Reklam engelleme uygulaması Peace, App Store'dan kaldırıldı
Mobil

Reklam engelleme uygulaması Peace, App Store'dan kaldırıldı

IOS 9'la birlikte App Store'da yayınlanan ve o günden bu yana popüler uygulamalar listesinin başında yer alan Peace, sadece iki gün sonra yapımcısı Marco Arment tarafından mağazadan çekildi.

Tumblr'ın kurucu ortaklarından, Instapaper ve Overcast'in de kurucusu olan Arment, uygulamayı geri çekme kararını açıklarken "Doğru bir şey olduğunu hissetmiyorum" ifadesini kullandı.

İnternetteki içerik üreticilerinin neredeyse tamamı gelirlerini reklamlardan elde ediyor. Haliyle reklam engelleme servislerinin varlığı içerik üretiminin geleceğini doğrudan tehdit ediyor. Fakat diğer taraftan Peace'in iki günlük başarısından da görüldüğü üzere, kullanıcılar da internet ortamındaki yoğun reklam gösteriminden oldukça şikayetçi.

Peace'in durumu her ne kadar ilginç olsa da, Apple bu tür yazılımlara karşı tavır almadığı sürece benzer uygulamaların tekrar kendini göstereceği su götürmez bir gerçek. İçerik üreticilerinin karşısında iki seçenek var gibi görünüyor; birincisi reklamların daha kabul edilebilir seviyeye çekilmesi, ikincisi ise daha önceki yazıda da belirtildiği gibi farklı gelir modelleri üzerinde stratejiler oluşturulması. Bakalım süreç nereye doğru ilerleyecek.

Yorumlar (7)
 1. Ozgrozer Ozgrozer

  Apple'ın yeni content blocking sistemiyle şu son 1 hafta içerisinde ad blocker uygulamalarının sayısında epey artış oldu ve hepsinin de indirilme sayısı oldukça fazla. İçerik üreticiler için bir dakika içerisinde google adsense veya benzeri bir platformdan javascript kodunu kopyala/yapıştır yapmaları aslında onların işin ne kadar basitine kaçtıklarının bir göstergesidir. Elbette yapıyor oldukları işin bir karşılığı olmalı ama bu tarz basit gelir modellerinden sıyrılıp daha kreatif fikirler üretilmeli. Çünkü şunu iyi bilmemiz gerekir ki reklamları kimse sevmiyor, hatta hepimiz nefret ediyoruz. Eğer illa bir şeyler tartışılacaksa bu neden yeni gelir modelleri stratejileri olmasın ki?

  1. Megavan Megavan

   Çok doğru bir yorum.

 2. Suhagezimanya Suhagezimanya

  Zaten Kaldırılmalıydı çünkü millet reklamlardan ekmek yiyor.

  1. Fırat Tuncer Fırat Tuncer

   Browse kalitemi düşüren hiç bir reklamın "ekmek yiyen" tarafı beni zerre alakadar etmiyor...

   1. Hakan258An Hakan258An

    tabii ki etmez üretmekle alakanız olmayınca normal, sömürmek tam olarak böyle oluyor güzel örnek oldunuz tebrikler

  2. Megavan Megavan

   Bu uygulama kaldırıldı ama benzerleri çok var. Web sayfalarında ya da uygulamalardaki reklamları engellemek kullanıcıya bağlıyken ve bir emek harcıyorsanız bunu göz önünde bulundurmak gerekir.

 3. Teknobeyin Teknobeyin

  Reklam engelleme uygulamasının zirveye yükselmesine bakılarak, uygulamalardaki reklam düzenlemelerinin ne kadar yanlış olduğu ve bu nedenle de kullanıcıların bundan şikayetçi olduğu anlaşılıyor. Reklamlar yoğunluğu daha az ve rahatsız etmeyecek şekilde gösterilirse bu uygulamalar fazla kullanılmayabilir. Yoksa farklı stratejiler düşünülmez ise mobil ya da PC platformu olsun içerik üreticilerinin gelir kaynaklarında ciddi düşüşler olabilir.