2015 yılı sonunda 4 milyardan fazla insanın internet bağlantısı olmayacak
Dijital

2015 yılı sonunda 4 milyardan fazla insanın internet bağlantısı olmayacak

the-state-of-broadbandBirleşmiş Milletler'e (United Nations) bağlı Genişbant Komisyonu (Broadband Commission) 100 sayfalık 2015 yılı raporunu yayınladı.Rapora göre 2015 yılı sonunda dünyadaki 121 ülke mobil olarak doygunluğa ulaşacak. Bu hızlı büyümenin etkisinin yanında, 4G teknolojisi ve ödeme platformlarının artık mobile kayacak olması da bu hızı artıran gelişmelerden.

Komisyonun paylaştığı verilere göre dünyada 7 milyar mobil abone bulunuyor. Bu rakam, her 100 insandan 97'sinin yıl sonunda mobil aboneliğinin bulunacağı anlamına geliyor. İnternetteki duruma baktığımızda bize internetin en çok evlere girdiği kıta Avrupa olarak belirlenmiş. Avrupa'nın yüzde 82.1'i internete bağlı. Amerika kıtasında ise bu oran yüzde 60.1'e kadar düşüyor.

Komisyon, 2011 yılında yayınladığı raporada 2015 itibariyle dünya nüfusunun yüzde 60'ının online olmasını bekliyordu. Ancak yayınlanan son rapora göre bu rakamın 2021'den önce ulaşılamayacağı yönünde güncellendi. 2015 sonu itibariyle halen 4 milyardan fazla insanın internete erişimi maalesef olmayacak.

Facebook'un Internet.org, Google'ın Project Loon gibi projelerle interneti kitlelere yayma planlarının ne kadar önemli olduğunu da bu araştırmayla birlikte görüyoruz. İnternetin artık temel insan haklarından biri olduğunu düşündüğümüzde, böyle bir araştırmanın da Birleşmiş Milletler tarafından yapılıyor ve yayınlanıyor olması oldukça önemli.

Yorumlar (3)
  1. İşin kötü tarafı bu kadar kişiye ip v4 yetersiz kalacak.

  2. Cemil Artuk Cemil Artuk

    google ve facebook dünya üzerindeki internet erişimi sağlanabilen bütün ülkelere sansürsüz net yayını gerçekleştirebilirmi?...

  3. Google ve facebook sansürsüz net yayını bence gerçekleştiremez. Bu konuda ülkeler arası bir anlaşma ile olur. Ülkelerin yasaları buna izin vermez ise büyük şirketler bile bu konuda yetersiz kalırlar diye düşünüyorum.