Avrupa'da Uber sürücülerine yönelik tacizler durmuyor

Avrupa'da Uber sürücülerine yönelik tacizler durmuyor

Uber, her girdiği yeni ülkede yaygınlaşması ve başarıyı yakalamasının ardından olay yaratmaya devam ediyor. Şirketin kontrol ettiği otomobil filosu New York'taki taksi sayısını geçmeyi başarırken, ABD dışındaysa sık sık engellerle karşılaşıyor. Özellikle Avrupa'daki taksiciler Uber'e oldukça tepkili, çünkü şirket AB içindeki taksi firmalarının ve sürücülerin tabi olduğu ağır mevzuatı by-pass ediyor, müşterilerin kendilerini tercih etmesi noktasında avantajlar sunuyor.

Medyada yer alan bilgilere göre Avrupa'da bugüne dek bilinen 20 vaka bulunuyor ve Uber sürücüleri taksiciler tarafından şiddete maruz kalıyor. Kimi taksiciler Uber araçlarının yolcu almasını engellerken, kimi taksiciler ise Uber araçlarına yumurta atmak, arabalarının anahtarını almakla suçlanmış. MarketWatch'da yer alan habere göre geçtiğimiz hafta Amsterdam'da yaşanan ufak tacizlerin yanı sıra Belçika'nın başkenti Brüksel'de de taksiciler Uber sürücülerine tacizde bulunulduğu gelen bilgiler arasında.

Taksicilerin tepkilerinin sebebinin ise Uber'in en uygun fiyatlarla hizmet verdiği segment olan UberPOP servisinden kaynaklandığını ve aslında bu segmentin geleneksel taksilerle en çok rekabet halinde olan segment olduğunu da son olarak belirtelim. Ülkemizdeki duruma gelince, şu anda Uber sadece İstanbul'da UberBLACK ve UberXL seçenekleriyle hizmet veriyor. UberPOP karşılığı olan servisini İstanbul'da uygulamayan Uber, bunun yerine klasik sarı taksileri sisteme dahil ederek bu alanda pazarın hakimi olduğunu düşünülen BiTaksi'yle rekabet ediyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.