Groupon, Türkiye’den çekildiğini açıkladı
E-Ticaret

Groupon, Türkiye’den çekildiğini açıkladı

Geçtiğimiz hafta aktardığımız Groupon'un Türkiye'deki faaliyetini sonlandıracağına yönelik duyumumuz, şirketin bugün resmi açıklama yapmasıyla kesinlik kazandı. Groupon, Türkiye'deki faaliyetlerini 24 Ağustos 2015 tarihi itibariyle sonlandırdı.

Türkiye’de Şehir Fırsatı markasıyla beş yıldan uzun süredir hizmet veren Groupon'un ülkeden çıkma kararın arkasında, Türkiye ofisinin finansal açıdan bekleneni vermemesi olarak gösteriliyor. Şirket bunun sonucu olarak son dönemde sahada mekanları ve mağazaları bizzat ziyaret eden satış temsilcilerinin yerine tele satış ekibine ağırlık vermişti. Ancak buna rağmen şirketin satışlarında son dönemde yüzde 60’a varan düşüşler yaşandığı yine bize gelen bilgiler arasındaydı.

Türkiye'de bir dönem oldukça hareketli ve rekabetin yüksek olduğu fırsat siteleri alanında Groupon önemli bir pozisyona sahipti. Şirket, 2010 yılında Türkiye'de SehirFirsati.com adıyla hizmet vermekte olan Almanya merkezli CityDeal'ı satın alarak Türkiye’ye giriş yapmıştı.

Uluslararası bir firmanın Türkiye'den çekilmesi, elbette internet sektörümüz için üzücü bir durum ki bu istikamette çok sayıda yorum Groupon'un resmi açıklamasıyla birlikte sosyal medyada yayılmaya başladı. En ilginç yorumlardan biriyse, Earlybird Venture Capital ortaklarından Cem Sertoğlu'ndan geldi. Bilindiği üzere Sertoğlu, grup alışveriş alanındaki güçlü oyunculardan Grupanya'nın yatırımcılarından.

Yorumlar (8)
 1. Beklenen sondu maalesef. Dünya pazarında kupon satışı ivme gösterip çoğu coğrafyada büyürken Türkiye'de maalesef tam tersi oldu. Eline 2-3 lira geçiren bu işe girdi.

  Semt Fırsatı , Fırsatları Takip Et , Kaçan Balık Büyük Olur , Büyük Fırsat , Fırsat Devri , Fırsat On , Clupanya , Promoskop , Şehri Keyif , Grupfun , Birliktealalım , Markaton ve bir ara 1000 üzerine çıkmış fırsat sitesi ismi bile akıllarda kalmadı hepsi tarih oldu ve olacağı belliydi.

  Sebepleri incelemek gerekirse ;

  - Evden bile bu işe giren vizyonsuz insanların olması

  - Dolandırıcı firmaların artması ( Çoğu kişi bilir ) Kapatıp kaçtılar. Gerek çalışanların hakkı gerekse işletmelerin hakkını yediler. Nasıl ödeyecekler merak ediyorum.

  - Firma kapatıp firma açtılar. El değiştirdik dediler.

  - Vizyon sahibi olmayan insanların mantar gibi bu işlere el atması

  - Fırsat sitesi temsilcilerinin gerçek fırsattan uzak insanları kandırması ve insanların aldığı hizmetin gerçek fırsat olmadığını anlaması

  - İşletmelerin ( Hepsi değil ) insanları fırsatçı bunlar diyerek 3.sınıf muamele yapması

  - Ürün gruplarında ne kadar çin malı , merdiven altı ürünler var ise fırsat sitelerine doldurulması

  - Mekan kalite ve hizmetlerine bakılmadan herkesle anlaşmalar yapılması

  - İnsanların fırsatların gerçekten fırsat olmadığının farkına varması ile bu iş aslında kendi ayağına kurşun sıkan insanlarla başlamış oldu.

  Örnek vermek gerekirse : Eskiden insanlar nerede fırsat çıkıyorsa oraya gideriz diye gece 12'de ekran başında heyecanla bekliyordu. Sonradan gittiğimiz yerde fırsat varsa alırız yoksa önemli değile döndü! En son aman ne fırsatı gittiğimiz yerde kendi paramızla yaparız oldu.

  Sonrası MUTLU SON...

  Böylesi daha iyi oldu. Sektörde doğru çalışan ve işin hakkını verenleri tenzih ederim sokakta yan yana geldiğinizde arkadaş olmayacağınız insanlar patron oldu egosu tatmin etti.

  ÇALIŞANLARA ÜZÜLÜYORUM.

  Saygılarımla.

  Sedat Ateş

  1. güzel bir yazı olmuş e-ticaret siteleride aynı günde tahminim 300-500 e-ticaret sitesi kurulmakta hepsi aynı diyor müşteri sermayesi olan reklama basıyor parayı google amcada rekabete sokuyor tıklama başı 0,05 kuruşluk ürün 2tl oluveriyor bide ithalatçılarda bu sektöre girdi adam ithalatçı bazıları toptancı en sonra droplar ve vs liste uzun e-ticaret sektöründede dinamo taşı gibi düşcek firmalar.

 2. Girişim Girişim

  http://www.sehirfirsati.com alan adını bize verseler yeniden hareketlendirirdik. Bu kadar emek ve yatırımın bir anda kapatılması üzücü.

  1. Ben sorayım domaini ne yapacaklarmış. Öğrenirim.

  2. İbrahim Özkan İbrahim Özkan

   10 $'a www.hakikisehirfirsati.com'u verebilirim.

   1. Girişim Girişim

    Çok iyiymiş. www.gerceksehirfirsati.com da olabilir. Bir zamanlar bizde http://www.maxpanya.com üzerinden denemiştik ancak gerçekten zor bir setkör. saha çalışması ciddi maliyet. Ve artık mekanlar indirim uygulamıyor. Müşteri rezervasyon kontrol için mekanı arıyor, mekan sahibi ordan almayın aynı fiyattan burdan alırsınız diyor. Müşteri için avantaj çünkü ne olur ne olmaz eğer gidemezse parası cebinde kalır. Birde gidemediğin zaman şehir fırsatı gibi paraları ne müşteriye nede mekana ödemiyor, kasaya atıyor. Hal böle olunca müşteri güveni azalıyor ve kapanmalar başlıyor.

 3. Bende olsam Türkiye'ye yatırım yapmam açıkçası, ölü yatırım olur bizim webmasterimiz aç insanlarımız yardımlaşma yerine birbirini arkadan vurma çabasında. En iyisini yaptılar şimdi diğer insanlar düşünsün, sorunu kendinde aramadığı sürece bu ülke insanları hiçbirşeyi haketmiyor.