icerikbulutu.com: Kaliteli içerik üretenleri ve arayanları buluşturan platform
Girişim

icerikbulutu.com: Kaliteli içerik üretenleri ve arayanları buluşturan platform

'İçerik Kraldır' sözünü binlerce kez duysak ve tekrar etsek de Türkiye'de içeriğe fazla önem verilmediğini pekala biliyoruz. Eylül ayı içinde açılan icerikbulutu.com ise bu konudaki serzenişlerimize ses veren bir girişim olarak kaliteli içerik üreticilerini ve yayıncıları bir araya getiriyor.

İçerik Bulutu, Erospirlanta.com’un kurucuları Emre Güzeldal ve Ahmet Durmuşoğlu tarafından 1 yıllık bir çalışma neticesinde geliştirilen bir içerik üretim fabrikası. Deneyimli yazarların, dijital ve fiziksel mecralardaki kaliteli içerik taleplerine profesyonel bir şekilde yanıt veriyor.

250'nin üzerinde yazar günlük 1000 sayfa içerik üretebiliyor

Hali hazırda 250’nin üzerinde uzman yazarın üye olduğu platform şimdilik günlük 1000 sayfa içerik üretme kapasitesine sahip. Hedef ise 1 yıl içinde günlük 10 bin sayfa içerik üretmek.

Sıradan bir içerik pazar yerinden çok daha fazlası

Hem yazar başvurularında hem de içerik seçiminde aşamalı bir değerlendirme yapan İçerik Bulutu, tüm kurumlar için ölçeklenebilir, hızlı ve faydalı içerikler sunmayı hedefliyor. Yazılarda kelime analizlerinin yapılması, Wordpress eklentisiyle otomatik içerik talep edilebilmesi,  içerik özgünlüğü konusunda en iyi yazılımlardan Copyscape'in kullanılması İçerik Bulutu'nun basit bir içerik platformu olmadığını kanıtlıyor.

Yazıların fiyat teklifleri yayıncı tarafından belirleniyor ancak yazarlar eğitim ve tecrübe gibi özelliklerine göre farklı kategorilendiriliyor ve oluşturulan yazar puanına göre aynı yazı için farklı teklifler görülebiliyor.

Talep edilen yazıları üzerine alan yazarların belirli bir süre içerisinde yazıları göndermeleri gerekiyor. Aksi takdirde görev o yazarın üzerinden düşüyor. Başarılı yazılar ise yazarın hesabına nakit olarak aktarılıyor.

icerikbulutu.com icerik yazi

Komisyon yok, ayda iki kere para çekmek mümkün

Yazarlar ayda 2 kere bakiyelerinde toplanan ücretleri talep edebiliyor ve ödemeler yapılıyor. Yazı ücretlerinden herhangi bir komisyon alınmıyor. İçerik Bulutu kendi kazancını yayıncılar üzerinden sağlıyor.

Bugüne kadar 100’e yakın içerik yazarına ödeme yapılmış ve platforma kayıt olan yayıncı sayısı 20'nin üzerinde. Önemli potansiyel müşterilerin platforma kazandırılması için de görüşmeler sürüyor.

icerik bulutu yayinci yazar

Lisanslı görsel satışı da var

Aldığımız bilgilere göre girişimcilerimiz 'içerik' denildiğinde akla gelen tüm alanlarda hizmet sunmayı istiyor ki şu anda Big Stock entegrasyonuyla 20 milyon lisanslı görsel İçerik Bulutu üzerinde satın alınabiliyor.

Scripted.com ve Skyword.com gibi milyon dolarlar seviyesinde yatırımlar alan benzer girişimlerin bulunduğu bu pazarda İçerik Bulutu'nun planları arasında olduğunu da öğrendik ve bu alandaki gelişmelerin beni heyecanlandırdığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Kayıtlı yazarlar arasında bilinen gazetelerin haber müdürlerinin yer aldığı İçerik Bulutu'nun konum bağımsız çalışmak isteyen ve yazılarına hakettiği karşılığı almak isteyen yazarlar için de faydalı olacağını tahmin ediyorum. Yorum sırası artık sizde. :)

Yorumlar (13)
 1. Bahceperim Bahceperim

  Yayın insanı heyecanlandirıyor. Umarım, beklentilerimize uygun düşer ve beraber çalışabiliriz.

 2. Hakan Hakan

  Çok güzel bir site olmuş. Aynı sistemle çalışan sitelere rastlamıştım ama hepsi şimdi çöp oldu. Hayırlı olsun. Bir sorum var. Yayıncılar, mevcut yazıları görebilse daha iyi olmaz mı? Böyle bir bölüm varsa bile göremedim henüz. Yani sadece içerik talebi mi yapabiliyoruz? Kategorilerle ilgili hazırlanan örnek yazıları ya da başlıklarını görebilme şansımız olursa mükemmel olur.

  1. Merhaba Hakan Bey, Çok teşekkürler evet bizde rastladık o sitelere şablon olara aynı işi yapmaya talip olup işin içinde teknoloji ve oldukça uzun bir yol olduğunu görünce tıkanıp bırakmışlar. Bu anlamda ilk örnek aslında Türkiye'de. Daha önce düşünenler fikrin ötesine geçememiş. Evet, şimdilik sadece içerik talebiyle çalışıyor sistem. Sizin söylediğiniz anlamda bir ''Marketplace'' pazar yeri sistemi yok ama takvimimizde var. Örnek yazılar olacak ama sadece çıkan işlerin kalitesini görmeniz açısından. Teşekkürler.

 3. Huseyin Huseyin

  Erospirlanta gibi bir girişme imza atıp daha sonra daha küçük diyebileceğimiz böyle bir girişime imza atmak şaşırtıcı geldi ancak işin içine görselde girince hedeflerinin sadece içerikle sınırlı olmadığını düşünmeye başladım.

  Başarılar.

  1. Merhaba Hüseyin Bey, ''İçerik'' denilince akla gelen her kalemde icerikbulutu.com olacak. Bununla ilgili çalışmalarımız var. Erospirlanta.com'da devam ediyor oldukça'da başarılı :) Bu işi Globale açmayı planlıyoruz.

 4. Erkancan Erkancan

  çok mantıklı bir girişim. ekibi olmayan girişimciler için çok çok faydalı olabilir.

 5. Ayhan Ayhan

  Denemek icin heycanlaniyorum.

 6. Hasan Hasan

  Yıllardır sunulan hizmetlerin kopyası. icerikbulutyunu farklı kılan nedir? Türkiye'de iş yapmaz bu proje.

  1. Merhaba Hasan Bey,

   Yıllardır var olan örneklerimiziden bir tanesini paylaşır mısınız? İş yapıp yapmayacağı konusunu bu yorum altında tekrar konuşalım isteriz :) Saygılar.

   1. Siz iyi bir işe başlamışsınız ama sizinle bir yolda yürüyenleri iyi seçememişsiniz. Evet, iş yapıyor ama yazarlarının arkasında durmuyor. Açıklama yapılamadan işinden çıkarılan bir çok yazar tanıyorum. Editör egosu kurbanı olanlara ne yazık...

 7. Mehmet Emre Baş Mehmet Emre Baş

  Ben özellikle site tasarımının, verdiği mesajın sade ve anlaşılır olmasından dolayı tebrik ediyorum.

  Ekipten çıkan içeriklerde de kaliteyi yakalarlarsa uzun ömürlü olabilirler diye düşünüyorum.

  Tek hatırlatacağım nokta mobil uyumlu bir site yapmaları olacak.

  1. Çok teşekkürler Mehmet Emre Bey, Mobil konusunu aklımızda çalışıyoruz. Kesinlikle haklısınız.

 8. Nurettin Nurettin

  İçerik oluşturmak isteyenler için oldukça güzel bir girişim. Özellikle sitesi olupta içerik oluşturamayanlar için bire bir. Eros pırlantada başarılı bir girişim.