Yeni Apple TV dokunmatik kumanda ve tvOS işletim sistemiyle tanıtıldı

Yeni Apple TV dokunmatik kumanda ve tvOS işletim sistemiyle tanıtıldı

Apple bugün düzenlediği ve bizim de canlı bloglama ile sizlere aktardığımız etkinliğinde yeni Apple TV'yi tanıttı. Yeni Apple TV hakkında bugüne kadar birçok söylenti ortaya çıkmıştı. Bugün resmi olarak tanıtılmasının ardından görüldü ki Apple TV özellik bakımından yenilenerek dokunmatik bir kumanda, kendine özel işletim sistemi ile kullanıcılara sunulacak.

Yeni Apple TV, tvOS işletim sistemi üzerinde çalışacak. Bu yeni işletim sistemi sadece Apple TV'ye özel ancak iOS üzerinde geliştirilmiş. Bu işletim sistemiyle birlikte bugünden itibaren geliştiricilere SDK'de açıldı bununla birlikte geliştiriciler yeni Apple TV için özel uygulamalar geliştirebilecekler. Dikkat çeken bir diğer özellik de yeni kumandanın üzerinde direk Siri'yi çalıştırabileceğiniz buton olması.  Kumandaki üzerindeki dokunmatik ekran sayesinde de videolarda sahneleri ileri geri almak çok daha kolay ve rahat bir hale getirilmiş.

Siri ile TV ana ekranında “Zeki Demirkubuz’un en yeni filmini getir” komutunu verdiğinizde Siri size onu bulup getiriyor ve izleyebiliyorsunuz ya da  örneğin filmde bir sahne kaçırdınız “Edward en son ne söyledi?” diye sesli komutla sorduğunuzda o sahneye otomatik olarak Siri tarafından geçiş yapılıyor ve kaçırdığınız repliği tekrar izlemenizi sağlıyor.  Bir video izlerken ekranı kapatmadan spor müsabakalarının sonuçlarını ve hava durumunu da görebileceksiniz. Apple TV üzerinde HBO, HULU, Netflix gibi öncü şirketlerin uygulamaları yüklü olarak gelecek.

Apple ekibi gelecekteki TV’lerin uygulamalar üzerine kurulacağına inandıklarını belirtiyor ve bu yüzden uygulamalara çok önem verdiklerinin ayrıca altını çizdiler.  Apple TV ile gelecek dokunmatik kumanda ile birlikte oyun oynamak da mümkün. Yeni kumandayı sanki bir oyun konsolu kumandası gibi kullanabileceksiniz. Kumandanın üzerinde yer alan ivme ölçer ve jiroskop ile el hareketlerini algılıyor ve tenis gibi oyunları yeni kumanda ile oynamanıza olanak sağlıyor.Üstelik kumandanın pili tek şarjla 3 ay süreyle çalışabiliyor. Apple TV ile birlikte Crossy Road, Rock Band ve Raymond Wong gibi kült oyunlar mevcut olacak.

64-Bit A8 ile gelecek yeni Apple TV üzerinde aynı  zamanda Ethernet ve HDMI portları da bulunacak. 32 ve 64 hafıza seçenekleriyle piyasaya sürülecek olan yeni Apple TV'nin 32 GB için belirlenen satış fiyatı 149, 64 GB için belirlenen fiyatı ise 199 dolar. Tabi bunların ABD fiyatı olduğunu belirtelim. Yeni Apple TV Ekim ayının sonunda 80'den fazla ülkede satışa sunulacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.