Tık avcısı haberciliğe karşı yerli yeni bir haber servisi: Hap Haber
Genel

Tık avcısı haberciliğe karşı yerli yeni bir haber servisi: Hap Haber

Geleneksel medya gelişen teknoloji ve internetin yaygınlaşması ile birlikte internet haberciliğine evrilirken tüm dünyada çok önemli bir konu haline geldi. Dünyanın bir ucunda yaşanan en ufak bir olayı bugün anlık olarak heryerden öğrenebiliyoruz.

Ancak ülkemizde son yıllarda haberciliğin ve haber içeriğinin değil tamamen kullanıcıları sadece linki tıklatmaya ve sayfa gösterimini arttırmaya yönelik haberciliğin yapıldığına şahit oluyoruz ve bunun dozu gün geçtikçe artıyor.

Tüm bunlara karşılık olarak kurulan Hap Haber, kullanıcıları doğrudan haberin içeriğiyle buluşturmayı hedefleyen ve "tık" amacı gütmeyen bir haber servisi olma amacıyla Burak Budak, Metin Özhan ve Osman Arı tarafından kurulmuş.

Hap Haber, aldatıcı başlıklar atan haber sitelerinin aslında neyi paylaşması gerektiğini ve kullanıcıların gereksiz haberler ile zaman kaybetmelerini önlemeyi hedefliyor. Uygulamanın arka tarafta nasıl çalıştığını aktarmamız gerekirse, üç editör özellikle tıklama amacıyla oluşturulmuş tüm haberleri anlık olarak takip ederek özet haberler hazırlıyor ve başlığını değiştirmeden yayınlıyor. Başlık değiştirmeme nedenleri ise farkındalık oluşturmak.

hap-haber-uygulama

Girişimin kurucularından Burak Budak, Türkiye'de son yıllarda internet haberciliği noktasında atılan çarpıcı manşetlerin toplumu bilgilendirmek yerine sadece tıklanma sayısına yönelik bir amaç güttüğünü aynı zamanda atılan manşetlerin ve kullanılan görsellerin haberin içeriği ile alakasız olmakla birlikte gazetecilik ilkelerini de hiçe saydığını söyleyen Budak, Hap Haber'in hem alternatif bir gazetecilik pratiği için olanaklar barındırması hem de internet haberciliğine örnek teşkil etmesi bakımından geliştirdiklerini söyledi.

Şu anda öz kaynaklarıyla yoluna devam eden ekip, ilerleyen zamanlarda alternatif gelir kanalları olarak markalar ile işbirliği, içerik reklamcılığı ve görsel ağırlıklı ek özellikler ile gelir modellerini şekillendirmeyi planlıyor.Hap Haber şu anda Android platformunda yer alıyor ancak ekibin iOS ve web tabanlı versiyon üzerinde çalıştıklarını çok kısa süre içerisinde bunların kullanıcılarla buluşacağını belirtelim. Ayrıca Twitter üzerinden de özet haberleri okuyucularla paylaşıyorlar.

Yorumlar (10)
 1. Kadir Pirasoğlu Kadir Pirasoğlu

  Düşünce güzel, hakkımızda kısmında yazdıklarına sonuna kadar katılıyorum ama içeriği yine anladığım kadarıyla yerel gazetelerden alıyorlar.. Haberlerde seçici davranacaklarını düşünüyorum.

 2. Eparsel Eparsel

  İnternet haberciliğinin yediği küfürleri azaltacak faydalı bir uygulama. Tabi bu ahlak dışı tuzaktan nemalananlar bu gençlere izin verirse ...

 3. Süper bir uygulama. Tam da aradığım şeydi. Canın sıkınca aç oku...

 4. Gif Haber Gif Haber

  Tık tuzağından bıkanlar için benzer haber hizmeti: @gifhaber

  https://twitter.com/gifhaber

 5. Bekir Arslan Bekir Arslan

  tık habercisi olmayan, yayınlanan hemen hemen her yazıyla adeta ders veren bir haber sitesi var. el cezire türk. dosya konuları, özel haberler, interaktif sayfalar, belgeseller ve dergi. bunları yapmak, üstelik özenle yayına hazırlamak kolay iş değil. açıldıktan sonra başka bir haber sitesine uğramadım.

 6. Alideniz Alideniz

  çok güzel bir fikir ancak ilk etapta iki soru işareti var : içerik sahipleriyle nasıl bir anlaşma içerisindeler ve 3 kişi bütün haber sitelerini gerçekten okuyor-özetliyorsa işi nasıl büyütecekler.

 7. Ismet Ismet

  Fikir için bir bilene danışıp tartışılmalıydı bu eksiklikten dolayı süregelen eksiklikler mevcut daha da geliştirilebilir bir uygulama.

 8. Tüm değerli yorumlar için teşekkürler arkadaşlar.

  @KadirPirasoğlu: Haberleri mümkün olduğunca insanları aldatmaya yönelik başlık atan kaynaklardan derliyoruz. Haber seçmek gibi bir sistemimiz yok fakat okuyucuya gerçekten boşa zaman kaybı olacağımız haberlere de çok yer vermediğimizi söyleyebilirim. Buna da ekip içinde tartışarak karar veriyoruz. Bu konuda önerileriniz olursa duymak bizi çok mutlu edecektir.

  @Alideniz: İçerik sahipleri ile bir anlaşma içerisinde değiliz. Önümüzdeki dönemde direkt olarak İHA ve DHA gibi haber servisleri ile işbirlikleri yapacağız. Şu anda 3 kişilik ekibimiz tabi ki "bütün" siteleri takip etmiyor. Takip ettiğimiz genelde çok takipçisi bulunan "büyük" diyebileceğimiz ve aldatıcı başlıklar atan haber siteleri. Ekibimiz genişledikçe haber takip yelpazemiz de genişleyecek.

  @İsmet: Yorumunuz için teşekkürler bu konuda sizin fikirleriniz ve fikir lideri öneriniz olursa paylaşırsanız danışmak ve görüşmek isteriz.

  Yukarıdaki yorumlar ve diğer yorumlar için tekrar teşekkürler.

  Hap Haber Ekibinden Burak.

 9. Giybetci Giybetci

  mantık güzel lakin haber kaynakları iyi seçilmeli.

  "Haberleri mümkün olduğunca insanları aldatmaya yönelik başlık atan kaynaklardan derliyoruz." cümlesi ilginç. aldatıcı başlık atan siteleri okumamak gerekirken, daha da yaymış oluyorsunuz. aldatıcı başlaık atanın haberine güvenip okuyanlara selamet dilerim.

  *bununla ilgili kod yazıldı mı, işleyiş manuel mi olacak yoksa koddan geleni mi denetliyorsunuz?

  *başlıklardaki sıfatlar aynen korunması hata, nasıl düzeltilecek : 'çarpıcı açıklamalar' da çarpıcı.nın otomatik olarak çıkarılmasını öneririm.

  *gelir modeli nedir?