Türkiye'de geliştirilen Monument, yeni nesil, güvenli ve akıllı bir depolama cihazı
Girişim

Türkiye'de geliştirilen Monument, yeni nesil, güvenli ve akıllı bir depolama cihazı

Dosyaları bulutta depolamanın maliyeti gittikçe aşağı iniyor ancak depolama cihazlarının sonunun geldiğini söylemek için henüz erken. Son dönemde artan hack'lenme skandalları ve iCloud hack'lenmesi gibi spesifik vakalar, cihazların bir süre daha dolaşımda olacağını gösteriyor. Elbette önemli geliştirmelerle. Türkiye'den bir donanım girişimi Monument, yine aynı adlı cihazıyla yeni nesil bir depolama çözümünün nasıl olması gerektiği sorusuna cevap veriyor.

Bulut depolama çözümlerini güvenlik, gizlilik ve platform bağımlılığı gibi sınırlamalar nedeniyle tercih etmeyen kullanıcıları hedefleyen Monument, piyasadaki harici diskler ve bilgisayarlara göre oldukça gelişmiş bir çözüm sunuyor. Söz konusu donanımlarda içerik yönetiminin bilgisayara bağlı olarak kullanıcılar tarafından yapılması gerekirken Monument, bir bilgisayara gerek duymadan; kamera ve cep telefonlarındaki içeriğin saklanmasını, otomatik olarak gruplanmasını, zaman ve lokasyona göre ayrıştırılabilmesini sağlıyor. Dosyalarınızı otomatik olarak yedekleyen Monument, yüklediğiniz video, fotoğraf ve diğer dosyaları internet bağlantısı olmadan TV'den görüntülemenizi de sağlıyor.

monument2

Monument, 12 yıl boyunca gömülü donanım tasarımı ve yazılım üzerine çalışan iki kurucu ortak: Ercan Erciyes ve Semih Hazar imzasını taşıyor. Tüm donanım ve yazılımı altı aylık bir sürede geliştirdikleri Monument henüz prototip aşamasında Startupbootcamp İstanbul'un 2015 seçkisine kabul edilen girişimler arasında yer aldı. Girişimden aldığımzı bilgilere göre, Monument, standart USB disklere bağlandığında kişiye özel bulut oluşturabiliyor ve istendiğinde yenileri eklenerek saklama kapasitesi arttırılabiliyor. Aynı zamanda otomatik olarak, tercih edilen başka bir bulut servisine içeriği şifreleyerek ilave yedek alınmasını da sağlıyor. Bilgiler herhangi bir üçüncü parti ile paylaşılmıyor.

monument3

Geliştirmelere devam eden Monument ekibi, yeni nesil depolama cihazlarını bu yıl sonunda Kickstarter veya Indiegogo gibi bir kitle kaynaklı fonlama platformundan ön siparişe açmayı planlıyor. Cihazın fiyatı henüz belirlenmemiş ancak ekip, gizlilik ve güvenlik konularının bu alandaki ihtiyacı gittikçe daha kritik hale getireceği konusunda kendilerine güveniyorlar. "'Bir otele yerleştiğinizde herkesin kendine özel bir alanı ve yatağı vardır. Fakat otel yönetimi sizin ve başkalarının güvenliği için odanıza girip eşyalarınızı kontrol etmek istese ne hissederdiniz?'Bugün çok önemsiz görünüyor ama yakın bir gelecekte sanıyorum bu konu üzerine çok konuşulacak" diyor  Ercan Erciyes ve bu konuda haklı olabilir.

Yorumlar (8)
 1. Mustafa Ender Mustafa Ender

  Cepteki resimlerimi eve geldiğimde otomatik aktarıyorsa beni iCloud çilesinden kurtarır. Eski telefonumda daha bir sürü resim duruyor aktaramadım. İyi hoş da, fiyatı ne olacak acaba?

 2. Emre Haznedar Emre Haznedar

  Doğru pazarlanırsa bence ses getirir. Ülkemizden böyle girişimlerin sayısının daha da artması gerekli.

 3. Merhaba,

  Kampanya fiyatımız henüz kesinleşmedi. Web sitemize email adresinizi bırakırsanız, kampanya öncesi çok özel fiyattan cihazı satınalma imkanına sahip olabilirsiniz.

  -- Ercan

 4. Bahadır Bican Bahadır Bican

  Çok başarılı, ilgiyle takip edeceğim, tebrikler

 5. Satılabilirliliği var ama herhangi bir yenilik sunmuyor lakin bu işi yapan NAS cihazları var ve yazılımları akıllı tel'lere yüklenebiliyor. Her türlü kategorize işlemler yapılabiliyor. Buluta gerek duyulmuyor... Ama sonuçta ciddi adetler de olmasa bile satılabilirliliği var...

  1. Semih Hazar Semih Hazar

   Selam. Yorumunuz için çok teşekkürler.

   Belirttiğiniz gibi NAS cihazları ile benzer işlemleri yapmanız mümkün. Monument'ı bu cihazlardan farklı kılan iki önemli özelliği var.

   1. Fotoğraf ve videolara özel bir çözüm olduğu için organizasyon, paylaşma ve yeniden keşfetme özellikleri diğer ürünlere göre çok daha tatmin edici olacak.

   2. Fiyat seviyesi NAS cihazlarının yaklaşık yarısı olacak ve çoğu kimsenin sahip olduğu ya da ucuza edinebileceği USB diskleri kullandığı için kullanıcıya toplam maliyeti çok daha düşük olacak.

   1. Açıklamanız için teşekkürler.

    Belirttiğiniz özellikler ön plana çıktığında NAS cihazlarından ayrı bir alanda durduğunu söyleyebiliriz. Kaldı ki sadece fotoğraf stüdyolarının bile ilgi göstermesi cihazı popüler yapmaya yeterli olabilir. Stüdyolar için daha pro bir versiyon, yarı-profesyonel ve amatörler için ucuz bir versiyon şeklinde piyasa konumlandırması yapılabilir...

    Ürününüzden umutluyum. Back-up ön planda tutulmak kaydıyla başarılı olacağına inanıyorum.

    Saygılar...

 6. Tevfik Köksal Köseler Tevfik Köksal Köseler

  Başarınız için tebrikler. Cem Seymen'in proğramında seyredince; "işte benim aradığım cihaz" dedim. Ne zaman çıkacak ve fiatı ne kadar. Hemen almak istiyorum.