Instagram “tıklanabilir” reklamları devreye aldı
Arama
Dijital

Instagram “tıklanabilir” reklamları devreye aldı

instagram-tiklanabilir-reklamInstagram reklamları, 2013 yılının sonlarına doğru ilk kez kendisini göstermişti. O günden bu yana Instagram, kullanıcı sayısını inanılmaz derecede artırmayı başardı. 2012 yılında bir anda kendisini de Facebook tarafından 1 milyar dolara satın alınmış halde bulan şirket, son yıllarda reklamdan para kazanma konusunda dersine çalışıyordu.

Instagram gibi büyük bir sosyal ağın en önemli özelliği de elbette kullanıcı deneyimini bozmadan, kullanıcılara rahatsızlık vermeden reklam gösterimi sağlamaktı. Çünkü bu öylesine kritik ki, kullanıcılarını kaybetmeye başladığı an Instagram bu reklam işinden karlılık bir yana, zararla bile çıkabilirdi. 2014 yılı Instagram için farklı reklamverenlerle farklı tipteki reklam modellerini denediği bir yıl olarak tarihe geçti.

Instagram şimdilik yeni reklam modelleri de deniyor gibi görünüyor. Instagram blogu üzerinden duyurulan yeni reklam modeli, ilk kez kullanıcıların Instagram uygulamasındayken dış bağlantıya gitmesine izin verecek. Instagram yapısı gereği, gerek bünyesindeki linkler gerek butonlarla hiçbir şekilde dış bağlantı vermemesiyle biliniyordu. Şimdi dış bağlantıyı bir reklam modeli olarak uygulayacak Instagram’ın reklamverenleri, kullanıcıları web sitelerine yönlendirebiliyor olacak.

Instagram’ın Carousel reklam modeli adını verdiği reklamlarda sponsorlu olarak Instagram feed’inize düşen marka, farklı görselleri galeri gibi size gösteriyor ve slide yaparak siz de bu fotoğraflar içinde gezebiliyorsunuz. Bununla birlikte son görselde gelen buton ise dış bağlantıya gitmenize olanak tanıyor. Şu anda limitli bir kullanıcıya test amaçlı göstermeye başlanan bu yeni reklam modeliyle ilgili Instagram’ın yayınladığı videoyu hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (6)
 1. ercanatay dedi ki:

  Bu slide ekleme olayı keşke normal kullanıcılarda da olsa.

 2. Uğur Uğurcan dedi ki:

  Instagram’ın küçük işletmelerden reklam almayacak büyük ihtimal. Instagram’ın hedef reklam modeli gösterim bazlı olmalı, isteyen reklama tıklar, insanların gözüne sokmaması lazım click butonlarını. Tamamen içerik mühendisliğiyle alakalı birşey bu.

 3. Küçük büyük fark etmeksizin Instagram yorumlarını herkes kullanabilir Uğur Bey.

 4. Aydın dedi ki:

  Günlerce uğraşmama rağmen hala çalıştığım firmanın instagram hesabının reklamlarını yayınlayamadım..
  Facebook reklam panelinde tam olarak nerede hiç anlamış değilim…

 5. instagram aç dedi ki:

  instagram reklamları da günümüzde Türkiye’de daha yeni yeni yaygınlaşmaya başlıyor.

 6. survivor 2017 dedi ki:

  İnstagram kendini biraz daha geliştirmeli bence. Çünkü bana hiç çekici bir uygulama gelmiyor ama nedense herkes instagram kullanıyor günümüzde 🙂

Bir Yorum Yazın