Microsoft, Visual Studio 2015'i yayınladı
Teknoloji

Microsoft, Visual Studio 2015'i yayınladı

Microsoft, geçtiğimiz bir yıl boyunca Visual Studio 2015'in ön versiyonlarını yazılım geliştiricilere sunmuştu. Şirket bugün resmi olarak Visual Studio 2015'i ve .NET 4.6'yı yayınladı. Yeni versiyon beraberinde yazılım geliştiriciler için birçok yenilik, kolaylık ve performans iyileştirmeleri getiriyor.

Visual Studio 2015 için kullanıcılar ve şirketler ihtiyaçlarına göre ücretsiz, PRO ve Enterprise sürümlerinden bir tanesini indirebiliyorlar ancak Team Foundation Server 2015'in yayınlama tarihinin 1 ay sonraya ertelendiğini belirtelim. Şirketin ilk olarak 7 ay önce yayınladığı ve bu süre içerisinde 5 milyon indirilme sayısına ulaşan Visual Studio Community için de yeni bir sürüm yayınladı. Visual Studio Community için VS 2015'in ücretsiz versiyonu ve tek bir IDE üzerinden tüm platformlara uygulama geliştirebileceğiniz bir araç olarak tanımlayabiliriz. VSC'nin yanında şirket Visual Studio Code için de yeni bir güncelleme yayınladı, ayrıca üç ay önce kullanıcılara sunulan aracın indirilme sayısının yarım milyona ulaştığını söyledi.

microsoft-studio-enterprise-2015

Visual Studio 2015 ile gelen en büyük yeniliklerden bir tanesi ise Apache Cordova entegrasyonu. Bu entegrasyonla birlikte kullanıcılar HTML, CSS ve JavaScript yazarak iOS ve Android uygulaması geliştirebilecekler. Ayrıca C++'ı kullanarak iOS, Android ve Windows uygulamaları için eklentiler geliştirebilecekler. VS 2015, Android için yazılan kodun test edilmesi için emülatöre de sahip olduğunu belirtelim. VS 2015 ayrıca performansı geliştirilmiş yeni hata ayıklama araçlarına da sahip. Microsoft Visual Studio'nun lisanslara göre fiyatlarına aşağıdan bakabilir buradan indirebilirsiniz.

Screen Shot 2015-07-21 at 12.43.52

Yorumlar (15)
 1. Artık böyle hantal yazılımlar kalmadı. Web tabanlı bir yapıya geçmeliler.

  1. Cem Güner Cem Güner

   Sanki browserlar IDE destekleyecek kadar gelişti de web tabanlı yazılıma geçsinler diyorsunuz. Koding yıllardır bununla uğraşıyor hala yeterince yeterli değil . Visual studio kurululum için 30 gb alan kullanıyor. Hangi web tabanlı uygulamadan bahsediyorsunuz siz? Kaldı ki şuanda web tabanlı bir geliştirme ortamı beta seviyesinde var. Hasta oluyorum bizim insanlarımızın yorumlarına "yapsınlar,etsinler". Ancak başkaları yapsın biz de bakalım.

  2. Böyle bir IDE bul da :)

  3. Atılay Atılay

   bence de web tabanlı bir IDE lazım. Cloud Nine basit scripting için iyi mesela, ileride C Java gibi dilleri de bu tarz bulut ortamında yazacağız.

   MS bu konuda hala geri kafalı. geçende MS Project Server kullandım, bazı özellikler için MS Project kurmam gerekliymiş. ne anlamı kaldı ki o zaman..

 2. Fiyatlar baya bi yüksekmiş. Herkes bu paraları ödüyor mu yoksa öğrenci işi mi?

  Yazılım konusundaki bilgim kırıntı düzeyinde. .Net ile yarım kalmış bi projeyi kendim devam ettirmeyi düşünüyorum. Hangi dilleri öğrenmem lazım.İlla kursa gitmek gerekir mi yoksa eğitim setleri iş görür mü? 5-6 ay içinde öğrenebilir miyim kıymetli arkadaşlar?

  Dış kaynak kullanmaktan inanın bıktım. Kırmızı elma istiyorum, yeşil armut fidanı getiriyorlar. Sözde kurumsal bi firma ama olmuyo işte. Hani bi olsa Milyar Dolarlık bi girişim çıkacak Türkiye'den.. :)

  1. Zeki Coder Zeki Coder

   Merhaba Dostum,

   Paraları sen boş ver öğrenciden dünyada ide parası alan var mı bilmiyorum fakat ben tek kuruş dahi ödemedim şuan bir ideye.

   Bu paralara gelince şirketleri ilgilendiriyor bu konu. Gider diye düşüldüğü için vergiden onlarında pek takacağını zannetmiyorum.

   Kursa falan gitmeni tavsiye etmem stackoverflow gibi bir cennet var. Tabi burada yapmak istediklerinin cevaplarını alırsın tek ihtiyacın ingilizce.

   Bu ingilizceyi de iyice abarttılar son zamanlarda oturup ana dili gibi konuşmana gerek yok. Ama anlaman ve kelime haznenin iyi olması lazım. İngilizce kaynağı anlaman yeterli konuşmana gerek yok. Uzatmadan tavsiyeme geçeyim.

   Alarm, Hesap makinesi ve aklına gelen ufak ihtiyaçları nasıl yapabileceğinle araştırma yap bunlarla ufak ufak başla derim. 1 2 saatlik bir giriş videosu yeterli olur bunları yapman için. Önce bir detaylı bilgi al işte sayıları nasıl toplayacağım bunu toplaman için değişkenlere ihtiyaç var değişken nasıl tanımlanır gibi gibi.

   Gerisi ne istediğinle alakalı para verip milleti dinleyeceksin millet programa uyacak vesaire geç o işleri yazılım ne kitaptan ne pdf den ne videodan öğrenilir.

   Öğrenenler vardır bir şey demiyorum yanlış anlamayın.

   Özet niteliğinde 3 madde yazalım bu kadar yazıyı okumayan onları okusun :)

   1- Değişken tanımlamaları ve ide kullanımı için 1 2 saatlik video.

   2- Bir test uygulamasının yapıldı bir video maks 20 30 dk. (Detaylı olsun yoksa 5 10 dk)

   3- Ne istediğine karar ver çok fazla uçmadan (Hesap makinesi veya alarm gibi)

   4- Otur başla yapmaya. (COPY PASTE OLMASIN :) )

   1. Teşekkür ederim.

  2. Ismail Orcun Yilmaz Ismail Orcun Yilmaz

   Visual studionun ucretsiz versionlarida var.

   Ucretini oduyorlar mi diye soruyorsan ben ogrenme asamasinda odemedim.

   eger universite ogrencisiysen yanlisim yoksa dreamsparktan ucretsiz alabiliyorsun.

   Acikogretim ve acik lise icinde gecerli isletim sistemi IDE ve daha bir cok araci alma sansin var ofis ucretleride ogrenciler icin gayet makul dreamspark office i iceriyormu bilmiyorum.

   Dedigim gibi ben ogrenme asamasinda odemedim dreamspark i kullandim ama para kazandigim ilk projede lisanli kullanici oldum.

   2015 te ki androi ios icin gelistirme kismini cok incelemedim bi bakicam eger mantikli ise bunuda satin alabilirim eger para kazandiracaksa diger artilari bana ne olacak bilmiyorum birde buradaki fiyatlar degil ucretler daha makul kendine gore bir satin alma programi secebiliyorsun.

   5-6 ay icerisinde ogrenirmisin kismina gelince tamamen sana bagli :)

   xxx nick li arkadasa katilmiyorum bence kurs almak cok mantikli internetten dokumanlarla ogrenmek mumkun tabi ama MS certificated bir trainer ogretirse gitmen gereken yoluda ogrenmis olursun boylece MS dokumanlarini okuman ve anlaman kolaylasir ve sonraki updatelere adapte olma hizin artar.

   Eskiden Pascal Basic ile birseyler yazmak icin cok az bir dokuman ve dilin yazim kurallarini bilmek yeterliydi.

   Ama object based dillerde isler biraz daha farkli mantigi kafanda oturtman zor olabilir.

   Ornek ASP.NET MVC ile web sayfasi yapmak istersen sadece C# yada VB bilmen yeterli olmaz. Class yapilarindan veritabanina erisime kadar bir cok seyi ogrenmen gerekir.

   1. Teşekkür ederim.

 3. 5 yıllık c# hayatına son verip javaya geciyordum. C# javanin kopyası javanin maaşları da iki kati. Kendine müslüman bir dille bir yere varilmaz. Object-c de dahil bu kervana

  1. Coderodemustafa Coderodemustafa

   Java'da maaşlar iki katı demişsiniz, bir örnek verebilir misiniz? Ya da daha detaylıca anlatabilir misiniz? Bende Java ile ilgileniyorum fakat .Net üzerine bir şirkette çalışmaktayım. (ASP.NET MVC5)

  2. .NET platformunda C# kullanmak yerine, Java kullanarak sorunsuz web projeleri geliştirilebilir mi? Yoksa Microsoft C# dilini dayatmak için başka programlama dillerinde .NET platformunda proje geliştirmeyi zorlaştırmış mı (mesela debug olayı c# kadar iyi olmuyor mu, ya da performans düşüklüğü yaşanıyor mu vb.)? Bilen varsa cevaplarsa çok sevinirm...

 4. Nioesseia Nioesseia

  Programlama dilleri içinde para söz konusu ise phyton, java, node.js e bakmanızı hatta js de uzmanlaşmanızı tavsiye ederim.

 5. Mühendis Maaşları Mühendis Maaşları

  bence çok pahalı

 6. Windows Phone uygulama yazmak için visual studio'nun hangi versiyonu ücretsiz ve yeterlidir?