Google’ın arama motoru pazar payı Türkiye’de ilk kez yüzde 90’ın altına indi
Arama

Google’ın arama motoru pazar payı Türkiye’de ilk kez yüzde 90’ın altına indi

Dünyanın en popüler arama motoru Google bir süredir dünya çapında az da olsa popülerlik kaybı yaşıyor ve Türkiye de bir istisna değil. Gemius’un IAB Türkiye üyelerini baz alan istatistiklerine göre Google’ın Türkiye arama motoru pazarındaki payı, ilk kez yüzde 90’ın altına indi. 28 Eylül ve 4 Ekim arasında gerçekleşen düşüşle Google’ın pazardaki payı yüzde 89.66’ya indi.

google gemius2Yüzde 90 ile arasında küçük bir fark da olsa, Google’ın ülkedeki en yakın rakibi Yandex için bu oldukça anlamlı. Zira, Gemius’un verileri Google’ın 2015 yılının başından beri pazar payı kaybederken Yandex’in yükselişte olduğunu gösteriyor. Söz konusu dönemde Yandex’in pazar payı şirket için yüzde 8.46’lık bir rekora işaret ediyor.

google gemius

Verilere biraz daha geniş bir perspektiften baktığımızda 2009 yılından itibaren pazar payı yüzde 98’i geçen Google’ın, Yandex’in Türkiye pazarına girişiyle ortalama yüzde 3’lük bir pazar payı kaybettiğini görüyoruz. Google’a erişim sorunu ve Yandex’in ikinci haftasında 400 bin taraftarı geçen Fenerbahçe anlaşması gibi başarılı yerelleştirme çalışmaları şirkete artı puan olarak dönmüş gibi görünüyor. Ancak Yandex’in bu seviyede kalıcı olacağını söylemek için henüz erken.

google global pazar

Trend geçici de olsa, Google için bu, dünya çapında halihazırda yaşanan bir düşüş. 2013 yılı ortalarından itibaren, başta Yahoo ve bing olmak üzere küresel rakipleri karşısında yüzde 90 penetrasyonunu kaybetmeye başlayan Google, son iki yıldır yüzde 88 pazar payına sahip. Bu yıl Apple ile Safari için anlaşmasının sona erecek olan Google’ın bu anlaşmayı yenilenmemesi durumunda daha fazla pazar payı kaybetmesi kuvvetle muhtemel.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (25)
 1. serdar dedi ki:

  fenerbahçe yandex etkilemiş olmasın
  fenerbahçe taraftarının gücü işte 🙂

 2. kurtoglu dedi ki:

  Yandexin fb ile anlaşmasının pazar payını artırmasında etkili olacağı kesin.

 3. technonur dedi ki:

  yandex resmen insanlara kendi arama motorunu kullandirmak icin dayatiyor bu yüzden %8lik bir pay aldigini düsünüyorum. Yandexle ilgili bilgisayara birsey kurarsaniz hemen standart arama motorunu degistiriyor acilis sayfasini degistiriyor ve bicok kitlede bunu nasil degistirilecegini bilmedigi icin kullanmak zorunda kaliyorlar..

  1. Timur dedi ki:

   Bi bitmediniz.
   Bu insanların bilgisayar kullanmayı bilmediklerini gösterir 😉 Next Next Next diye kurulum yapılmaz.

   Zamanında Google’ın toolbar kurdurduğunu ne çabuk unuttunuz…

   1. Muhammed dedi ki:

    Google Toolbar ile “Yandex virüsü” arasında fark olsa gerek…

   2. Timur dedi ki:

    @Muhammed “Google Toolbar ile “Yandex virüsü” arasında fark olsa gerek…”
    https://tr.wikipedia.org/wiki/Bilgisayar_virüsü

    Yukarıdan “Virüs” ün tanımını oku sonra yorum yap burada.
    Yandex bütün programlarını kullanıcı onayıyla kuruyor bilgisayara. Bilgisayarının kontrolünü sağlayamıyorsan o cihazı kullanmayı bilmiyorsun demektir bu.

   3. technonur dedi ki:

    baskalarina bi bitmediniz vs diye yorum yapmadan önce okudugunu anlama becerisine sahip olmaniz lazim. Ben insanlarin bilgisayar kullanmayi cok iyi bildiklerini falan savunmadim zaten özellikle yazdim “nasil degistirilecegini bilmedigi icin” ki yaptiginiz diger yorumlardanda gayet iyi anlasiliyor insanlara istem disi bicok seyi dayatan yandex ile bir baglantiniz oldugu…

   4. Timur dedi ki:

    @technonur bu arada sevdiğim ve kullandığım sevisi savunmam için ille bir bağlantımın olması gerekmez.
    Adamlar Google’ın yapmadığını yapıyorlar yıllardır ülkemizde. Vergilerini veriyorlar. Yatırım yapıyorlar.

    Unutmayın bu ülkede Google’ı internetin olup olmadığını kontrol etmek için kullanan bir topluluk var.
    Tabi %90 + pazar payı elde eder.

 4. aaltay dedi ki:

  Yandex firefox da varsayilan olarak gelmeye baskadi. O da etkilemistir. Ben ikisinide kyllananlardanim

 5. xtrailmutlu dedi ki:

  Yandex Türkiye sokaklarında panoramik gezintiye kadar bir çok imkan sunuyor ve Türkiye pazarını önemli görüyor.

  Yükselişte olması normal.

  1. selimcayir dedi ki:

   Katılmamak elde değil. Bunu yanısıra Fb Yandex de etkilemiştir diye düşünüyorum…

  2. nihat dedi ki:

   Yandex navigasyonda bir numara. Türkiyeyi güncelleme hızıda iyi. Ben bizim sokağa bakmak istediğimde yandex yazıyorum. Ordan bakıyorum. Google da hala 3 yıl önceki kamyon duruyor.

 6. Orkun dedi ki:

  Hiçbir ülke, hiçbir alanda, hiçbir market oyuncusuna %90 pay vermez. Avrupa’nın üst düzeyde Google’ı küçülmeye zorlaması ve rekabeti desteklemesi gerekli, Türkiye de buna uygun politikalar uygulamalı.

  1. Huseyin Yildirim dedi ki:

   Bu önemli bir husus rekabet güzelleştirir bu yüzden teşvik edilmeli ve rekabeti kızıltırmalı bizimde bir gücümüz olmalı her zaman çantada keklik olmamalı.

 7. Utku Demir dedi ki:

  Peki bu pazar payının ne kadarlık bölümü organik pazar payıdır? Sonuçta Fenerbahçe, Firefox derken gelen aramalar bir anlamda parayla getirilen pazar payı oluyor. Burada ciddi anlamda şişirme bir sonuç olduğunu düşünüyorum. Yanlış anlaşılmasın tekelci olalım demiyorum ama parayla satın alınan arama hacmiyle “büyüyoruz” demek ne kadar doğru?

 8. aynen google türkiye ye karşı bi tavrı var gibi.diğer ülkeleredeki hizmetleriyle türkiye deki arsında farklar var.

  1. Huseyin Yildirim dedi ki:

   Bu uzun zamandır var maps konusunda türkiye ticari tarafı en az iki yıldır kapalı satın alma yapılamıyor.

 9. engin dedi ki:

  bizim millet yandex e de google da arayıp giriyordur 🙂

 10. mrtcvk dedi ki:

  İki arama motorunun sonuçları birbirine yakın sonuçlar ortaya koyuyor.İlk kullanmaya başlayınca sonradan değiştirmiyorsunuz.

 11. Ali Veli dedi ki:

  Şu Yandex’e hala ısınamadım, kullanmıyorum asla da kullanmam. Çünkü Türkiye pazarına ilk girerken Yandex kendini bilgisayara kurmak için virüs gibi taktikler kullanıyordu. İnternet’in her köşesinden pc.ye sızmaya çalışıyordu. Gizli gizli çaktırmadan kuruyordu kendini. Yandex, zamanında beni çok sinir etmiştin. Umarım yok olur gidersin bu alemden.

  1. Timur dedi ki:

   Bak burada ne var ?
   http://www.google.com/intl/tr/toolbar/ie/index.html
   Zamanında az kurdurmadı kendini internet explorer ve FF’ye

 12. Serhat Sağlam dedi ki:

  Bu değişimin sebebi Yandex’in çıkmış olduğu sosyal medya ve diğer mecralardaki reklamlarda kullanıcıları zorla kendi arama motorunu kullanmaya yönlendirmesidir. Örnek olarak Facebook’ta bir videonun reklamını veriyorlar, o videoyu izleyebilmek için tarayıcınızın Yandex’i otomatik arama motoru yapması gerekiyor. Google kısa sürede buna bir çözüm bulacaktır. Ama haklarını yemeyelim Türkiye’de yapmış oldukları önemli anlaşmalar çok azda olsa bu artışın yaşanmasına sebep olmuşturç

  1. Timur dedi ki:

   “Örnek olarak Facebook’ta bir videonun reklamını veriyorlar, o videoyu izleyebilmek için tarayıcınızın Yandex’i otomatik arama motoru yapması gerekiyor.”
   bunun olmasının sebebi internet kullanıcılarının ana sayfa değiştirmeyi bilmiyor olması. İlgili içeriğe sadece Yandex arama sonuçları üzerinden ulaşılabiliyorsa gayet normal bir durum bu.
   Üstelik bahsettiğin sayfada her şey kullanıcı onayıyla yapılıyor. O düğmeye basan yine kullanıcı.

   “internetteki eylemlerinden kullanıcılar sorumludur”

 13. Ramiz TAYFUR dedi ki:

  Yandex’in Türkiye bağlantıları ve sponsorluk anlaşmaları sayesinde gelişen pazar payının kalıcı olacağını düşünmüyorum. Sonuç itibariyle anlaşma biterse bu durum yine eski oranlarına gerileyeceği anlamına geliyor. Google yaşadığı bu düşüşten ne kadar etkilenmiştir tartışılır. Şahsen Fenerbahçe taraftarıyım ancak kaldırdım FB Yandex’i. Nedeni durum çubuğunda benim isteğim dışında olucak Search box ve kur bilgisi alanı. Bunu istemiyorum ki destek olmak için girip arama yaparım ayrı ancak kampanya’yı bu kadar su istimal etmekte henüz daha çook fırın ekmek yemesi gerektiğini gösterir.

Bir Yorum Yazın