Selçuk Saraç veri merkezi Radore'ye yüzde 16 oranında ortak oldu
Yatırım

Selçuk Saraç veri merkezi Radore'ye yüzde 16 oranında ortak oldu

Selçuk Saraç, Türkiye'nin en hızlı büyüyen veri merkezlerinden biri olan Radore'ye yüzde 16 oranında ortak oldu. Selçuk Saraç'ın bugün gün içinde Twitter'dan ima ettiği Radore yatırımı, girişimin halihazırda yatırımcısı olan İş Girişim Sermayesi'nin KAP bildirimiyle de doğrulandı. Saraç'ın 5 milyon doların biraz üzerinde hesapladığımız Radore yatırımıyla girişimin değerlemesi de 31.5 milyon dolara çıktı.

2004 yılında Zeki Kubilay Akyol tarafından bireysel ve kurumsal web hosting hizmeti üretmek amacıyla kurulan Radore, ilk veri merkezi yatırımını 2005 yılında yapmış ve bu alanda odaklanmaya başlamıştı. Geçen sürede 10 bin sunucu kapasiteli bir veri merkezi haline gelen Radore 2012 ve 2013 yıllarından Deloitte Teknoloji Fast 50 listesinde “Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen Veri Merkezi” olarak yer aldı. Radore bugün iki binden fazla bireysel ve kurumsal müşteriye sunucu barındırma ve kiralama, hosting ve bulut altyapı hizmeti sağlıyor.

Radore'nin dikkat çekici büyümesi girişime geçtiğimiz yıl Ekim ayında 17.5 milyon dolarlık yatırım desteği getirdi. İş Girişim ve DGSK'nın katılımıyla yapılan yatırım sonrasında Radore'nin değerlemesi 61 milyon liranın üzerine çıkmış ve iki yatırımcının toplam payı da yüzde 57'ye yükselmişti. Radore aynı zamanda DGSK'nın ilk ve tek yatırımı olma özelliğinde. 

Radore'nin bu yatırımla birlikte alanındaki en değerli girişim haline gelmesi ve büyümesini daha da hızlandırması hedefleniyor.

Yorumlar (10)
 1. Gökhan Gökhan

  waaww , Selçuk Hoca yine bombayı patlattı... Çok güzel bir hamle olmuş

 2. Burak Yalcin Burak Yalcin

  Basarilarinin devamini diliyorum fakat tek bir soru soracağım;

  Bu yatirimi almak icin gösterilen differentials (rakipler arasi fark) arasinda ne gösterdiniz acaba?

  En ufak olarak şu soruma cevap verebilir misiniz?

  Verdiğiniz hizmetin Microsoft Azure, Amazon AWS veya SoftLayer'dan farkı nedir?

  Eğer duzgun bir cevap yoksa +1'i Türkiye'nin entreprenuership ile ilgili bir gidim gelişemedigi bolumune ekleyelim.

  1. Muhammed Muhammed

   Radore'yi bilmem de, SadeceHosting'in bırak AWS'ye rakip olmasını, DigitalOcean'ın dahi yanından geçemez. apt-get dist-upgrade komutu verince açılmayan vps mu olur?

 3. Mert Taşkıran Mert Taşkıran

  Şu hayatta bildiğin işten şaşmayacaksın arkadaş...

 4. Serifkerem Serifkerem

  Paranın yanında deneyim vs. de düşünüldüğünde ülkedeki gelmiş geçmiş en iyi yatırımlardan bence.

  Tüm taraflara hayırlı olsun.

 5. Roy Artaryan Roy Artaryan

  Kap bildiriminde oranın %3 olduğu yazıyor, siz %16 yazmışsınız, hangisi doğru?

 6. Gerekli Siteler Gerekli Siteler

  Hayırlı Olsun

 7. Her iki tarafı da tebrik ederim. Selçuk Saraç aktif olarak yer alırsa değerlemesi kısa zamanda artacaktır. Taze kan iyidir :)

 8. Muhammed Muhammed

  Ne kadar da veri merkezci bi erkek.

 9. Hilal Tesettür Hilal Tesettür

  insanın bildiği işe yatırım yapması en güzel şey bazen bikmediğiniz farklı sektörlere yatırım yaparak daha fazla riskte almak gerekir ama yinede en iyisi bildiğiniz işi yapmak tebrikler selçuk saraş ve tebrikler radore...