Fransa'da taksiciler Uber araçlarını devirdi, bakan olaya el koydu
Genel

Fransa'da taksiciler Uber araçlarını devirdi, bakan olaya el koydu

Özel araç ve taksi çağırma uygulaması Uber, Fransa'da zor günle geçirmeye devam ediyor. Bir kaç gündür süren taksici protestoları ve saldırılar nedeniyle Fransa İçişleri Bakanı Uber'in hizmetlerinin durdurulması talimatı verdi.

Türkiye'de de faaliyetlerini sürdüren Uber'in Fransa'da taksiden daha uygun fiyatlı ulaşım seçeneği UberPOP, bir kaç gündür taksiciler tarafından protesto ediliyordu. İki yıl gibi bir süredir gelirlerinde yüzde 30-40 arasında bir gelir kaybı yaşadığını öne süren taksiciler, bu gidişe şiddet yoluyla bir dur demek istedi ve görünen o ki bu tepki karşılık buldu.

Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneu, Uber'i yasadışı olarak nitelendiriyor. AFP haber ajansı da geçtiğimiz Ocak ayından bu yana UberPOP'un yasadışı olduğunu ancak kanunu uygulamanın zor olması nedeniyle Uber'in faaliyetlerine devam ettiğini paylaşıyor.

Ülke genelindeki protestoların Paris'ın yanısıra Marsilya'ya da şiddet eylemlerine de sahne olduğu Twitter'a da yansımış durumda. Daha önce de Avrupa'nın çeşitli ükelerinde tacizlere ve protestolara maruz kalan Uber'in bu kez çok daha ciddi bir sorunla karşı karşıya olduğu görülüyor.

Uber de direniyor

Ancak tüm olaylara rağmen Uber, faaliyetlerine devam etmek konusunda ısrarcı olacağını ve yasal haklarını savunacağını açıklıyor. İçişleri Bakanı Cazeneu ise bu tavrın 'ukalaca' olduğunu dile getiriyor.

Türkiye'de de olduğu gibi taksi lisanslarına sahip olan Fransız taksiciler, lisansız sürücülere yolcu taşıma imkanı getiren UberPOP'un hizmetlerinin durdurulması gerektiği kanısında.

Fransa'da 1 milyon kullanıcısı bulunan Uber, 250 bin UberPOP üyesi olduğunu belirtiyor.

ABD'li girişimin gerçekten internet girişimleri içinde en büyük tepki çeken girişim olduğunu söylemek mümkün. Ancak şimdiye kadar bu protestolardan kurtulmayı başaran Uber'in Fransa'da neler yapacağı merak konusu.

Yorumlar (7)
 1. Fransız taksicilerin asıl protesto etmesi gereken, yuksek plaka ve taksi lisansı ücretleri. Boylece Uber vb turevi servislere karsı daha rekabetci olup, halka daha uygun fiyata daha iyi hizmet verebilirler. Su an yaptıkları sacma bi vandalizmden baska birsey degil.

 2. Fransiz ve Turk milleti birbirine benzer. Uber in trde kullanimi artmaya baslayinca buna benzer bir olayi bizde ulkemizde yasayabiliriz. Hazir olun. Turkiyede taksi esnafi gergindir sinirlidir ve bi anda toplanip dalarlar. Ya adam sari taksinin beylikduzunden yolcu aldigini gorup gitti sari taksiciyle tartisti. Az kala dovuyordu. 3. Bolgelerde yoldan yolcu alma isi kirmizi taksilerdedir.

  Gecen taksiye binip taksiciye uberi anlattim. Adam kisacasi ekmegimi alanin ekmegine kan dograrim dedi. Cb RTE taksi esnafini sever ve kollar. Uber tr de agresif bir sekilde buyumeye baslarsa hukumet dur bakayim der. Hem sirf taksicilerin degil lux tasimacilik yapan firmalarin isinide kesecek ve simdide deniz taxi isine girmis. Ordada calkantilar olacak. Uber e sahip cikalim. Kimse ac kalmaz bu sektorde. Belki kazanclar duser ama millet ekonomik fiyatli seyahat eder.

  Ayrica bu tip vurdulu kirdili haberler Uberin isine geliyor. Gundem oluyorlar. Reklamin iyisi kotusu olmaz.

  1. açıkcası ben bu tarz saldırıları uberin düzenlediğini bile düşünüyorum bazen. sırf gündem olmak, dikkat çekmek ve reklam yapmak amaçlı. insanlar bu tarz haberleri hem görsel hem yazılı basından, hemde sosyal medyadan okuyunca diyecek ki ulan neyniş bi uber bakayım bi şuna diyecek.

  2. turk Fransiza benzer, Fransiz turke diyil.

 3. Sene 1993 İstanbul'un nüfusu 7 milyon taksi sayısı 18 bin. Sene 2015 İstanbul nüfusu 14 milyon taksi sayısı 18 bin. Sırf birileri çalışmadan yaşasın diye milyonlarca insan yaşamadan çalışıyor. Taksi plakası nedir arkadaş sahibi bu kadar para kazanıyor. Haksız bir rantiye. Karşılığında hizmet alamadığımız, yok yakın mesafe yok uzak mesafe yok değişim saati diye madur olduğumuz bir sistem. Umarım bu UBER bu salak saçma düzene bir son verir.

 4. Erkut Çevik Erkut Çevik

  Geçen hafta Fransa'daydım. 2 kere taksi kullanmak zorunda kaldım. Birincisinde adam önce İngilizce bilmiyor gibi yaptı. Sonra adresi bilmiyor gibi yaptı. Sadece 2 km mesafe vardı. GPS'ten kontrol ettiğimde ters yöne gittiğini söyledim ve mapsten sağa sola düz diye diye adamı ben götürdüm.

  İkinci deneyimde de arkadaşım 1 km uzaklıktaki otelden valizini alacak ve havaalanına devam edecekti. Yine İngilizce bilmeme, yine burnunun ucundaki oteli bilmeme, yine bizim yönlendirmemiz.

  İkisinde de mecburiyetten kullandım ve pişman oldum. Vakit varsa en iyisi metro.

  Yani diyeceğim, Uber ile uğraşacaklarına kendilerini bi düzeltsinler önce.

 5. Yılmaz Kaya Yılmaz Kaya

  güzel tanıtım:)