Instagram, 30 Eylül'de Türkiye'ye de açılacak olan yeni reklam özelliklerini tanıttı

Instagram, 30 Eylül'de Türkiye'ye de açılacak olan yeni reklam özelliklerini tanıttı

Instagram, reklamlarının Türkiye'ye açılacağının ilk işaretini geçtiğimiz hafta Instagram resmi hesabından Türkçe olarak yayınladığı bir reklamla vermişti. Kullanıcılara yakında reklam görmeye başlayacaklarını söyleyen Instagram, bu reklamlarla ilgili herhangi bir detaya girmemişti. Kısa bir süre sonra bu konuya açıklık getiren Instagram reklamlarının aralarında Türkiye, Meksika, Hindistan ve Güney Kore'nin olduğu 30 yeni ülkeye açıldığını resmen duyurdu.

instagram reklam

Duyuruda yeni reklam özelliklerini de tanıtan Instagram'ın yenilikleri dört maddede sıralanıyor. Bunlardan ilki Instagram'ın markalara standart 15 saniye yerine 30 saniye uzunluğunda reklam videoları yükleme olanağı getirmesi.

İkincisi yakın zamanda görsellerde kare format sınırlamasını kaldıran Instagram'ın bunu reklamlara da uyarlaması; yani reklamların da landscape fotoğraf/video formatında olabilmesi. Üçüncüsü Facebook ve Instagram'da yapılan çapraz kampanyaların yönetimi ve etkin performansı için servis ve optimizasyon araçları sağlanması. Son özellikse reklam verenlerin, film prömiyerleri ya da yeni ürün lansmanı gibi zamanlarda "bir an" satın alarak, az zamanda çok ve büyük kitlelere erişmesini sağlayan Marquee.

instagram reklam

Instagram'ın Türkiye'deki ilk reklam verecekler açıklandı

Tıklanabilir yani yönlendirme bazlı reklamlarını geçtiğimiz Mart ayında devreye alan Instragram'a bununla birlikte mobil uygulama yüklettirme ve video reklam olmak üzere toplam üç farklı formatta reklam verilebiliyor. Bu reklam formatları bir süredir Instagram iş ortakları tarafından test ediliyor ve şirket, örnek kampanyalar arasında uygulama indirilme sayısını yüzde 85 oranında arttıran Gilt Groupe'yi gösteriyor.

Instagram'ın Türkiye'deki ilk iş ortakları arasında ise Boyner, P&G’nin markası Pantene, Trendyol&Modagram, Turkcell (bip), Türk Hava Yolları ve Vodafone bulunduğu belirtiliyor. Halihazırda Instagram reklam hizmetlerine dünyada en yoğun talep e-ticaret, seyahat, eğlence ve perakende sektörlerinden geliyor.

Instagram reklam platformu 30 Eylül'den itibaren tüm ölçekteki reklam verenlere açılacak.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.