Yazılımcıların Twitch'i LiveCoding'de artık iş vermek mümkün
Girişim

Yazılımcıların Twitch'i LiveCoding'de artık iş vermek mümkün

Yazılım geliştiricilerin Twitch'i olarak kabul edilen LiveCoding.tv, yeni özelliğiyle işi bir adım öteye taşıyor. Artık LiveCoding.tv'de izleyiciler kodlamasını canlı canlı izlediği yazılımcıya iş verebilecek.

Şimdiye kadar bir yazılımcı işe almak isteyen kişilerin yapabileceği şeyler yazılımcının için eski/mevcut işlerini değerlendirmek veya küçük yazılım problemleri yöneltmek gibi klasik işlerden ibaretti.

Live Coding'in artık bir yazılımcıyla çalışmaya başlamadan önce nasıl kodlama yaptığını canlı olarak görmenizi sağlıyor. Yani sektöre farklı ve dinamik bir değerlendirme kriteri getiriyor.

Livecoding kodlama

'Hire a streamer' (bir yayıncıyı kirala) adı verilen servis, hali hazırda izlediğiniz bir yazılımcıya iş verebilmeyi mümkün kılıyor. Elbette yazılımcıyla anlaşma sağlanması gerekiyor. Şu anda bu özelliği kullanabilen geliştirici sayısı da sınırlı tutuluyor.

Bir yazılımcıyı belli bir süre için kiralayan işveren dilerse bu kodlama sürecini herkesin izlemesine açabiliyor veya kendine saklayabiliyor.

Twitch oyun tutkunları için vazgeçilmez bir eğlence halini aldı ama Live Coding bu işi üretime dökerek bir yazılımcının ne kadar hızlı ve verimli çalıştığını görmeyi mümkün kılıyor. Son adımıyla da yetenekli isimlerin kendine yeni işler bulmasına aracılık ederek bence oldukça iyi bir iş başarıyor.

Şimdiye kadar Airbnb ve Uber modelinin çok farklı alanlara uygulanmasına şahit olduk ve Twitch modeli de önümüzdeki dönemde farklı örneklerle karşımıza çıkacak gibi duruyor.

Yorumlar (3)
 1. Youtubun 1 gecede bitirebileceği iş modelleri

  1. Bir Dost Bir Dost

   apple çıktığında ibm 1 gecede bitirecekti, facebook çıktığında google 1 gecede bitirecekti, twitter çıktığında facebook 1 gecede bitirecekti, twitch'i de youtube 1 gecede bitirecekti... çıkarttı youtube gaming'i bitirdimi?

   görüyorum ki her zaman kaybetmeye mahkumsun hiç bir zaman elinde benim diyebileceğin bir işin olmayacak... şirket sahibide olsan o şirket hayallerinin olmayacak para kazanmak amaçlı müşterilerin yönettiği bir şirket olacak... her zaman takip etmeye arkadan gelmeye mahkumsun çünkü adım atmaktan korkacaksın.

   dost acı söyler

  2. Patates Patates

   Soyle bir vizyon vereyim. Ne kadar buyuksen o kada yavas olursun ve hata yaparsin. Odak onemli. Oyun boyle isliyor. Uzgunum ama arkadasiniz hakli. http://roadmap.livecoding.tv/ burasida bunun kaniti. Youtube'un hic bir zaman yapamayacagi sey.