Kişiden kişiye araç kiralama ağı Garajyeri, araç sahiplerine 40 bin TL kazandırdı
Girişim

Kişiden kişiye araç kiralama ağı Garajyeri, araç sahiplerine 40 bin TL kazandırdı

Haziran ayında tanıttığımız kişiden kişiye araç kiralama servisi Garajyeri.com, paylaşım ekonomisi alanındaki payını küçük ama emin adımlarla büyütüyor.

Mayıs ayında hizmet vermeye başlayan Garajyeri'nin kurucu ortaklarından Arda Aşkın'ın paylaştığı verilere göre ilk kiralamadan bu yana aylık (kiralama sayısı açısından) yüzde 110 oranında  bir büyüme hızı söz konusu.

Şimdiye dek 2 milyon TL'lik kiralama hacmine ulaşılmış ve araç sahiplerine 40 bin TL kazandırılmış. Araç kiralamalarında yüzde 15 komisyon alan Garajyeri'nde ilk 3 ay içinde 30 dakika 1 kiralama isteği (elbette hepsi onaylanmış değil) gönderilmiş. En az 3 saatlik, en fazla da 30 günlük araç kiralaması yapılmış.

2000'e yakın kayıtlı araç var ve araçlar birebir görüşmelerle ekleniyor

Şu anda sisteme kayıtlı 2000'e yakın araç bulunuyor. Şu anda 120'den fazla araç ise aktif olarak kiralanabilir durumda. Bunların yarısına ise takip cihazı takılmış.

Araç sahipleriyle birebir görüşmeler yaparak ilerlediklerini söyleyen Arda Aşkın, aranmayı bekleyen 500 araç daha olduğunu ve yakında uygulama (Android ve iOS) üzerinden araçların açılıp kapatılabileceğini de paylaşıyor. Bu sayede önemli bir engeli de ortadan kaldıracaklarını ekliyor.

Araç kiralama fiyatları uygun mu?

Araç kiralama fiyatlarının pazardaki en uygun fiyatlar olmadığı malum. Bunla beraber en yakındaki farklı segmentlerden kiralık aracı bulma imkanı tanıdıklarını hatırlatan Arda Aşkın, mahalle arası kiralama şirketlerinden uygun fiyatlar sunulduğunu, araç sayısı arttıkça fiyatların da düşeceğini belirtiyor.

Paylaşım ekonomisi alanında önemli bir yeri olan kişiden kişiye araç kiralama modeli aslında İstanbul gibi kalabalık bir şehir için oldukça ideal bir model. Garajeri'nin 2016'da açılmayı planladığı İzmir, Ankara ve Antalya'nın bu sistemi ne kadar kabul edeceğini bekleyip görmek gerekiyor.

Hatırlatalım Garajyeri, Doğa Girişim‘den ilk yatırımını almıştı.

garajyeri-arac-kiralama

Yorumlar (7)
 1. Hakan Kaya Hakan Kaya

  Ülkemizdeki kişiden kişiye paylaşım ekonomisi uygulamalarından takip ettiklerim arasında yer alan garajyeri, şimdilik seçenek azlığı ve fiyatın ortalamanın üzerinde olması nedeniyle yolun başında diyebiliriz. Diğer taraftan sigorta-kasko konularında dahi aktif bir sistem yanında, yazıda değinildiği gibi sokak arası oto kiralamacıları da bünyesine katarak pazaryeri seçeneklerini arttırabilirse güzel olur. Aynı zamanda havaalanına aracıyla gelip otopark parası ödemekten ve park sıkıntısından çekinenlerin araçlarını yine havaalanlarında uygun araç bulmakta zorlananlara kiralamaları yönünde bir kampanya, operasyonel kullanıcıları fethetmek açısından faideli olabilir.

 2. Batuhan Batuhan

  araç sahiplerinin gelirini vergilendirme işini ve araçların olası kaza risklerine karşı korunmasını nasıl yapıyorlar acaba ? bilenler aydınlatırsa sevinirim.

  1. Engin Engin

   Mantıklı sorular. Misal ben bir araç kiralama şirketi olarak kazancımın vergisini ödüyor iken ki en büyük sermayem araç. Emekli mahmut amcanın kişisel ihtiyacı için sahip olduğu araçla, kazanç beyan etmeyerek emekli maasinda herhangi bir kesinti olmadan kazanç sağlaması haksızlık olurdu sanırım :)

   1. Serdar Serdar

    herkesin fabrikası mı var vergilendirme yapsın?o dediğiniz kişi sayısı azdır

    insalar için güzel bi çalışma tebrik ederim.hem daha ucuza hemde herkes faydalanıyor.

  2. Selami Selami

   Doğa Sigorta tarafından Sigortalanıyormuş sisteme aktif katılan araçlar. istersen detaylı bilgiyi ilk haberden alabilirsin https://webrazzi.com/2015/06/02/garajyeri-com-komsu-arac-kiralama/

 3. Garajyeri Garajyeri

  Aracınızı şahıs olarak kiraya verirseniz, kiralamadan elde ettiğiniz gelirin yıllık 1.400 TL'yi geçmesi halinde gelir vergisi beyan etmeniz gerekir. Aracınızı kiraladığınız taraf bir şirket ise ve fatura istemesi durumunda bu şirket kira ücretine %20 stopaj yapacaktır ve gider pusulası kesecektir. Pusulayı kiralama yaptığınız şirket hazırlayıp size imzalatıyor olur. Kiralama yaptığınız kişi şahıs ise fatura kesme ihtiyacı doğmayacaktır.

  Garajyeri'nden kiralanan araçlar Doğa Sigorta tarafından güvence altına alınmaktadır. Sigorta süresince bu kasko işleyecek olup, aracın kendine kaskosuna dokunulmaz.

 4. Serkan Serkan

  Yahu araç kiralayacağım 1 haftadır muhattap yok. Bumudur olay yani?