Kârlılığı yakalayan profesyonel içerik platformu icerikbulutu.com, büyümesini hızlandırıyor
Girişim

Kârlılığı yakalayan profesyonel içerik platformu icerikbulutu.com, büyümesini hızlandırıyor

Profesyonel içerik arayışında olan mecraları profesyonel yazarlarla buluşturan icerikbulutu.com, yenilikleriyle ve kârlılığı yakalamış olmanın verdiği güvenle başarılı bir girişim olma yolunda hızla ilerliyor.

Kısaca hatırlatmak gerekirse, geçen yıl sonunda tanıttığımız girişim, 3 farklı mecraya (marka, girişim/kobi, ajans) hizmet veren bir içerik üretim platformu. 4 milyon kelimenin üzerindeki içerik üretimiyle bu alandaki en aktif girişim olduğunu savunuyor.

45 farklı kategoride, binden fazla yazar

Aldığımız bilgiye göre ilk haberimizden bu yana 32 bine yakın yazar başvurusu alan girişim sadece bin civarında yazarı içeriye kabul etmiş. İçerikleri denetleyen 30'a yakın da editöre sahip olan İçerik Bulutu, 45 farklı kategoride içerik üretimi sağlayabiliyor.

Herkesin tanıdığı mecralara hizmet veren platformdaki 300 yayıncının 1/3'i sürekli, 2/3'si de dönemsel olarak içerik talebinde bulunuyor. Kısacası kendi kategorisinde ulaşabileceği yazar ve mecra sayısıyla sektörün önemli bir kısmına dokunuyor.

icerikbulut.com icerik uretimi ajansi

İçerik Bulutu kurucu ortaklarından Ahmet Durmuşoğlu Udemy’nin online eğitim ekosistemi için yaptığını içerik üretme/içerik üretenler tarafında yapmaya çalıştıklarını söylüyor. Mecralar, bulut tabanlı bir platformda herhangi bir aracıya gerek duymadan içerik talebinde bulunup farklı ödeme yöntemleriyle ödemesini yapabiliyor.

Yeni özelliklerle daha geniş hizmet alanı

Müşterileriyle yıllık anlaşmalar yaparak uzun süreli gelirini garanti altına alan İçerik Bulutu, daha önce dört olan ürün tipini sekize çıkarmış (blog içeriği, ürün açıklamaları, basın bülteni vb.). Sosyal ağlar için içerik üretimi, yayıncıların çok sayıda ürünü excelle yükleyip içerik talebi oluşturabilmesi ve kelime yoğunluğu analizi de yenilikler arasına eklenmiş.

icerikbulut.com icerik yazimi

Arayüzü baştan sonra yenilenen İçerik Bulutu'nun WordPress eklentisinden, başlık önerisi yapan Topiko aracından bahsetmekte de fayda var. Daha önce yapılan lisanslı görsel entegrasyonuna video içerikler de eklenmiş.

2016'da yurt dışına açılmak istiyor

İcerikbulutu.com'un Türkiye'de yakaladığı çıkışı MENA – EMEA tarafında da göstermek için araştırmalar yaptığını da öğrendik. Türkiye'deki bir girişimin İngilizce içeriklerinin İçerik Bulutu üzerinden sağlanıyor olması da yurt dışına açılım için bir pilot çalışma olarak görülüyor.

Çıktığı ilk günden bu yana önemli bir ihtiyacı karşılayacağı malum olan İçerik Bulutu, görünüşe göre pazar-ürün uyumunu yakalamış gözüküyor. Genelde kayıt dışı sürdürülen bir iş kolunu yasal zemine oturtması da girişimin ayaklarının yere daha sağlam basmasını sağlıyor. Diğer yandan bu alandaki potansiyeli gün yüzüne çıkardığı için önümüzdeki dönemde rekabete hazır olması gerektiğini de söyleyebiliriz.

Yorumlar (8)
 1. Makalealsat Makalealsat

  Rekabete hazır olsunlar. Çünkü fikrin orjinal sahipleri çok daha iyi şeyler yapacak. İcerikbulutu.com farklı girişimcilerin ileri sürdüğü bir hizmetin neredeyse birebir kopyasıdır.

 2. garaj park garaj park

  Uzun süredir düşündüğümüz fakat başka projelere olan yoğunluğumuzdan dolayı ara verdiğimiz kralicerik.com (kral içerik) ile bizde bu tatlı rekabete ortak olacağız. Bu konuda girişimde bulunmak isteyenler [email protected] gmail.com ulaşabilir.

 3. Berkan Bağcı Berkan Bağcı

  Sistem olarak çok güzel işleyen bir çark. Yeni arayüzüyle de oldukça başarılı olmuş. Arkada çalışan sistemi bildiğimden ve üzerinde çok emek sarf edildiğine şahit olduğumdan İçerik Bulutu'nun çıtayı çok ama çok yükselttiğini söyleyebilirim. Yolları açık olsun.

 4. Mert Bulan Mert Bulan

  Siteye üye oldum ve sürekli içerik talepleri geliyor. Gelen taleplerin çoğu 5 TL karşılığında 300 kelimelik içerik üretilmesi üzerine. Bu tarz sipariş üzerine üretilen çoğu içeriğin çöp olduğuna inanıyorum. İstediğiniz bir konuda adam akıllı Türkçe bir kaynak bile bulamıyorken, Türkçe çöp içerik sayısının bu yolla arttırılmasını doğru bulmuyorum. Bu konuya ayrıntılı olarak blogumda değinmiştim: http://mertbulan.com/2015/05/17/icerik-kral-ama-hangi-icerik/

  Umarım sipariş verenler 300 kelimelik ve okunamayacak kadar kötü içeriğin Google tarafından da sevilmediğini biliyorlardır.

  Google için kaliteli içerik ne demek?: http://contentus.net/google-icin-kaliteli-icerik-ne-demek/

  Yeni trend de bu oldu artık: hemen bi Wordpress site kurup, 5 TL'den 100 tane içerik yazdırıp, SEO kasıp, hit çekip kısa yoldan para kazanmak.

  1. Serik Haber Serik Haber

   Bu okuduğum makalede işime yarayan tek kısım sizin yorumlarınızdaki yazılar oldu. Özellikle http://contentus.net/google-icin-kaliteli-icerik-ne-demek/ bu çok güzeldi.

 5. Sitede de göremediğim için soruyorum, içerik hazırlanan 45 kategori arasında sivil toplum, sosyal girişimcilik veya gençlik çalışmaları alanlarından herhangi birisi var mıdır acaba?

  1. Ahmet Durmuşoglu Ahmet Durmuşoglu

   Merhaba Ahmet, kusura bakma çok yoğun bir dönemdeyiz. Buradaki yorumları çok inceleme fırsatım olmadı. Hayır yok, şu an için daha çok ticari kategorilere yönelmiş durumdayız. Ama bahsettiğin kategoride ''uzman içerik'' üreten, geçmişte üretmiş yazarlarımız mevcut. Kategoriler sabit değil. Dolayısıyla artarak devam edecek. Teşekkür ederim.

 6. Faruk Canbaz Faruk Canbaz

  Mevcut fiyatlarıyla karlılığa ulaşmaları zaten zor olmasa gerek. Saçmalık derecesinde pahalı yayıncı açısından. O miktarlardan ne kadar kesilip yayıncılara gidiyor acaba?