Rekabet Kurumu, Booking.com hakkında soruşturma başlattı
E-Ticaret

Rekabet Kurumu, Booking.com hakkında soruşturma başlattı

Booking.com's Offices in Amsterdam Rekabet Kurumu, Booking.com hakkında soruşturma başlattı. Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklamada, soruşturmaya gerekçe olarak Booking.com B.V. ile Türkiye ofisi olarak faaliyet gösteren Bookingdotcom Destek Hizmetleri Limited Şirketi'nin online rezervasyon servisinde müşterilerine "en iyi fiyat garantisi" sunma vaadi gösteriliyor. En iyi fiyat garantisi hakkında şikayet başvurusu aldığını söyleyen Kurum, uygulamanın 4054 sayılı Kanun’un 4'üncü ve 6'ıncı maddeleri kapsamında ihlal teşkil ettiği iddiasını değerlendiriyor. Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklamanın tamamını aşağıda görebilirsiniz:

Booking.com B.V. ile Bookingdotcom Destek Hizmetleri Limited Şirketi Hakkında Soruşturma Açıldı Booking.com B.V. ile Türkiye ofisi olarak faaliyet gösteren Bookingdotcom Destek Hizmetleri Limited Şirketi’nin sundukları rezervasyon hizmeti kapsamında müşterilerine vadettikleri “en iyi fiyat garantisi” uygulamasının 4054 sayılı Kanun’un 4. ve 6. maddeleri kapsamında ihlal teşkil ettiği iddiasını içeren şikâyet başvurusu üzerine yürütülen önaraştırma, Rekabet Kurulunca karara bağlandı. Önaraştırmada elde edilen bilgi ve belgeler ile yapılan tespitleri 09.07.2015 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak, - Booking.com B.V. ile - Bookingdotcom Destek Hizmetleri Limited Şirketi hakkında soruşturma açılmasına, 15-28/432-M sayı ile karar verdi. Bilindiği üzere, 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesi, teşebbüsler arasındaki rekabeti sınırlayıcı anlaşmaları ve uyumlu eylemleri; 6. maddesi ise hâkim durumun kötüye kullanılmasını yasaklamaktadır. Soruşturma, adı geçen teşebbüslerin başta “en iyi fiyat garantisi” olmak üzere çeşitli uygulamalarla 4054 sayılı Kanun’un 4. ve 6. maddelerini ihlal edip etmediklerinin tespiti amacıyla başlatıldı.

Yorumlar (9)
 1. En iyi fiyat garantisi ile belirtmek istediği, hotel sahipleri başka bir şirkete Booking.com'dan daha ucuz teklif veremiyor.

  Yani XYZ.com fiyatı en kötü ihtimalle Booking.com fiyatıyla aynı olmalı. Booking.com aynı zamanda tekel durumunda olduğundan kimse bu şartlarda XYZ.com'u kullanmaya çalışmıyor ve tekeli büyüyor, booking.com komisyonları tavan yapıyor. Ortada en çok ve hep kazanan Booking.com oluyor.

  Bunun engellenmesi tüm turizm işletmeleri ve girişimleri için çok önemli.

 2. Rekabet Kurulu inceleme başlatıyor başlatmasına sonuç alınabiliyor mu o konuda biraz şüpheliyim.

  Dün Türkiye'nin önde gelen bir alışveriş sitesinden market alışverişi yapmak istedim ve ürünleri sepetime attım. Daha sonra sepetime girdiğimde aynı ürünü bedava verdiğini gördüm (ürünün ilanında belirtilmemişti) + ürünün yanında birkaç bedava ürün daha eklediğini görünce Rekabet Kurumu aklıma gelmedi değil. Bu tarz uygulamalara dikkat edilmesi ve gerektiğinde şikayet edilmesi gerekiyor.

 3. Bu hafta yatırım alan booking.com 'un yerli rakibi otelz.com un tüm turizmciler ve devlet tarafından desteklenmesi gerekir

  1. Sacettin Iyilik Sacettin Iyilik

   dövlet otelze bakmiyir.

 4. Mustafa06 Mustafa06

  Yerli siteler e destek olunmalı paralarımız dışarıya gitmesin

 5. Perchemio Perchemio

  Burdaki yorumları okuyunca şaşırmamak elde değil. Neymiş booking.com tekel olmuş, yerli sitelere destek olunmalıymış, otelz.com mu çıkmış ne devlet ona destek vermeliymiş. Yahu serbest piyasa, gir rekabet et, daha iyiysen kaparsın müşteriyi. Sen inovatif ol, kendi markanı yarat, piyasaya ilk sen gir, sen tekel ol, bu kadar basit. Ama yok o zor kim uğraşır, baltalamak varken, erişimi engelle gitsin işte. Booking'den benim gibi çok memnun olan, adam gibi hizmet alanın hakkını da gaspedecekler. Tabi senin tek düze, ezberci, dinci eğitim sisteminden böyle yaratıcı bireyler çıkmadığı için ve bu işlere girişebilecek kobiler devletten maddi olarak teşvik almak bir yana vergilerden ötürü tek tek kapandığı için böyle başka ülkelerin yaptığı yeniliklere bön bön bakar, "bunlar tekel oldu yha" diye sızlanır, yaptıkları sitenin Türk çakmasına milliyetçilik sömürüsüyle destek olma çağrılarında bulunursun. Booking.com'u da, skycanner.com'u da ve bilimum bana kaliteli hizmet veren siteleri de yerli-yabancı ayırt etmeden kullanmaya devam edeceğim.

  1. Sizin yorumunuz da çok tedüze. Ortaya devlet vs olmadan bakın. Türkiye'de yapılan araştırmanın benzerini EU kurumları da başlattı.

   Ben sorunu ve sebebini anlattım. tüm diğer otel satan sitelerden daha fazla komisyon alıp fiyatının da en düşük fiyat olmasına 'zorlamak' ancak tekel olması sağlayabilir. Bu şekilde herhangi bir girişimin pazara girişini ilk günden engellemiş olursun.

   Başka bir sitede eğer fiyat booking.com'dan daha ucuz ise o hotelin sahibi booking.com tarafından cezalandırılır. Böylece başka bir sitede daha ucuz otel bulamazsınız.

   Bu durum sizin belirttiğiniz gibi müşterileri olumsuz etkileyecek bir durum değil. Tam tersine müşterilerin daha da ucuz fiyatlı hotel bulma ihtimalini artıracak bir durum. Çünkü rekabet etme olasılığı artacak.

   Her yoruma devleti vs katmamak lazım. Bu hem olumlu hem de olumsuz yorumlar için geçerli. Sorunu ve sebebi umarım anlatabilmişimdir.

   1. Alper Bayazit Alper Bayazit

    booking.com dan daha ucuz sitelerde var ets mesela hersey dahil otellerin hepsi booking ten daha ucuz hatta yaris fiuati diyebilirim gecen ay antalyada 7 gun icin 7000 TL booking in fiati idi ets de 3800 TL idi

 6. bookıng com.artık turizm tesislerini esir almış durumda.bu kadar rekabetin içinde parayı kazanan bookıng.com oluyor.itiraz edeni sistemden atarım diye tehdit ediyor.biran önce ipinin çekilmesi lazım.kredi kartlarından usulsüz çekim yapılıyor.