Ucuz ve özel mobilya sitesi Made.com'a 60 milyon dolar yatırım
E-Ticaret

Ucuz ve özel mobilya sitesi Made.com'a 60 milyon dolar yatırım

Özel tasarımların ön plana çıktığı mobilya odaklı e-ticaret sitesi Made.com yeni yatırımıyla Avrupa'daki açılımını hızlandırmak istiyor. Londra merkezli girişim Avrupa'nın önemli girişimlerinden biri olmaya aday.

Made.com'un aldığı 60 milyon dolarlık yeni yatırım turuna Partech Growth Fund öncülük ederken, Fidelity Growth Partners ile mevcut yatırımcı Level Equity de katılmış. Şu anda Birleşik Kralllık, Fransa, İtalya, Almanya, Belçika ve Hollanda'da aktif olan Made.com, 100 milyar sterlinlik büyük bir pazarda faaliyet gösteriyor ancak etki alanını genişletmek istiyor.

50 tasarımcı ve üreticiyle çalışan ve lüks mobilya mağazalarına oranla yüzde 70'e varan oranlarda indirimle satışa sunan Made.com, bu iş modeliyle dengeleri değiştirmek konusunda iddialı görünüyor. Halen çoğunluk hissesini elinde bulunduran Made.com kurucuları, geçen yıl gelirlerinin yüzde 63 oranında arttığını ve 43 milyon sterlin'i bulduğunu söylüyor.

Made.com'un iş hacminin yüzde 30'u uluslararası satışlardan geliyor ve bu oranın yakın gelecekte yüzde 50'ye yükselmesi bekleniyor.

Mobilya sektörünün e-ticarete yansıması

201o yılında kurulan Made.com, bir başka 'kendi ihtiyaçlarına yanıt bulma' hikayesine sahip ve Fab.com'un aksine bu kategoriye başarılı bir şekilde tutunmuş gözüküyor. Rocket Internet'in kurucularından Oliver Samwer, e-ticarette milyar dolarlık potansiyel gördüğü kategorilerden birinin mobilya olduğunu söylemişti.

Hatırlatmak gerekirse Fab.com’un kurucusu Jason Goldberg, uygun fiyatlı aksesuarlara odaklanan Fab.com'un yanına ucuz sayılamayacak mobilya satışına odaklanan yeni girişimi Hem.com'u hayata geçirmişti.

Mobilya sektörünün pazar hacmi çok büyük olsa da üretim, operasyon ve rekabet açısından henüz e-ticarette kendini tam olarak gösteremediğini söylemek sanırım yanlış olmaz. Ancak yine de bir kaç girişimin arayı açacağı malum. Tabi mobilyanın hızlı tüketim ürünleri arasına girmediğini düşünürsek bu değişimin çok hızlı olmasını beklememek de yanlış olacaktır.

Yorumlar (1)
 1. Hasan Çolak Hasan Çolak

  ikea'nın sadece internetten satış yapanı.

  Özel tasarım vs. hikaye. Her ürün mutlaka bir tasarıma sahiptir; size uyar ya da uymaz.

  "Özel Tasarım" ise sadece "size özel" ise kullanılmalıdır bence.

  Ayağınızın ölçüsünü alıp çorap üreten bir girişim vardı. Ha keza gömlek üreten de.. Bunlar için kullanılabilir tabiki.

  Tekstilde müşteriye özel, az adetli üretim mobilyaya göre daha kolaydır.

  Her tasarım için ayrı üretim bantlarının veya istasyonlarının kurulması zorunluluğundan dolayı bir tek ürün için imalat sisteminde değişikliğe gidilebilecek sistem henüz yok mobilya sektöründe. Sistemde gidilecek her değişikliği sübvanse edebilecek parti büyüklüğüne ulaştıktan sonra elbette yeni üretim hatları veya iş akışları oluşturabilirsiniz ama bu sefer de ÖZEL TASARIM olmaz ve stoğa mal yığmış olursunuz. Yani İSTİKBAL'den bi farkınız kalmaz.

  Peki "hiç özel üretim olmaz mı mobilyada?" derseniz; "elbette olur" derim ama kesenin ağzını açmanız lazım. Aynı maliyete hatta %70 İNDİRİMLE müşteriye özel tasarım/üretim hayaldir.

  Bakın şu olur; siz işini en iyi şekilde yapan + kalitede sürekliliği sağlayan + size kurumsal hayatta sorun çıkarmayacak + terminlere uyacak + müşterilerinizin memnun kalacağı + uygun fiyata + ölçüye göre özel üretim yapacak küçük atölyelerden yüzlerce binlerce tespit eder ve sözleşme imzalayarak tedarikçi edinirsiniz (bulabilirseniz). Ardından, Platformunuza gelen her siparişe ait müşterinin verdiği doğru (!) ölçüleri ilgili atölyeye yönlendirirsiniz. Kalitesinden emin olduğunuz (!) ürün, vaktinde müşteriye sağlam bir şekilde ulaşır ve müşteri umduğu ile karşılaşıp (!) memnun kalırsa ben de sizi tebrik ederim, böyle bir organizasyonu başarı ile gerçekleştirdiğiniz için. Zaten benim tebriğime gerek kalmadan milyar dolar değerlemeye ulaşmış olurdunuz.. :)