için içerik üreterek gelir sağlayan Layka, internette içerik tüketen herkesi ilgilendirebilecek projeler üretiyor ve HaberVer bunlardan ilki.

HaberVer'in mevcut haber sitelerinden nasıl farklı olduğunu ise Erdal şu sözlerle aktarıyor: "HaberVer, klasik bir haber sitesi değil. Bir haber merkezi. HaberVer’de haberleri ve ilgi çekecek tüm içerikleri sosyal medya kullanım kültürüne uygun bir formatta sunacağız. Kesin ve açıklayıcı bir dille başlıkta haberin özünü verip, sayfa tıklatma derdine düşmeden ziyaretçiye ana sayfadaki spotta haberin genel hatlarını sunacağız. HaberVer’in masaüstü veya mobil web sitesine girildiğinde, Türkiye’de ve dünyada neler olup bittiğini saniyeler içinde ana hatlarıyla öğrenmek için ana sayfada dolaşmak yeterli olacak. Detay isteyenler haber sayfalarına girecek. Bizim için önemli olan daha fazla sayfa göstermek değil, haber vermek."

Sosyal haberciliği de önemseyen HaberVer, başta Facebook, Twitter, Instagram ve YouTube olmak üzere popüler ağları yalnızca web sayfasına yönlendiren trafik kanalları olarak görmüyor. Yani HaberVer'in haber içeriği, siteye gitmeden bu kanallar üzerinden ulaşılabilir olacak şekilde üretiliyor. HaberVer adresini ziyaret etmekse farklı tasarım ve özel araçlarla bir nevi ödüllendiriliyor. HaberVer sitesinde, size yalnızca iyi haberleri getiren İyi Haber Ver butonu ve haberleri konularına göre ayıran renk kodları bu araçlardan bazıları. Ziyaretçilerin haber kategorilerini kendi isteklerine göre düzenleme, istemedikleri kategorileri pasifleştirme, haber takip etme ve bu haberlerdeki gelişmeler hakkında bildirim alma gibi özelliklerin sunulması da planlar arasında.

Sıkı köşe ve tartışma yazıları ya da belirli bir perspektifte ele alınan haberler arıyorsanız HaberVer'in size göre olmadığını da belirtmemiz gerekiyor. Zira Erdal'ın HaberVer ile önemli vaatlerinden biri, haberleri siyasi veya kurumsal bir kimlikle veya duruşla herhangi bir yakınlık kurmadan, sadece içerik gözüyle bakıp takipçilerine ulaştırmak.

İlk etapta yazı ve fotoğraf tabanlı web sitesini yayına alan HaberVer, yakın zamanda ses ve video içeriklerini de başlatmayı planlıyor.

Yorumlar (16)
 1. Hakan Hakan

  Hayırlı olsun. Ancak Onedio'nun hem galeri, hem de haber tarafından pek bir farkını göremiyorum maalesef.

 2. Sosyalci Sosyalci

  Çok yavaş çalışıyor.

 3. Nurfeza Nurfeza

  En iyi adwords geliri sayfa geçişlerindeki reklama tıklama kazalarından geldiği için... Mecbur :)

 4. Söyledikleri gibi degil. Bn facebook sayfalarina girince direk haberin icerigi paylasilacak sandim ama onlar oldugu gibi site linki paylasmislar websitesine gitmeden icerik okunmuyor. Oldugu gibi icerigi facede paylaşsaydiniz amaciniz ile uyusacakti

  1. Seda Altun Seda Altun

   Sence o şekilde nasıl para kazanabilirler? Webrazzi okuduğuna göre böyle şeylere kafa yorduğunu sanıyorum...

 5. http://www.notey.com un eski tasarımı yapılmış. Haberler güncel değil, manşetler dahi eklenmemiş.Soldaki menüyü sabitleme seçeneği olmalı. Geniş ekranlar için ihtiyaç var, aç kapa göz yoruyor. Bir haber sitesi için en iyi izlenim editörlerinin olduğu ve 4-5 dk önceki haberlere erişebilmemizdir.İlk girişte kaybettiler tekrar da gireceğimi sanmıyorum.

 6. bu adamlar taş mı yicek reklam işi nasıl olcak ona nasıl tıklatcaklar ???

 7. Engin Murat Şahin Engin Murat Şahin

  Yeni bir haber sitesi..Başarılar dilerim...

 8. Tasarım çok kötü. Kullanıcı deneyimi sıfırın biraz üstünde.

  * Gerçi ne önemi var onedio gibi iyi bir seo uzmanı + sosyal medya kanallarını etkin kullandının ne tasarıma gerek var ne de kaliteli içeriğe. Yürür gidersiniz.

  Türkçe içerik olayından çıkın artık. Bu alan büyük oyunculara ayrıldı.

  Baran Korkut - Business Model Inc.

  https://www.youtube.com/watch?v=P8CY9UCkQ4U

 9. Sinan Sinan

  Tasarımını beğendim.

 10. Sinan Sinan

  Kimse bir şey yapmasın ya, bir şey denemesin. Herkes otursun, oturduğu yerde. Büyük oyuncular var, ne haddine. Maazallah gelişme yaşarız belki ne gerek var!?

  1. İşte tam olarak sorunumuz bu Sinan ağzına sağlık (:

 11. Gerekli Siteler Gerekli Siteler

  Sık kullanılanlara eklenecek bir site.

 12. Wolkanca Wolkanca

  çok güzel site olmuş.

  gerçekten ilgili olduğumuz haberleri bütün kaynaklardan alıp takip edebileceğimiz bir yer olursa tutacaktır şu an türkiyede böyle bir şey lazım zira haber kaynakları ayrı ayrı kutuplara kaydı biri a diyor diğeri b.

  teşekkürler.

 13. Masallah dusunceler guzel ballandira ballandira anlatilanlar bir de gercege donusse cok guzel olucak