Ofpof, "Keyfinizin Sosyal Kahyası" sloganıyla içerik siteleri arasındaki yerini aldı
Eğlence

Ofpof, "Keyfinizin Sosyal Kahyası" sloganıyla içerik siteleri arasındaki yerini aldı

Handy Cafe yazılımıyla Türkiye'de ve dünyada onbinlerce internet cafede kullanılan altyapı yazılımının kurucusu Atilla Yurtseven, ilk etapta 100 bin dolarlık bir yatırımla OfPof adında eğlence odaklı bir içerik sitesi projesini hayata geçirdi.

"Keyfinizin sosyal kahyası olmaya geldik" sloganıyla yayın hayatına başlayan sitenin ana hedefi düzeyli bir üslup kullanarak kullanıcılara eğlendirici, bilgilendiri içerikler sunmak. Sitede siyasi içeriklere yer verilmeyeceğini söyleyen kurucu Atilla Yurtseven, "İnsanlar siyaseti ve politikayı başka yerlerde konuşabilirler. Biz insanları eğlendirme ve keyif verme amacıyla yola çıktık" diyor. Ofpof'un kısa süre içerisinde tam kapasite çalışmaya başlayacağını belirten Yurtseven, şu anda sitede yer alan içeriklerin toplam envanterlerinin yalnızca yüzde 5'i olduğunu, çok zengin yeni içerikleri hızla kullanıcılarla buluşturacaklarını söyledi.

Ofpof ile birlikte aynı formatta İngilizce olarak yayın yapacak ve küresel pazarı hedefleyecek versiyonu da hayata geçirilecek Yurtseven'in belirttiğine göre. Ancak İngilizce yayın yapacak site, Ofpof markasından tamamen bağımsız ve farklı bir isim ile kullanıcılarla buluşacak.

İlk olarak Türkiye'deki kültüre uygun içerikler geliştirerek Ofpof'u canlandırıp, zenginleştirecek olan ekip ardından hazırlıkları devam eden küresel versiyonu farklı bir şirket ve isim altında yayına alacak. Ofpof Cafe başlığı altında ise Handy Cafe kullanıcılarına özel olarak oyunlarla ilgili ipuçları, yeni oyun tanıtımları, yeni filmler ve videolar gibi içerikler yer alacak. Şirket, Ofpof Cafe için Joygame'le de işbirliği yapmış.

ofpof-atilla-yurtseven-hand-cafe-ates-yazilim

Yurtseven'in paylaştığına göre Ofpof'u rakiplerinden ayıran en önemli husus, içerikte kaynaklı haberlerin yer almayacak olması. Sitenin bir haber sitesi olmadığını belirten Yurtseven, ziyaretçilerinin arama motorlarından, sosyal medyadan veya diğer internet sitelerinden ilgili kişilerin  olmasını istediklerini aktardı.

İleride kaynaklı haber yayınlama ihtiyacı hissettikleri durumdaysa, kaynak göstererek kullandıkları içeriğin asıl sahibinin başkası olduğunu arama motorlarına belirtip, arama motorlarından bu sayfaları çıkarttıracaklarını söylüyor Yurtseven. Ekibin böyle bir karar vermesinin temelinde, günümüz internet kullanıcılarının ve arama motorlarının ekstra kopya içeriklere ihtiyacı olmadığı düşüncesi yer alıyor. Bu kararın tek istisna noktası ise çeviri içerikler olacak. Editörler İngilizce bir haberi çevirme ihtiyacı duyar ve yayınlarsa asıl kaynak engellenmeyecek.

Okuyuculara ulaşmak için ilk başta 'word of mouth' stratejisini izleyecek olan Ofpof'un aynı zamanda bir maskotu var. Pofülyus ismindeki fok kendisinin Konfüçyus'a benzediğini düşünüyor ve anlamadığı halde herşeye karışmasıyla ve şapşallığıyla meşhur! Pofülyus'un, Ofpof kullanıcılarına sürprizleri de olacakmış.

Mobil öncelikli olarak konumlandırılan Ofpof'un tasarımı responsive olarak yapılmış. Aynı zamanda hem iOS hem de Android için native uygulamaları geliştiriliyor. Atilla Yurtseven, siteye bizzat içerik gireceği hatta internet ve teknoloji alanı dışındaki yazılarıyla okuyucuları şaşırtacağını belirtiyor. "Google ile Siri'nın fikir babası benim..!" başlıklı yazısı bunun ilk örneği :) Türkiye'de yer alan içerik sitelerine kesinlikle yeni bir soluk getirecek olan Ofpof'un gelişimini takip edeceğiz.

 

 

Yorumlar (12)
 1. Wolkanca Wolkanca

  Güzel site olmuş. Yazılarını da çok beğendim :)

 2. Beytullah Gürpinar Beytullah Gürpinar

  100 bin $ vs diye bari fiyat konusunda sallamasalar. 100 bin $'lık proje ama basit bir sql injection problemi bile düşünülmemiş.. http://ofpof.com/icerik-yukle.php?id=20%27

  1. Tevfik Bilgiç Tevfik Bilgiç

   Öncelikle girişimcilik adına tebrik ederim.. Fakat 100 bin dolarlik diyen arkadaş abartmiş.. Beytullah size katılıyorum.. Projeye bakarsaniz argoritmalar aynı facebook sistemli calısıyor bu siteler...Yani arka ofis sistemli...Webrazzi arastirmalari iyi fakat ingilizce arastirmalari kaynak gostererek yapmıyor.. Yani Kaynak Türkceye cevrilmiştir yazılmıyor.. Yinede basarılar.. Beytulllah sende daha farklisini yapmaya calıs... Fark yaratmak için..

 3. Mert Baki Mert Baki

  Sitenin kime, neye ait olduğu belli değil. İletişime geçilebilecek bir iletişim sayfası bile yok. ya da ben görmedim.

 4. Yorum alanının olmaması bilinçli bir tercih mi, ertelenmiş bir alan mı acaba? bazen içerikler yorumlar için okunuyor bunu eklememeyi göze alamazlar herhalde... "yazıyı mail at" alanı çalışmıyor. info bilgisi yok ve yazıyı hazırlayanın mail adresi bile yok iletişim için. Neden bu kadar iletişime kapalı acaba... bir de aşağıya sonsuz uzayan konu başlıkları yoruyor, içerik siteleri için yeni moda bu sanırım sonsuz sayfalar... çok içeriğim var hepside ana sayfada mı diyorlar...

 5. Pashazaderagıp Pashazaderagıp

  Son zamanlarda Facebook, twitter vb. sosyal medyalar derken okuyacak güzel siteler bile bulamıyorduk. Çok takdir ettim, başarılar...

 6. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

  Hey gidi handy cafe, yazıyı okuyunca eskilere gittim. "Ofpof" güzel iş ve memlekette içerik sitesine ihtiyaç var. Bildirgeç'li yıllardan sonra bu boşluğu dolduran sitelerde azalmıştı.

  Onedio nasıl bir çıkış yaptı ise;

  Başlık at

  Resim yapıştır

  Resim üstüne alt başlıkları doldur

  Her şeyi maddelemeyi unutma ( 6 sebep, 10 şair, 12 kitap... )

  Emir cümleleri kullan ( Okumanız gereken, bilmeniz gereken, yanınıza mutlaka almanız gereken vb.. )

  Genelle ( sadece italya ya gidenlerin bilebileceği, ata binenlerin yaşadığı, amerikalıların anlayabileceği )

  Anketle, soru sor, sosyolojik tespitler için çoktan seçmeli testler yap.

  ... Derken güzel bir iş çıkardılar ortaya, ofiste 10 bilgisayardan 8'inde onedio görüyorsam, pişmiş bu yemek

  her şey bu okuma alışkanlığının devşirilip onedio'da da insanlara sunulması ile parladı.

  OFPOF, vurduğun gol olsun, ben sık kullanılanlara ekledim bile,

  Bol Şans,

 7. Mert Nerukuc Mert Nerukuc

  websitesi için responsive yazılmış fakat değil. ayrıca logo maviyken daha çok foka benziyor, koyu gri zeminde kocaman bir noktayı andırıyor, umarım başarılı olur, başarılar diliyorum..

 8. Tevfik Bilgiç Tevfik Bilgiç

  Kurucularina söylerseniz editörler resimlerin ve yazıların altina kaynak göstersinler.. Lütfen artık kopyala yapıştır yama sistemini bıraksinlar.. Bu yuzden hicbir alanda ilerlemiyoruz.. Haberler hep ayni eksende donuyor... Selamlar iletirseniz memnun olurum..Biraz geliştirmeleri gerekli..Sosyal Medya normal yayıncılık ile Sosyal Medya İş ve Haber Yayıncılık ayrıdır... Hayal gücü gereklidir.. Tüm Bilim ve Teknoloji Girişimcilere Basarılar..

 9. Tevfik Bilgiç Tevfik Bilgiç

  Haa birde envato logosu da hoş olmus :)

 10. Cüneyt Çinkılınç Cüneyt Çinkılınç

  Bu ofpofu ilk açıldığı günden beri takip ediyorum bugun alexada 179 sıraya gelmiş 100 bin le bence çok büyük bir başarı gelir sisteminide bizzat denedim :)

 11. bende sosyal içerik sitesi açtığımdan beri idolüm oldu diye biliriz ama 100k $ lık bir eksiğim var sanırım. şuanda milyonlara hitap etmeye başladılar. Başarı tesadüf değildir lafının canlı örneği.