Reklam engelleme uygulaması Peace, App Store'dan kaldırıldı

Reklam engelleme uygulaması Peace, App Store'dan kaldırıldı

IOS 9'la birlikte App Store'da yayınlanan ve o günden bu yana popüler uygulamalar listesinin başında yer alan Peace, sadece iki gün sonra yapımcısı Marco Arment tarafından mağazadan çekildi.

Tumblr'ın kurucu ortaklarından, Instapaper ve Overcast'in de kurucusu olan Arment, uygulamayı geri çekme kararını açıklarken "Doğru bir şey olduğunu hissetmiyorum" ifadesini kullandı.

İnternetteki içerik üreticilerinin neredeyse tamamı gelirlerini reklamlardan elde ediyor. Haliyle reklam engelleme servislerinin varlığı içerik üretiminin geleceğini doğrudan tehdit ediyor. Fakat diğer taraftan Peace'in iki günlük başarısından da görüldüğü üzere, kullanıcılar da internet ortamındaki yoğun reklam gösteriminden oldukça şikayetçi.

Peace'in durumu her ne kadar ilginç olsa da, Apple bu tür yazılımlara karşı tavır almadığı sürece benzer uygulamaların tekrar kendini göstereceği su götürmez bir gerçek. İçerik üreticilerinin karşısında iki seçenek var gibi görünüyor; birincisi reklamların daha kabul edilebilir seviyeye çekilmesi, ikincisi ise daha önceki yazıda da belirtildiği gibi farklı gelir modelleri üzerinde stratejiler oluşturulması. Bakalım süreç nereye doğru ilerleyecek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.