3D yazıcıyla üretilen protez eller hayat değiştirdi
Teknoloji

3D yazıcıyla üretilen protez eller hayat değiştirdi

Bugüne kadar 3 boyutlu yazıcılar hayatımıza renk katan nesnelerle ve genellikle ticari projelerle gündeme geldi ama hayat değiştiren üretimler de yapılmıyor değil. Team Unlimbited tarafından geliştirilen protez el de 3 boyutlu yazıcı ile geliştirilen ve hayat değiştiren üretimlerden biri.

Team Unlimbited gönüllüsü Stephen Davies'in geliştirdiği el, sol eli olmayan Isabella adlı küçük kıza hediye ediliyor ve 3 boyutlu yazıcıların bir insanı ne kadar mutlu edebileceğini göstermesi açısından benzersiz bir örnek sunuyor.

Gönüllü girişimciler, ABD'de düzenlenecek Enablecon 2015 konferansıyla eli olmayan 1000 kişinin yardımına koşmayı hedefliyor ve  teknolojiyle girişimciliği harika bir sonuca dönüştürüyorlar. Bu çalışmaların bir benzerini de Türkiye'de Robohand adıyla paylaşmıştık.

Artık ülkemizde farklı kanallarda satışı yapılan ve hatta üretilen 3 boyutlu yazıcılarla silah geliştirmek de bir seçenek, bir el, ilaç veya omurilik parçası üretmek de. İyiyi veya kötüyü seçme hakkı her zaman olduğu gibi yine insanoğlunun.

Yorumlar (3)
 1. Bahadır Bahadır

  Bir çocuğun sevincini, heyecanını görmek dünyalara bedel. Nasılda heyecanla annesini yanına çekiyor. Heyecan, telaş, sevinç, korku artık Allah ne verdiyse yaşıyor kendi içinde. Teknolojinin sınırlarının zorlandığı şu dönemde, eminim ki birçok insanın derdine derman olacak gelişmeler yaşanacak özellikle de sağlık alanında. Bundan da gerçekten ihtiyaç sahibi insanların faydalanmasını görmek hepimizi mutlu edecektir. Fakat bu "imkan sahibi olan" kesimin "ihtiyaç sahibi" kesimle paylaşmasıyla mümkün olacak. Umarım insanoğlu daha çok paylaşmayı öğrenir. Özellikle ülkemiz için sağlık gibi çok temel bir hizmete ulaşıp rezil olanlar var, bir de hiç ulaşamayan binler var. Keşke büyük firmalar, köklü aileler mutluluğun güzel sanatlarla birlikte insana yardım sanatıyla da gerçekleşebildiğini görebilseler. Keşke Lösev dışında dişe dokunur bir kamu sağlık yardım hareketi daha olabilse. Keşke imkan sahibi bir kişi, küçük bir hareketinin, ihtiyaç sahibi bir insanın yaşamını çok kolay bir şekilde değiştirebileceğini görebilse. Keşke yurtdışındaki projeleri harala gürele kopyalarken, kar amacı gütmeyen vakıf projelerini de kopyalayabilsek ne güzel olurdu....

 2. Mekanik aksam tamam da bu avucu açma kapama nasıl oluyor acaba? Kızın bir kol hareketeiyle mi yoksa babanın uzaktan kontrolü ile mi oluyor, keşke videoda ya da yazıda bu detay verilseydi?

 3. Abuzer Abuzer

  Yakın Doğu Üniversitesi'de 3D yazıcıların sağlık alanında kullanılabilmesi için çalışmalar yapıyor.3D yazıcıların günlük hayatımıza yavaş yavaş girmeye başlamasıyla sağlık alanında büyük kolaylık sağlayacak geleceğin teknolojisi olduğunu Yakın Doğu Üniversitesi'de farkında ve buna tam destek veriyor.

  Sağlık alanındaki çalışmalarla ilgili bir konferansı şurada yayınlamışlar;

  https://neu.edu.tr/uc-boyutlu-yazicilarin-saglik-alaninda-kullanimi-konferansi-gerceklestirildi/?lang=tr