Google Bilim Fuarı'nda Türkiye'den 5 proje bölgesel finalist oldu

Google Bilim Fuarı'nda Türkiye'den 5 proje bölgesel finalist oldu

Google'ın dünya genelinde yaşları 13-18 arasında değişen öğrencileri hedefleyen yenilikçi projesi Google Bilim Fuarı'nda bu yıl Türkiye'den 5 finalist proje yer alacak.

2013'te Elif Bilgin'in halk oylamasında 1. seçildiği Google Bilim Fuarı'nda öğrencilerden dünyanın çeşitli sorunlarına çözüm bulmasını bekleniyor ve gerçekten farklı projeler karşımıza çıkıyor. Bu yıl da kalp hastalıklarının erken teşhisinden otomatik toprak nemlendirme sistemine kadar sunulan farklı projeler arasında 90 bölgesel finalist arasında seçilen Türkiye'den de 5 proje var.

Aşağıda listesini paylaştığımız projeler 21 Eylül’de Mountain View Kaliforniya’da düzenlenecek ödül törenine katılacak ve 20 küresel finalistten biri olmak için yarışacak.

Google Bilim Fuarı Ödülleri

Derece girecek projelere  Scientific American ve Google’dan 100 bin dolarlık burs ve sınıf yardımı, Galapagos Adaları’na National Geographic Gezisi, Danimarka’daki merkezinde LEGO tasarımcılarını ziyaret etme fırsatı ve Virgin Galactic’in Mojave Havacılık ve Uzay merkezindeki yeni uzay gemisi turu gibi Google Bilim Fuarı'na yakışır ödüller kazanacak.

Bu yıl ayrıca İlham Veren Eğitimci Ödülü ile çevre veya sağlık sorunlarına yönelik bir proje için Toplumsal Etki Ödülü de verilecek.

Elif Bilgin, 2013'te 16 yaşındayken muz kabuklarının biyoplastik üretimi fikriyle 15 finalist arasına kalmış ve halk oylamasında 1. seçilmişti.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.