Facebook'un neden hala bir Apple Watch uygulaması yok?

Facebook'un neden hala bir Apple Watch uygulaması yok?

Geçtiğimiz Nisan ayında piyasaya sunulan Apple Watch için uygulama geliştirme maratonu yaklaşık dört ay önce başladı. Buna karşın kullanıcılarının en çok vakit geçirdiği mobil uygulamalara sahip iki yayıncıdan biri olan Facebook, uygulamasını Apple Watch'a hala getirmedi. Benzer şekilde Google'ın Apple Watch açılımının haber uygulamasıyla sınırlı kalmış olması ve Snapchat gibi azımsanmayacak bir kitleye sahip yayıncıların bu platforma mesafeli duruyor olması akla doğal olarak "neden?" sorusunu getiriyor.

Buna bir cevap niteliğinde, The New York Times'ın dün yayınlanan Apple Watch haberinde ilginç bir kesit yer alıyor. Halihazırda ürünü piyasaya sunmadan önce uygulamalar için yapımcılarla görüşen Apple'ın, Apple Watch transfer listesinde Facebook da yer alıyor. Bunun için Facebook'a bir teklifle giden Apple, sosyal ağı ikna edemiyor zira Facebook haber akışından sorumlu Adam Mosseri, Apple Watch üzerinde bir süredir çalıştıklarını ancak, böylesine küçük bir ekran için paylaşımlar, fotoğraflar ve videoları da kapsayacak iyi bir Facebook deneyimini nasıl kurgulayacaklarını hala bulamadıklarını söylüyor The Times'a.

Mosseri, Apple Watch'ın küçük ekranından yakınan tek yönetici değil. Hatırlayacağınız gibi yakın zamanda Snapchat CEO'su Evan Spiegel, bu konudaki görüşlerini net bir şekilde dile getirmişti. Spiegel, Snapchat'in neden hala Apple Watch uygulamasını yayınlamadığı sorusuna, "Telefonunuzdaki daha büyük ekranda bakmak varken, neden bileğinizdeki daha küçük resme bakasınız ki?" diye cevap vermişti.

unity_thinkapps_messenger

Buna karşın Facebook'un akıllı saatlere katı bir şekilde yaklaşmadığını biliyoruz zira şirket, daha önce Google'ın akıllı saatleri için işletim sistemi Android Wear tabanlı Messenger ve WhastApp uygulamalarını yayınlamıştı. Geçtiğimiz yıldan bu yana her iki mesajlaşma uygulamasına da yeni fonksiyonlar ekleyen Facebook'un bu uygulamaları Apple Watch'a getirip getirmeyeceği ise henüz net değil.

İlk günden itibaren şüpheyle bakılan Apple Watch'ın kullanıcı tarafından yeterince benimsendiğini söylemek zor ve bu da haliyle soru işaretlerinin giderilememesine sebep oluyor. Zira kısa bir süre önce Slice Intelligence, Apple'ın 13 Nisan'da günde 35 bin adet apple Watch satarken, bugün bu sayının 5 bine kadar düştüğünü tahmin ediyordu. İlk günlerindeki ışıltısını, evet Beyonce de artık Apple Watch'ı takmıyor, kısa sürede yitiren Apple Watch'ın satış rakamları Apple'ın yarın yani 21 Temmuz'da açıklayacağı mali çeyrek sonuçlarından önce en çok konuşulan konu.

Son olarak satış rakamlarını 27 analiste soran Fortune'un yayınladığı tahminler 3 ila 6 milyon arasında değişiyor. Apple Watch'ın yayınlandığından bugüne kadar ne kadar sattığıyla ilgili tüm tahminlerin ortalaması ise yaklaşık 4.07 milyon adet, Fortune'a göre.

apple watch fortune

Apple'ın Watch satışlarıyla ilgili net bir sayı vermesi beklenmiyor. Yeni ürünle ilgili net olan tek şey, geleceğiyle ilgili belirsizlik.

Görsel Kaynak: Dribble

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.