Geliştiricilere en çok kazandıranlar arasında 'bulut servisleri' ilk, 'nesnelerin interneti' son sırada
Teknoloji

Geliştiricilere en çok kazandıranlar arasında 'bulut servisleri' ilk, 'nesnelerin interneti' son sırada

Nesnelerin interneti (IoT) geliştiricilerinin yüzde 59'u ayda 500 dolardan daha az gelir elde ediyor, yüzde 79'unun aylık geliriyse 5 bin doların altında. Yükselen bir alan olmasına rağmen nesnelerin interneti henüz bu alandaki birçok işin sürdürülebilirliği açısından elverişli değil. VisionMobile‘ın Geliştirici Ulusunun Durumu raporunun 2015 üçüncü çeyrek sonuçlarında en dikkat çekici sonuçlardan biri işte bu.

Nesnelerin interneti, bulut servisleri, masaüstü ve mobil uygulama geliştiricilerin aylık gelirlerini kıyaslayan raporda 'bulut servisleri' en çok gelir sağlanan alan olarak öne çıkıyor. Bu alandaki geliştiricilerin yüzde 28'i ayda 10 bin dolardan fazla kazanırken, geliştirici açlık sınırı olarak belirlenen 500 doların altında kazananların oranı da yüzde 43.

developer gelir

13 bin geliştiriciyle hazırlanan raporda geliştirici ulusunun bir "genç erkek kulübü" olması sorununa da değiniliyor. Zira dünya çapında geliştiricilerin yüzde 94'ünün erkek olması, cinsiyet dağılımında ciddi bir dengesizliğe işaret ediyor.

Raporda, geliştiricilerin dil tercihlerinde eğitimlerinin etkili olduğuna dair bulgular da var. Zira alayalı geliştiriciler görece yeni dilleri öğrenmeye eğilimli olurken, Java, Objective C gibi programlama dillerini kullanan geliştiricilerin yüzde 65'inin ilgili bir üniversite derecesi var. Bunun Türkiye'dekine benzer bir durum olduğunu Webrazzi geliştirici anketine bakarak söyleyebiliyoruz.

developer egitim

Yorumlar (4)
 1. Nesnelerin interneti projeleri kolaylık sağlıyor ama olmazsa olmaz değiller. Bir ürünü 4 işlem yerine 3 işleme indirgeme yaptığı için satın alınmayabilir. Bu bireysel alımlar için. Daha çok kalabalığa odaklanan IoT projeleri daha çok kazandıracaktır. Hipotezime göre IoT projeleri eve değil dışarıya odaklanmalı.

 2. Lilithhhh84 Lilithhhh84

  Nesnelerin interneti tam olarak ne demek?

  1. çamaşır bulaşık makinen, saatin,lamban,akvaryumun , çay kahve makinen aklına gelebilecek her türlü elektonik aletinin internete bağlı uzaktan izlenebilir/ kontrol edilebilir hale getirilmesi için kullanılan genel terim, yani elindeki çip internete bağlı olacak diğer makinelerle iletişim halinde olacak

   1. Lilithhhh84 Lilithhhh84

    Teşekkür ederim şimdi anladim :)