Kapgel.com: Türkiye'nin yeni Postmates adayı
Mobil

Kapgel.com: Türkiye'nin yeni Postmates adayı

Kapgel siparis uygulamasıABD'de popülerleşen girişim fikirlerinden biri olan Postmates benzeri yerli girişimleri tanımaya devam ediyoruz. Geniş bir erişim ağına sahip olan Kapgel.com İstanbul'da sabit fiyat garantisiyle hizmet veriyor.

Bilmeyenler için söyleyelim; bu modeli uygulayan girişimler dışarıya servisi olmayan yerlerden istediğiniz sipariş alıp belli bir ücret farkıyla kapınıza getiriyor. Şimdilik sadece iOS uygulamasıyla hizmet veren Kapgel de şu anda İstanbul'un belli bölgelerinde kuru temizlemeciden börekçiye kadar farklı yerlerden sizin yerinize alışveriş yapıyor.

500 dükkandan 5 bin ürün seçeneği

Çetin Öztoprak, Nizameddin Ordulu, Kaan Karamancı ortaklığında kurulan girişim Sadok Kohen'den melek yatırım da almış ve bir yıl kadar süren hazırlık sonunda iOS uygulamasını yayınlamış. Bu arada farklı iş modelleri ve iş ortakları ile binden fazla gönderiyle test edilmiş.

Şu anda uygulama içinde yaklaşık 500 dükkan ve 5 bin ürün seçeneği yer alıyor ve Pazar günleri hariç 10:00-20.00 saatleri arasında hizmet alınabiliyor.

Kapgel siparis

İstanbul'da Beşiktaş, Beyoğlu ve Şişli ilçelerinde hizmet veren Kapgel yakında Ataşehir'e de açılmayı planlıyor. Çalışma saatlerini ve hizmet verdiği bölgeleri düzenli şekilde genişletmek istiyor. En geç Temmuz sonunda da Android uygulamasını yayınlamak istiyor.

Her gönderi için 5 TL

Şu anda kullanıcıdan sadece 4.99TL hizmet bedeli alan Kapgel, ürünlerin mağaza satış fiyatına ek bir komisyon uygulamıyor. Çetin Öztoprak, gelir modelinin ileride kullanıcıya yansıtılan toplam bedelin dinamik olarak belirleneceği ve maliyetin birçok oyuncu tarafından paylaşılacağı şekilde gelişeceğini de ekliyor. Postmates bu modeli uyguluyor mu emin değilim ama Uber'in bazı şehirlerde bu modeli uyguladığını biliyoruz.

App Store'a gireli 3 hafta olan Kapgel, her gün en az 30 yeni kullanıcı kazanıyormuş ama muhtemelen bugünden sonra bu rakam oldukça yükselecek. Yorumlarınızı da bekliyoruz.

Yorumlar (20)
 1. 12 tl 'ye satılan kahve'yi 5 tl daha vererek 17 TL'ye içmek isteyen büyük kullanıcı kitlesine hayırlı olsun.

  1. Tek bir kahve söylemek icin 5TL fazla gibi gözüksede, ofisten minimum 2 kişinin tek seferde sipariş vermesi halinde baya mantıklı olacaktır.

  2. Aslında bakınca neden olmasın?

   Amerika'da aldığınız her şey "hizmet" kapsamına giriyor. Dolayısıyla çalışan da işçi de bundan yararlanıyorken, Türkiye'de "her şey ayağıma gelsin, ama bedava gelsin" mantığı bence o kadar da doğru değil. Adam yapmış projeyi, sunmuş hizmeti, sen de sırf "daha az" maliyet olsun, pahalı olmasın diye yapılan emeği küçümse. Bence bu görüşten çıkıp dünyaya farklı bir yerden bakmak gerekiyor. Ofisinden çıkamayan, sürekli çalışan ve parası olan insanlar için bulunmaz nimet olacak KapGel ve Getir projeleri kanımca.

   1. Uygulamayı yükledim detaylıca inceledim , peşin hükümlü değilim elbette , herşey ayağıma gelsin hemde aynı fiyata gelsin kültürünü yemeksepeti yerleştirdi birazda insanlar böyle alıştı , bunu değiştirmek güç olacak, bu biraz direnç meselesi , pegasus su bile para ile arkadaş dediğinde epey tepki almıştı ,sonrasında da elbette oturdu sistem.

    Birden fazla kişi sipariş verildiğinde mantıklı oluyor .

    Arayüzler , kullanım mükemmel ötesi , çok beğendim .Başarılar dilerim.

 2. Son zamanların en ilgi çekici girişimi. Kaç kişi çalıştırdıklarını merak ediyorum.

 3. Son dakika hediyesi için çok mantıklı; doğumgünü, yıldönümü vb. unuttuğunuzda "unutmadım ki" numarası yapmak için 5 TL para değil. Bence süper fikir, yapanların eline sağlık.

 4. Muhammed Muhammed

  Bence burada asıl problem getiren kişi mesela kahveye tükürecek mi? Veya pizzadan tiftikleyecek mi?

  1. Ahmet Baydar Ahmet Baydar

   Yemeksepeti'nde de ayni problem var bence. Kuryeler duzgun secilirse boyle birsey neden yasansin?

   1. Bu tarz site girişimcileri için kendi bünyesinde kurye çalıştırmak organizasyon anlamında daha verimli olur diye düşünülse de aslında profesyonel bir kurye şirketinden hizmet almak çok daha mantıklı diye düşünüyorum. Bu arada şunu söylemeliyim ki kargo ve kurye şirketleri bazı konseptlerde birbirinden çok daha avantajlı olabiliyor. Tabii burada önemli olan şirketlerin yetki belgeleri, güçlü referansları ve yeterli sayıdaki kadrosudur yoksa piyasada 1-2 kurye ile verimsiz iş yapan çok firma bulunuyor. Eski çalıştığım şirkette adını yanlış hatırlamıyorsam Aysa Kurye ( www.aysakurye.com ) isimli bir şirket ile çalışılıyordu ve oldukça profesyoneldiler. En azından gözlemim bu yönde olmuştu. Neyse, inşallah bu girişimcilik hikayesi başarılı olur. Hayırlı olsun.

  2. Kadir Bozcan Kadir Bozcan

   Gittiğin Restoran da hazırlanan siparişte bu dediğin yapılıyor mu yapılmıyor mu bilmiyorsun ama yiyorsun ?

   Kötü düşünmemek gerekli bence.

 5. Kadir Can Kadir Can

  İos 8 gerektiryormuş. Benim telefonum ios 7 simdi kapgel'i kullanamayacakmiyim? Şuan ben mi kaybettim yoksa kapgel mi beni kaybetti

  1. Bence hala iOS8 'e yükseltmediğin için sen kaybettin. IE 6 'yı da güncellemeyi unutma :)

 6. Viket Penso Viket Penso

  Seyahat öncesi son dakika unuttuklarımı kapıma getirmek için çok ideal özellikle de kuru temizlemedeki kıyafetler için

 7. Uygulama gerçekten güzel olmuş tebrikler..

 8. bazı yorumlardan reklam kokuları geliyor...

  bence bu girişim tutar.

 9. Konu ile alakalı değil ama gittigidiyor ilan fiyatları ve özelliklerinde değişime gitmiş. Bu sayede sahibinden.com ile giriştiği rekabeti daha fazla pekiştirmeyi amaçlıyor. Bunun hakkında haber göremedim şaşırdım doğrusu.

  1. Muhammed Muhammed

   Basın bülteni gönderdin mi GittiGidiyor employer?

 10. Ahmet Selvi Ahmet Selvi

  Aklıma gelen bir fikir yine parasızlıktan ve çevresizlikten başkasına yar oldu. Kahve olayına gıcık olan arkadaş burada sanırım şunu görmemiş dükkan içinden aynı ürünler tek seferde ücretlendiriliyor. Sitede ki konuşmadan:

  "Merhaba, her siparişiniz için 4.99 TL hizmet bedeli alınmaktadır. Aynı dükkan içerisinde birden fazla ürün siparişi verebilir ve yine 4.99 TL ödersiniz."

  Kahvenapida.com 1 TL lik simiti 2,5 TL'den getiriyor. Toplu alım yapsan bile aynı fiyat.

 11. Katılıyorum, Yorumlar acayip reklam kokuyor...

  Bırakın herkes düşüncelerini yazsın, siz de geri bildirim toplayın. Uygulama güzel ama kullanışlı değil. Kullanıcının kullanma isteğine yönelik değil.

 12. Logoyu "shutl"dan mi esinlediler acaba?