Groupon Türkiye'den çekiliyor [Duyum]
E-Ticaret

Groupon Türkiye'den çekiliyor [Duyum]

Groupon, Türkiye operasyonlarını durduruyor. Konuya yakın kaynaklardan aldığımız bilgiye göre, Türkiye'de Şehir Fırsatı markasıyla beş yıldan uzun süredir hizmet veren Groupon, Türkiye ofisini Ekim ayında kapatmak üzere düğmeye bastı.

Duyumlarımıza göre  kapanma sürecine giren Groupon, Ağustos ayı sonuna kadar Türkiye'dek tüm satış ekibiyle yolları ayıracak. Bunun ardından Ekim ayında resmen Türkiye'den çıkacak. Kararın arkasında Türkiye ofisinin finansal açıdan bekleneni vermemesinin yattığı söyleniyor. Bir süredir saha satış ekibi yerine - muhtemelen bir verimlilik hedefiyle - tele satışa ağırlık veren Groupon'un satışlarında son dönemde yüzde 60'a varan düşüşler yaşandığı da yine bize gelen bilgiler arasında.

Türkiye'de operasyona başladığı dönemde, grup satın alma alanına büyük bir hareketlilik getiren Groupon'a benzer kısa sürede onlarca girişim hayata geçmişti. Ancak bağlı müşteriler yaratmak ve karlılık gibi sorunlar nedeniyle bu işlerin uzun vadede karlı olup olmayacağı şüpheyle bakılan konular olarak kalmıştı.

Dünya çapında grup satın alma alanında lider olan Groupon, 2015 birinci çeyrek sonuçlarını açıkladığı Mayıs ayında Avrupa, Orta Doğu ve Afrika pazarında gelirlerini yıllık yüzde 13 oranında arttırdığını bildirmişti. Buna karşın şirketin "dünyanın geri kalanında"  gelirleri yüzde 8 oranında düşmüştü.

Konuyla ilgili Groupon veya Şehir Fırsatı'ndan gelen resmi bir açıklama henüz yok. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz.

Yorumlar (16)
 1. Uzun zamandır fırsat sektörünün içinde olan birisi olarak bu duyum çıkışına çok üzüldüm. Sektörden yabancı oyuncu çıkışı bizim dışarıdaki imajımız açısından iyi değil. Rocket geldi gitti, Zanox geldi gitti, Limango (OTTO) geldi gitti, şimdi de Groupon geldi gidiyor konusu iyi bir gelişme değil.

  Ama olaya sektörel açıdan bakacak olursak karlılıkların son 2-3 yılda aşırı önemli olduğu bir sektörde, bu karlılığı belli ki yakalaşamamış olacaklar. Bundan dolayı bir çıkış gündemde sanırım. Yakala.co ve Grupanya'da işlerin kötü olmadığını duyuyorum. Bir de eski oyunculardan Grupfoni vardı, onun ne yapacağı da önemli bir mesele bence. Groupon sonrası Yakala.co, Grupanya ve Grupfoni sektördeki konumunu güçlendirebilir.

 2. Kapanacağı bilgisi kesin ve nettir. Çalışılanlarla yollar ayrıldı. Duyuru önümüzde ki hafta yapacaklar.

 3. Onur Reis usuyoruz!!

 4. grupfoni de kapaniyormus

 5. Grupfoni zaten kapanacaktı. Operasyonları çok küçüldü. Çalışan çok arkadaşım ayrıldı. Grupanya ve Yakala.co kaldı. ( Yakala.co artık başka amaca hizmet ediyor. Data veritabanı yenibiris.com için kullanıyorlar galiba. Grupanya kaldı. Oradada işler kötü. Kendi arkadaşlarıma üzülüyorum.

 6. grupfoni zaten kapanmalı ki insanların hakların yiyor

  ben 5 yılımı grupfoni ye verdim .Adana bölge yöneticisi olarak 5 yılımı harcadığım grupfoni tazminatımı vermeden kapının önüne koydu bizi .

  paramız yok ödiyecek dedi.

  haklarımızı vermemek için de şimdi bir sürü yalan dolan la şirket devirleri yapıyor

  1 yıl önce grupfoni nin kasası nı boşaltıp çıkan arkadaşların tazminatları yiyip

  başka bir şirkete devir yaptı bizi ve haklarımızı bu şirketin karşılıyacağını söyledi .

  sonuç yine aynı vermedi haklarımızı ..

  Haram olsun emeklerim .

  Allahım dan diliyorum ki birileri bunların yaptıklarına dur desin .

  1. Sizi ismen biliyorum. Yalçın ile çalıştınız galiba o bölgede. Gerçekten korkunç bir durum.

   Rüzgar eken fırtına biçer

   Her koyun kendi bacağından asılır

   Kimsenin ahı kimsede kalmaz

   Etme bulma dünyası merak etmeyin.

   Bu sektörde kimlerin hakkı yenmedi ki...

  2. Kübra İslamoğlu Kübra İslamoğlu

   Bana kalırsa gecikmeden davanızı açın, tedbir alın. Yoksa hiç muhatap bulamazsınız ileride. Av. Kübra İ.

   1. Sibel Sibel

    kübra hanım bende groupondan sea lıfe sualtı dünyasına bilet aldım 22 mayısta yıl sonuna kadar geçerli diye biliyordum ama siteyi kapatıp gitmişler .kupon kodumu bilmiyorum maillerimdede bulamıyorum ama satın aldığım eksterm duruyor benim ne yapmam gerek acaba

 7. Grupanya sona kalacak, bakalim ne yapacaklar?

 8. Firsatbufirsat da cok kuculmus. Aslanoba'nin en kotu yatirimi herhalde. Mekan.com nasil gidiyor acaba?

  1. Ben Hasan beye Fırsat Bu Fırsat durumunu yüz yüze görüştüğümüzde sordum. Bana verdiği cevapta her yatırım başarılı olacak diye bir şart yok. Direk ilk başta girdik ve çöp oldu. Yani kısacası fırsat bu fırsat gerçekten çöp oldu. İsmi , esamesi kalmadı ortalıkta. Grupanya ve yakala.co kaldılar. İkisiyle ilgilide iyi bilgiye sahibim.

   Sonuç itibariyle mağaranın sonu gözüktü. Kapalı yol çıktı.

 9. Cem Ener Cem Ener

  Batan milyonlara bir yenisi daha eklendi.

 10. Kuponindirim Kuponindirim

  Şu dakika itibarıyla Sehirfirsati.com linkini tıklayınca şu yazı çıkıyor:

  "Sayın Müşterilerimiz, Groupon Türkiye'nin sayfasına girmeye çalıştığınız için buraya yönlendirildiniz.

  Üzülerek belirtmek isteriz ki, 24 Ağustos 2015 tarihi itibariyle Groupon, Türkiye'deki faaliyetlerine son vermiştir ve artık sizlere yeni fırsatlar sunamıyoruz."

  Yani başlıktaki "Duyum" parantezi kaldırılabilir.

 11. ve sonunda Groupon da tarih oldu :(

 12. Kurumsal uyelerinden Bu kadar fahis reklam fiyatlari talep edip, onlari firsatlarda komik rakamlara zorlayip uzerine birde komisyon alirsan olacagi budur.ulkede zaten bir gelir krizi vardi.dolar-euro yukseldi. Acgozlulugun sonu herzaman bellidir. hic uzulmedim kendi hatalari oh iyi olmus. Turkfirmalari bu acigi rahatlikla kapatacaktir.