Ofpof.com, gelir paylaşımlı modelle yeni yazarlara merhaba diyor
Girişim

Ofpof.com, gelir paylaşımlı modelle yeni yazarlara merhaba diyor

Geçtiğimiz Nisan ayında özgün içerik siteleri arasındaki yerini alan Ofpof.com, büyümesini sürdürürken Ofpof Content Network (OCN) adlı yeni özelliğiyle ivme kazanmak istiyor.

Handy Cafe yazılımının kurucusu Atilla Yurtseven'in ilk etapta 100 bin dolarlık bir yatırımla hayata geçirdiği Ofpof.com, şimdiki haliyle kendi yazarları olan ve farklı konularda yazılar yayınlayan bir haber/içerik sitesi konumunda. Yeni kurulan OCN adlı içerik ağı ise yeni yazarlara Ofpof.com'da kendi profilini oluşturma ve yazdığı yazılardan para kazanma imkanı sunuyor.

İki kademeli kazanç sistemi

Yazarlara sayfa görüntülenmesi üzerinden ödeme yapacak olan Ofpof, *ECPM ücretini 1,00 ₺ olarak belirlemiş ve iki kademeli modelle bonkör sayılabilecek bir teklif yapıyor. Bu sisteme göre yazarlar hem yayınlanan bütün yazılarından yüzde 50 gelir elde ediyor, başka yazılarda oluşturduğu trafik gelirinden yüzde 25 pay alıyor.

Atilla Yurtseven, Ofpof.com'un OCN'de yazarların kendi yazılarına farklı (ama düzgün) şekillerde trafik yönlendirmekte serbest olduğunu ve şu an için kısa süreli bir promosyon sunduğunu söylüyor ama yazar seçiminde seçici davranacağını eklemeyi de ihmal etmiyor.

Sadece bireysel yazarların değil, sanatçı ve kurumsal içerik üreticilerinin de katılımını bekleyen Ofpof, ilk kurumsal anlaşmasını daha önce işbirliği başlattığı Joygame ile yapmış.

Aldığımız bilgiye göre şu anda Ofpof.com'da 1000'den fazla içerik bulunuyor, 1000 kadar da stoklu içerik bulunuyor ve OCN'ye paralel olarak kendi içeriklerini üretmeye devam edilecek.

Hem OCN sistemine hem de yazarlık konusundaki bilgileri bakıldığında elbette tercihlerin kişiden kişiye değişeceğini söyleyebiliriz. Ama özellikle Türkiye'de gelir paylaşımlı bir içerik ağı modelinin yeniden denenmiş olmasından memnun olduğumu söyleyebilirim. Zira zamanında benim de bir parçası olduğun Pilli Network'ten maddi manevi kazançlar sağlamıştım ve Pilli de birçok yazar/taraftar kazanmayı başarmıştı.

Atilla Yurtseven, yazıların okunma oranlarıyla ilgili bir bilgi paylaşmış değil ama yurtdışında farklı örnekleri olan bu modelin, hem geniş kitlelere ulaşamak isteyenler için hem de daha canlı bir Ofpof.com görmek adına faydalı olacağını düşünüyorum. Bu noktada kendi deneyimlerinize ve gelirlerinize göre yapacağınız yorumları da merakla bekliyorum.

Yorumlar (8)
 1. Şu viral news ve clickbaiting modası Türkiye'yi de sardı (sarmasa şaşardım zaten) bu ve buna benzer 3-4 büyük sitenin haber diye koydukları şeyler, kendi hayatında ilerlemekten tamamen ümidini kesmiş veya vakit fazlalğından ne yapacağını bilemeyen insanların baktığı saçma sapan konulardan ibaret (Türkiye ye gelen en ülü 20 insan) Size bir Amerikan deyimiyle cevap vereyim "Who gives a shit???"

  Bu sitelere yapılan yatırıma ve harcanan paraya bin defa yazık. Buradan her mecrada gurur yapan kasılaktan insanlarla bile konuşamayan fakat tek bildigi kopyala yapıstır olan gençlere sesleniyorum, lütfen biraz daha kasıp böyle gereksiz seyler yerine henuz yapılmamıs şeyleri yapmaya gayret edin. Veya olan birşeyi alıp çok daha iyi yapın.

  Webrazzi ye bu tur haberle icin kızmıyorum, daha düzgün gelişmeler olsa onları yayınlayacaklar ama olup biten sadece bu ne yazık ki...

  1. Emircan Demir Emircan Demir

   "webrazzi'ye kızmıyorum" derken sizi hayal kırıklığına uğratacak biliyorum ama malesef burada da var:

   https://webrazzi.com/2015/09/28/en-fazla-kadin-girisimciye-sahip-sehirler/2/#galerihaber

   evet saçma ve geçmişi özleten akımlar bunlar. ama biliyorsunuz para paradır ve ticarette yıllardır kar en büyük öncelikti şirketler için. sanal dünya da bir endüstri oldu, sevmediğimiz bir çok şey göreceğiz.

   bu konuda da tv olayı gibi bir "yumurta-tavuk" ilişkisi doğuyor: yayınlardan dolayı mı toplum böyle, yoksa toplumun talebi doğrultusunda mı yayınlar bu hali aldı.

   mesela bir örnek: kemal ekşioğlu için yazdığım iki farklı yazı vardı. biri kurt cobain ölümüne dair yeni fotoğraflar ve diğer de kanserli çocukların hayallerini fotomanipulasyon teknkikleriyle gerçeğe dönüştüren bir sanatçı. tahmin edersiniz ki bir haber diğerinden kat kat fazla paylaşım aldı. ama talep bu, elden pek bir şey gelmiyor. iş biraz da bu işleri keyif için yapanlara kalıyor, para kazanmak zorunda olanlar talebe göre hareket etmek zorunda. ucuz tavuk dönere talep olan yerde et döner satmak konsept hayalli girişimciyi tatmin edebilir ama para kazanma derdi olanı pek tatmin edemez. ama ileride konsept paylaşımlar daha çok ilgi çekecek eminim, şu an bir kaos var. hangi yazar ne yazar bilinemiyor. daha çok youtube kanalına sahip olalım gelişecektir.

   bu arada söz, ben burada yazarsam en azından "evrenle bilmediğiniz 7 gerçek" türünde nispeten yararlı şeyler paylaşacağım.

   1. Musa Özsarı Musa Özsarı

    Bence böyle girişimler hakkında bilgilendirmeler yapılması çok normal ve gerekli. Günümüzde her şey değişmekle birlikte internet kullanımı da değişiyor; buna ayak uydurmak lazım. Sizin ofpof.com hakkında yazdığınız yazıyla birlikte ben de sisteme kayıt oldum ve çok memnunum açıkçası. Böyle sistemler desteklenmeli. Yazınız için teşekkür ederim.

 2. Başarılar kimsenin kimseye güveni kalmadı bu ülkede güven sorunu her yerde.

 3. Yazar kaydı yaplamıyor, bir sorun var sanırım.

 4. Kusura bakmayın ama çaresizlik atılımları bunlar.

 5. Orcunkfks Orcunkfks

  evde beslenilecek 7 hayvan diye bir içerik okudum. el insaf. yazar alımında seçici olacağız demişsiniz ama adam maddelere kedi köpek balık kuş yazarak içerik ürettiğini sanmış. yani o yazmasaydı evde zürafa filan besleyecektik.

  site tamamen ergen mekanına dönmüş. siteye girdiğine capsli bilmem ne, bilmem ne capsleri havada uçuşuyor.

  sizin editörlük anlayışınız bu mu?