Wikipedia kurucusu Jimmy Wales'ten reklamsız sosyal ağ girişimi: TPO.com
Sosyal Medya

Wikipedia kurucusu Jimmy Wales'ten reklamsız sosyal ağ girişimi: TPO.com

Wikipedia kurucusu Jimmy Wales, "Twitter'a benzeyen" ancak tamamen reklamsız olarak kurgulanan sosyal ağ girişimi TPO.com'u tanıttı. Wales'in geçtiğimiz yıl başında yönetim kuruluna katıldığı sanal mobil operatör The People's Operator (TPO) ortaklılığıyla geliştirilen sosyal ağ, kullanıcıların sosyal amaçlar etrafında birleştirmeyi amaçlıyor. TPO'nun odağında sosyal amaçlar ve diğer kar amacı gütmeyen kurum ve kuruluşlar için bağış yapmayı olabildiğince kolaylaştırmak ve hızlandırmak var.

Tipik bir sosyal ağ gibi, kullanıcıların fotoğraf ve video içeriklerini paylaşıp, durum güncellemeleri yapabileceği TPO'nun en önemli farklı iş ortakları olarak reklam verenler yerine sosyal sorumluluk organizasyonlarını belirlemesi. Bu sayede bir bağış platformu olarak kullanılabilen TPO, kullanıcıların desteklemek istedikleri bir konuyla ilgili farkındalık oluşturacak bir kampanya yapması ve fon toplaması için gerekli araçlarla birlikte sunuluyor.

tpo.com

2012 yılında Birleşik Krallık'ta sunulmaya başlanan TPO mobil ağı, müşterilerinin ödeyecekleri faturaların yüzde 10'unu dilerlerse bir hayır kurumuna bağışlamasına izin veriyor. Bununla birlikte elde ettiği karın yüzde 25'ini de hayır kurumlarına bağışlayan TPO, sosyal ağıyla birlikte ABD'ye açılıyor. Yeni sosyal ağ, mobil operatörün daha geniş bir kitleye ulaşmasını destekleyebilir. Bundan daha önemlisi daha bağlı ve büyük bir TPO nüfusu oluşturulmasına yardımcı olabilir.

Yorumlar (5)
 1. Birincisi, eğer zaten büyük bir sosyal ağ kurmak istiyorsa Facebook login kullanmak büyük bir eziklik.

  İkincisi, diyelim ki TPO muhteşem bir şekilde büyüdü, ki bu da server masraflarının devasa şekilde artması demek. Böyle bir durumda Jimmy'i TPO'nun anasayfasında para dilenirken görme ihtimalimiz %101.

  Son olarak da, Jimmy her ne kadar reklamsız bir sosyal ağ kurmaya çalıştığını söylese de, şimdiden reklam gelir modellemesinin hazır olduğunu kestirmek güç değil. En kötü ihtimalle kişisel bilgilerinizi satarak, "reklam yok, çok iyi değil mi? ehuehue" suratıyla insanları kandıracağından eminim.

  1. Fathkrt Fathkrt

   İlker kardeşim öyle bir yorum yapmıssın ki tepkimi koymadan geçemeyeceğim "eziklik" "dilenirken" gibi kullandığın kelimeler çok yanlış!!

   Kurucunun kim olduğu başlıkta çok iyi vurgulanmış.Bu siteyi sen kurmus olsaydın dediğin gibi olabilirdi ama kurucusu yönettiği wikipedia ile zaten bizim güvenimizi kazanmış birisi.Ben kayıtsız şartsız sadece kurucusuna olan güvenimden üye olurum. Site için oluşan masraflardan bağış talep ederlerse de elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım hiçte sorun yapmam. wikipedia bugün aradığımız her şey hakkında ön bilgi veriyor hatta bazen bütün bilgiyi karşılamamızı sağlıyor. Tamamen ücretsiz ve tamamen reklamsız bunu başarıyor..Yukarıda bahsettiğin sorunlardan bağış talep ettiği oluyor bunu bile seni rahatsız etmeyecek şekilde üst kısımda normal puntolarla yazarak talep ediyor..Ortaya çıkacak sosyal ağ güzel olur yada olmaz bu önemli değil.Önemli olan amaçları..Sosyal sorumluluk projesi olarak ortaya çıkıyor desteklemek lazım..Bilgilerimi satsa da bir şey değişmiyor zaten facebook'ta , twitter'da yada bir çok sitede verdiğim bilgilerin aynısı olacak diğerleri satıyorsa buda satsın kardeşim..

  2. Yorumuna tamamen katılıyorum.

 2. Anonim olarak gezinebiliyor muyuz?