Apple Watch sahiplerinin yüzde 45'i başkalarına önermiyor

Apple Watch sahiplerinin yüzde 45'i başkalarına önermiyor

Geçtiğimiz ay İstanbul'a gelen ve kişisel blogunda gözlemlerini paylaşan ünlü ABD'li yatırımcı Fred Wilson, bu kez Apple Watch için yaptığı anketlerle dikkatimizi çekti. Wilson'ın 2,5 ay arayla yaptığı iki anket, teknoloji meraklılarının Apple Watch'a olan ilgisinin azaldığını gösteriyor.

Apple Watch büyük bir heyecanla bekleniyordu, ancak tanıtıldıktan sonra ne derece faydalı bir akıllı cihaz olduğu tartışmalara konu oldu. Apple, uzun vadeli stratejisi gereği satış rakamlarını ilk birkaç çeyrekte açıklamayacağını belirtse de bu durum olumsuz bir hava estirdi. Wilson'ın blogunda yayımladığı sonuçlar da çok parlak bir performansı işaret etmiyor.

Her gün takılıyor

21 Mayıs'taki ankete katılan 760 Apple Watch sahibinin yüzde 81'i Apple Watch'u hergün taktığını söylerken, 5 Ağustos'taki ankete katılan 688 kişi için bu oran yüzde 70'e düşmüş. (Klasik kol saatlerinde bu oranın yüzde 90'ın üzerinde olduğunu düşünmek sanırım yanlış olmaz.)

Aynı şekilde bakıldığında Apple Watch'un hayatı önemli/belirgin ölçüde değiştirdiğini söyleyenlerin oranı ise yaklaşık yüzde 20 azalmış ki güncel oran yüzde 37. Yani her 10 Apple Watch kullanıcısından yaklaşık 4'ü Apple Watch'un hayatında anlamlı (dişe dokunur) bir değişiklik yaptığını söylüyor.

21 Mayıs 2015 5 Ağustos 2015 Change (Değişim)
Total Responses (Toplam yanıt) 760 688
Wear It Every Day (Her gün takarım) 81% 70% -13.6%
Changed Life Materially (Hayatımı önemli ölçüde etkiledi) 46% 37% -19.6%
Love It More Now Than Time Of Purchase (Şu anda Apple Watch'u satın aldığım dönemden daha çok seviyorum) 71% 59% -16.9%
Recommend To Others (Başkalarına öneririm) 67% 55% -17.9%

Apple Watch'u önerenlerin oranı azalıyor

Apple Watch'u aldığı ilk zamandan çok şu anda sevenlerin oranıysa 2,5 ay içinde yüzde 17 azalmış. 5 Ağustos'taki ankete katılanların yüzde 59'u bu yönde görüş bildirmiş. Geri kalanlar ise ya biraz hayal kırıklığına uğramış ya da beğenisinde bir değişim olmamış.

En son ve belki de en önemli seçenekteyse Apple Watch'u kullananların başkalarına tavsiye etme oranının yüzde 67'den yüzde 55'e gerilediği görülüyor. Fred Wilson'ın teknoloji meraklısı çevresi düşünüldüğünde üzerinde daha fazla düşünülmesi gereken bir durum bu.

Apple Watch Türkiye'de henüz geçen hafta (31 Temmuz) resmi olarak satışa çıktığı için şimdilik bir anket yapmıyoruz ama bu konudaki yorumlarınızı merakla bekliyoruz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.