Yenilenen Vogue.com.tr'nin rotası e-ticaret [Röportaj]

Yenilenen Vogue.com.tr'nin rotası e-ticaret [Röportaj]

Türkiye'de dijital reklam yatırımlarının, dergi ve gazetelerin önüne geçmesi geleneksel yayınlar için önemli bir kırılma noktasını işaret ediyor. Değişim, geleneksel yayınları dijital odaklı olarak yeniden düşünmeye itiyor. Dünyanın en köklü moda dergilerinden Vogue'un Türkçe edisyonundaki online odaklı dönüşüm, bunun güncel örneklerinden biri oldu.

Baştan sonra yenilenen web sitesi ve sosyal medya yönetimi kapsayan dijital dönüşümle ilgili Vogue.com.tr Yayın Yönetmeni Yonca Karatoprak ile yazılı bir röportaj yaptık.

Vogue dergisinin basılı ve dijital okurluk oranları bugün nasıl? İki mecrada son birkaç yıllık süreçte gerek okur sayısı gerek reklam yatırımları bakımından nasıl bir değişim var?

Aslında iki farklı kitleden bahsediyoruz. Vogue Türkiye dergisi ve Vogue.com.tr’nin kesişen noktaları elbette ki var fakat kitle demografisi açısından farklı konumdalar diyebiliriz. Bu fark ise dijitaldeki yenilenme süreciyle son bir yılda daha da keskinleşti. Vogue.com.tr ve sosyal medya mecralarımızın yaş aralığı ve içerik dinamikleri, dergimize göre daha genç bir kitleye hitap ediyor. Yenilenen Vogue.com.tr’yi canlıya aldığımızda, okuyucu davranışlarını etkileyecek tüm deneyimleri de değiştirdiğimiz için bu kadar hızlı bir yükseliş beklemiyorduk. Sonuç beklentimizin üstünde gelişti. Temmuz 2015’de ilk canlıya çıkışımızdan bugüne, büyük bir ivme kazanarak trafik artışımız devam etmekte. Aylık sayfa gösterim rakamlarımız 4 milyonu aştı ve her hafta yeni bir rekora koşuyoruz. Vogue Türkiye’nin reklam gelir payında, dijital pay çok önemli bir noktada. Yenilenme sürecinde reklam veren markanın tüm taleplerini karşılayacak, teknolojik ve tasarımsal geliştirmeler yapıldı. Bu da doğal olarak reklam gösterimlerinde olumlu etki yarattı.

Yonca Karatoprak_vogue
Yonca Karatoprak

Vogue'un Türkiye'deki dijital stratejisini özetler misiniz? Yenilenen web siteniz bu bağlamda nasıl bir hedefi destekliyor?

Vogue Türkiye olarak, uzun soluklu yürüttüğümüz dijital dönüşüm çalışmalarının ardından, tüm dijital mecralarımızın stratejileri tek bir noktada “yenilikçi kullanıcı deneyimi” üzerinde toplandı. Bugün ise Vogue.com.tr’nin yenilenen tasarım ve teknolojisi sayesinde, okuyucumuz mobil dahil 360 derece tüm cihazlarda daha hızlı, duyarlı ve ferah bir dijital deneyim yaşıyor. Dijitaldeki okuyucu bağlılığını arttırmak ve hedeflediğimiz kitlelere ulaşabilmek adına ise editoryel bakış açımızı tamamen farklılaştırdık. Okuyucu, moda alanındaki tüm gelişmeleri, dünyayla aynı anda ilk kez daha hızlı şekilde Vogue.com.tr’de bulabilecek.

Vogue Türkiye web sayfasında video tüketimini diğer içeriklerle kıyaslar mısınız? Vogue TV üzerinden reklam almayı planlıyor musunuz?

Video izleme trafiklerimiz şu an bir artış trendinde. Moda haftaları boyunca düzenli yayınladığımız defile videoları, bu artışın kaynağına dönüştü. Vogue TV potansiyeli olan çok güçlü bir gelir modeli. Video prodüksiyon frekanslarımızı arttırdığımızda, pre-roll reklamlarla bu alanı güçlendireceğiz. Gelecek günlerde, Vogue TV için özel bir projeyle okuyucunun karşısında olmak için hazırlıklarımız devam ediyor. Ayrıca dünyaca ünlü markaların moda filmlerini ilk kez Vogue TV’de seyredebilirsiniz.

vogue.com.tr

Moda dergilerinin farklı moda bloglarıyla desteklenmesi yaygın bir strateji. Vogue Türkiye için böyle bir durum söz konusu mu?

Moda blogları ile değil ama dünyaca ünlü moda blogger’ları ve IT girl’leriyle dijital mecralarımızda işbirliklerimiz oluyor. Kitleleri peşinde sürükleyen blogger’larla Instagram üzerinden takeover yapıyoruz, Vogue.com.tr’de Bugün Ne Giydim bölümümüze konuk alıyoruz. Örneğin bu ay Elena Perminova, Chriselle Lim, Helena Bordon gibi moda blogger’larını konuk alıyoruz. Bu şekilde, bu isimlerin kitleleriyle daha doğal bir yoldan etkileşime geçiyoruz.

Yenilikle birlikte hedeflerinizi özetler misiniz?

Türkiye’de modanın en yenilikçi dijital deneyimini, okuyucuya Vogue.com.tr’de yaşatmak ve bu anlamda ilklere imza atmak için hazırlanıyoruz. Geride bıraktığımız moda haftalarında defileleri dünyayla aynı anda Türkiye’de ilk kez tüm detaylarıyla biz yayınladık. Bu misyonumuz, en yeni ve güncel moda, trend ve güzellik içerikleriyle frekansı arttırarak devam edecek. Vogue Türkiye’nin severek takip ettiğiniz editörleri, daha sık frekanslarla ve farklı yönleriyle, Vogue.com.tr’de yer alacak. Trafik rakamlarında ise hedefimize yaklaşmaktayız, hedefimiz bu ivmeyi devam ettirerek dijitalde bir moda üssü olmak. Reklam veren açısından ise native reklamın gücüne inanıyoruz, bunun için reklamverene özel tasarımlı sayfalar hazırlıyoruz. En şık sunumla ve en etkili biçimde okuyucuyu rahatsız etmeyen bir deneyimin peşindeyiz. Gelecek adım ise e-ticaret’i bize gösteriyor. Bu alanda da çalışmalarımız devam ediyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.