Avrupa'da Uber sürücülerine yönelik tacizler durmuyor
Girişim

Avrupa'da Uber sürücülerine yönelik tacizler durmuyor

Uber, her girdiği yeni ülkede yaygınlaşması ve başarıyı yakalamasının ardından olay yaratmaya devam ediyor. Şirketin kontrol ettiği otomobil filosu New York'taki taksi sayısını geçmeyi başarırken, ABD dışındaysa sık sık engellerle karşılaşıyor. Özellikle Avrupa'daki taksiciler Uber'e oldukça tepkili, çünkü şirket AB içindeki taksi firmalarının ve sürücülerin tabi olduğu ağır mevzuatı by-pass ediyor, müşterilerin kendilerini tercih etmesi noktasında avantajlar sunuyor.

Medyada yer alan bilgilere göre Avrupa'da bugüne dek bilinen 20 vaka bulunuyor ve Uber sürücüleri taksiciler tarafından şiddete maruz kalıyor. Kimi taksiciler Uber araçlarının yolcu almasını engellerken, kimi taksiciler ise Uber araçlarına yumurta atmak, arabalarının anahtarını almakla suçlanmış. MarketWatch'da yer alan habere göre geçtiğimiz hafta Amsterdam'da yaşanan ufak tacizlerin yanı sıra Belçika'nın başkenti Brüksel'de de taksiciler Uber sürücülerine tacizde bulunulduğu gelen bilgiler arasında.

Taksicilerin tepkilerinin sebebinin ise Uber'in en uygun fiyatlarla hizmet verdiği segment olan UberPOP servisinden kaynaklandığını ve aslında bu segmentin geleneksel taksilerle en çok rekabet halinde olan segment olduğunu da son olarak belirtelim. Ülkemizdeki duruma gelince, şu anda Uber sadece İstanbul'da UberBLACK ve UberXL seçenekleriyle hizmet veriyor. UberPOP karşılığı olan servisini İstanbul'da uygulamayan Uber, bunun yerine klasik sarı taksileri sisteme dahil ederek bu alanda pazarın hakimi olduğunu düşünülen BiTaksi'yle rekabet ediyor.

Yorumlar (6)
 1. Engin Murat Engin Murat

  UBER kesinlikle yasal bir girişim değil.Sürücülerin ne vergisi var, nede bir belgesi..Girişimcilerin yasal olmayan bu uygulamaya yatırım yapmaları ise ayrı bir tartışma konusu..Amaç para kazanmak ise yasal olmayan bir işten para kazanıyorlar..Taksiciler bu noktada sonuna kadar haklılar..

 2. Mustafa Mustafa

  Bu konuyu ozellikle bir Londra taksicisi ile konustum. Adamlar cok dertli. 'Biz, taksi lisansimizi almak icin bir suru sinava giriyoruz, sonra taksi ve plakasini almak icin bir suru para veriyoruz. Bunlari yapmadan taksici olamiyoruz. Ustelik her yil para yatirmak zorundayiz. Ya bize de Ubere verilen ayricaliklar verilsin, yada Ubere de verilmesin' dedi. Hakli mi? Hakli... Konu Uber'in yasal olup olmamasindan cok, cifte standart uygulamasi yapiliyor olmasi.

 3. Mustafa Mustafa

  Bence Uber istanbulda olmamali, sari taksiler gayet avrupa standartinda, temiz, kaliteli ,guler yuzlu, kedi yavrusu gibi

 4. Serkan Serkan

  taksi plakası lobisi görüldüğü üzere durumdan memnun değil :) kesinlikle türkiye'ye de gelmesi lazım

 5. Cenk Soydo Cenk Soydo

  20 Şiddet vakası :) İstanbuldaki taksicilerin bence haberleri yok. Bitaksi gibi yaygınlaşsın hele bizimkiler bir duysun sen o zaman gör o vaka sayısındaki grafiksel artışı. Sonrada adımızı çıkarırlar Türkiyede böyle şöyle diye. Yasal değil. Taksiciler sonuna kadar haklı.

 6. Belediyenin hizmet olarak yapması gereken "taşımacılık" işleri, hizmet olmaktan çıkıp, halkı soyma girişimine dönüşmüştür. E halilyle de Taksi, Dolmuş, Minibüs ve Otobüs, hepsi milyon dolarlarla satılan ürünler olmuştur. Bu kadar para haliyle mafyalaşmayı getirmiştir. Bu sektörlerin hepsi çalışan insanın satın alabileceği ürünler değildir, yasadışı yollardan kazanılan karaparaların aklama aracı haline gelmiştir. Pek çok şoför o aracın asıl sahibi değildir!. Asıl sahibi, şoföre kiraya verir, şoför günlük bedel ile kiralar, eşşek gibi çalışır 3-5 kuruş evine götürebilirse ne ala, risk Şoför'dedi. Mal sahipleri yeni karaparalarını yatıracak yeni yatırım araçları aramaya devam ederler... Uber gibi şirketleşme olmalı mıdır? Kesinlikle olmalıdır. Uyuşturucu Kaçakçılıktan para kazanan bu zırcahil hırtların bitirilmesi gerekir. Şoför'ler daha iyi şartlarla çalışabilir böylece. Uber yetmez en azından 3 şirket gerekir. Rekabet olması için.