İnsansı robot Pepper'ın yeni modeli işletmeler için 1 Ekim'de ön satışa çıkıyor

İnsansı robot Pepper'ın yeni modeli işletmeler için 1 Ekim'de ön satışa çıkıyor

Online satışa sunulduğu geçtiğimiz Haziran ayında ilk dakika içinde bin adet satan insansı robot Pepper, bu kez ofislere geliyor. Prototip niteliğindeki ilk modeli yoğun ilgi gören Pepper'ın yeni modeli Pepper for Biz, 1 Ekim'de yalnızca işletmeler için Japonya'da satışa sunuluyor.

SoftBank'in dün yaptığı açıklamaya göre, yeni Pepper aylık 1,230 lira ücretle üç aylık kontratla kiralanabilecek. Ofis resepsiyonu ve potansiyel müşterilerle iletişim kurma gibi pratikler için kullanılabilecek olan Pepper for Biz, işletmeler için önceden yüklenmiş uygulamalarla geliyor. Buna ek olarak Pepper for Biz uygulamaları işletme ihtiyaçlarına göre özelleştirilebiliyor, ‘Pepper for Biz Platform’u sayesinde müşteri ve diğer ilgili bilgileri, pazarlama amaçlı kullanılmak üzere saklayabiliyor.

pepper

Pepper for Biz insan ifade ve duygularını tanıyan Pepper'ı esas alıyor. SoftBank'in, yaklaşık 4 bin 500 liradan piyasaya sunduğu, prototip niteliğindeki Pepper, kullanıcıyla konuşabiliyor, etrafıyla etkileşime geçerek (örneğin odanın ışıklarının rengini moda göre değiştirme gibi) onları eğlendirebiliyordu. Akıllı robotla ilgili en önemli sorunsa kısa şarj süresi ve yeterince stabil olmayışıydı.

Bir süredir iyileştirilmeye devam eden Pepper, geçtiğimiz ay Alibaba ve Foxconn'dan 236 milyon dolar yatırım almıştı. Yatırımla birlikte Pepper'ın uluslararası açılımına hız verilmesi planlanıyordu.

Pepper'ı SoftBank için geliştiren Fransız robotik şirketi Aldebaran, insansı robotu geçtiğimiz Şubat ayında geliştiricilere de açmıştı. İlgileniyorsanız geliştirici sayfası için bağlantıyı takip edebilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.