İnternette reklam engellemenin küresel maliyeti 2015'te 22 milyar dolara çıktı
Dijital

İnternette reklam engellemenin küresel maliyeti 2015'te 22 milyar dolara çıktı

İnternetin en baskın gelir kanalı olsa da reklamları görmek istemeyen kullanıcıların sayısı dramatik ölçüde artıyor. Adobe ve PageFair'in düzenli olarak yayınladıkları küresel Ad Blocking raporunun 2015 yılı sonuçlarına göre, dünya çapında reklam engelleme son bir yılda yüzde 41 oranında büyüdü. Reklam engellemenin yayıncılar için maliyetiyse yaklaşık 22 milyar dolara yükseldi.

ad blocking

Türkiye'de reklam engelleyen ortalama aylık kullanıcı sayısı 2.1 milyon

Dünya çapında bugün 198 milyon internet kullanıcısı aktif bir şekilde reklam engelliyor. Bu kullanıcıların ülkelere göre dağılımını da veren raporda, reklam engelleme yaygınlığı yüzde 37 olan Polonya ve Yunanistan dünya çapında bu uygulamaya en çok başvuran ülkeler arasında. Türkiye içinse bu oran yüzde 6 civarında; reklam engelleyen ortalama aylık kullanıcı sayısı (MAU) ise 2.1 milyon. Kullanıcı sayısı açısından ABD, 43 milyonla dünyanın en çok reklam engellenen ülkesi konumunda ve pazar hızla büyümeye devam ediyor. Zira ABD'nin reklam engelleyen kullanıcı sayısı 2015'te bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 48'lik bir büyüme göstermiş. Büyüme hızıyla en çok dikkat çeken pazarsa Birleşik Krallık. Son bir yılda yüzde 82 oranında büyüyen reklam engelleme, Birleşik Krallık'ta 12 milyon kullanıcıya ulaşmış durumda rapora göre.

ad blocking growth

Reklam engelleme eklentilerinde Chrome platformu açık ara önde

İnternet reklamlarından en çok kazanan şirketlerden biri olan Google'ın reklam engellemeden en çok kaybedenler arasında yer aldığını tahmin etmek zor değil. Ancak ilginç olan Google'ın buna izin veriyor olması. Zira uzantılar konusunda kullanıcıların tercihi olan Google Chrome platformu açık ara önde, onu Firefox ve Safari izliyor. Üç internet tarayıcısına bağlı reklam engelleme eklentilerinin kullanıcı sayıları sırasıyla 126 milyon (yıllık yüzde 51 artış), 48 milyon (yıllık yüzde 17 artış), 9 milyon (yıllık yüzde 71 artış).

mobil ad blocking

iOS 9 ile reklam engellemenin önümüzdeki dönemde mümkün hale gelmesiyle, mobilde de ciddi bir yükseliş bekleniyor. Rapor, 2016 yılında reklam engellemenin küresel maliyetinin 41.4 milyar dolara çıkacağını tahmin ediyor. Raporun tamamını aşağıda görebilirsiniz.

Yorumlar (9)
 1. İbrahim Kavaklı İbrahim Kavaklı

  Birçok yayıncı reklamlarla ayakta duruyor. Eğer bu reklam engelleme işi büyürse, yayıncılar kaliteli içerik paylaşamaz. Reklamların sıklığı abartılmadığı sürece reklamlar engellenmemeli.

 2. Nadir de olsa adblocker kullanan kullanicilari sayfalarina kabul etmeyen siteler var. Isler biraz daha cigrindan cikarsa bunlar iyice yayginlasir.

  Bu arada adrazzi merakimdan webrazzi domaininde reklamlara onay vermistim

 3. "...Google’ın reklam engellemeden en çok kaybedenler arasında yer aldığını tahmin etmek zor değil. Ancak İLĞİNÇ OLAN Google’ın buna izin veriyor olması."

  Google gibi kullanıcı memnuniyetini temel alan şirketler milyon dolar kaybetse dahi (ellerinden geldiği kadarıyla) kullanıcıyı düşünür. Bu da biz türklere çok şaşırtıcı gelir. Editör arkadaş çözmüş bizi :)

 4. Yayıncılar reklamları öyle bir abartıyor ki ister istemez kullanıcıları reklam engellemeye itiyorlar. Bunu bazı büyük siteler de yapıyor. Sitede içerikten çok reklam ön plana çıkarılıyor.

 5. reklamlarla ayakta duran yayıncılar native 'e adapte olamıyorlarsa ayakta durmasınlar lütfen.

 6. girin oyun sitelerine haber sitelerine abuk subuk cinselllik kumar vs tarzında bir sürü rahatsız edici reklam çıkıyor ... gelde adblock kurma arkadaş öküz gibi sapık gibi reklam çıkaracaklarına adam gibi reklam koysalar bu oran %80 düşer , insanlar neden 5 yaşındaki çocuklarını öyle iğrenç reklamlara maruz bıraksınki?

 7. Sosyalci Sosyalci

  Şuan bu sayfada bile adblock 10 tane reklam engelliyor. Notebook kullanıyoruz ve bu reklamların çoğu flash ( pil ömrü ) ve görüntü kirliliği oluşturuyor + bazen gelen reklamlar cinsellik ile ilgili olduğundan içinden çıkılamaz bir hal alıyor ister istemez.

 8. Reklam insanlara düşünüldüğünden daha fazla zarar veriyor, beyni çok hırpalıyor. Bu sebeple reklamın kendi mecrasına çekilip bir ürünün yanında "sızma" yoluyla ulaştırılanların yasaklanması gerektiğini düşünüyorum.

  Kapitalist bir dünyanın kapitalist bir mecrasında bunları söylemem ne kadar makul, yorumum yayınlanır mı bilmiyorum ama fikrim budur. Zaten yukarıda arkadaşlar ifade etmişler; makul bir ihtiyacınızı karşılamak için girdiğiniz sitenin sağında solunda tam boy cinsel içerikli görseller, tahrik edici mankenler vs yer alıyor. Bu kadar ölçüyü kaçırmak bugün nasıl normal karşılanıyor ben asıl onu anlamıyorum.

 9. Şahsen reklamdan kazanan birisi olarak ben bile reklam engelleyici yazılımlar kullanıyorum.Girdiğim sitelerde beni karşılayan cinsel içerikli reklamlar yada siteye girdiğim anda beraberinde açılan popup sayfalar sinir bozucu olabiliyor.Bence reklam engelleyicilerin kullanılmasındaki bu denli artış reklamların bilinçsizce alınmasından hatta ve hatta para hırsından kaynaklanıyor.Bu aralar özellikle dikkatimi çeken bir unsur var oda film sitelerinde play iconlarına gizlenen reklamlar,resmen sizin isteklerinizi sömürme stratejisinde hat safhaya ulaşmış bir yöntem.Bence bir sitede reklam alanlarının profesyonelce belirlenip konumlandırılması gerek.Sitenize 20 tane reklam koyupta giren her kullanıcıyı kaybetmektense 5 tane reklam koyup o reklamları fazla göze batmıcak yerlere konumlandırmak çok daha mantıklı bir yol olur.İnterneti yavaş olan kullanıcılarıda düşünerek farklı stratejiler geliştirmekse sizin artınıza olur diye düşünüyorum.Örneğin Adblock gibi eklentiler javascript vasıtası ile blocke edebiliyor fakat sadece blocke etmek yerine kullanıcıya ,sitedeki reklamların tamamen kullanıcı gözünden bakılarak alındığını ve onlara sunduğunuz hizmet karşılığında sitedeki herhangi bir reklama tıklamalarını istiyen bir yazı çıkartabilirsiniz.Şahsen ben geçen gün bu tarz bi olay yaşadığımda Adblock eklentisini kapatıp site içerisindeki reklam alanlarına tıkladım.Neticede site sahibi kullanıcı taraflı düşündüğünü söylerken aslında kullanıcıyı site sahibi gibi düşünmeye iterek iki tarafında memnuniyetini sağlamayı amaçlıyor.Uzun lafın kısası şudur ki illaki reklam alıcaz ama sitenin içeriğini ve kullanıcıları baz alarak hareket etmeliyiz.Bu tür bi yaklaşım hem sitenizin devamlılığını sağlıcaktır hemde kalitenizide arttırıcaktır.