Hosting hizmetleri sunan Radore'ye İş GSYO'dan 17.5 milyon TL yatırım
Girişim

Hosting hizmetleri sunan Radore'ye İş GSYO'dan 17.5 milyon TL yatırım

Ülkemizde veri barındırma (hosting) çözümleri sunan girişimlerden Radore.com, İş Girişim ve Doğuş SK Girişim’in katılımıyla 17.5 milyon TL yatırım aldı. Yatırım süreci tamamlandığında Radore'nin sermaye artırımı ertesinde yüzde 28.5'luk hissesini yatırımcılara geçmiş olacak.

Bir süre önce aldığımız duyumlarda bu yatırım geçekleştiğini öğrenmiş ve hatta haberi sizlerle paylaşmak üzereydik. Ancak KAP'ta yayınlanan açıklamada bu yatırım detaylarıyla birlikte açıklandı ve artık rekabet kurulunun incelemesi, ön koşullar ve izinlerin tamamlanması sürecine giren bu yatırım haberini sizlerle paylaşmış olduk.

61.4 milyon TL yatırım sonrası değerlemenin olduğu yatırımda 'ortaklığın karlılığını arttırıcı olacağı beklenmektedir' şeklinde bir yüzeysel yatırım sebebi de paylaşılıyor. Bizim aldığımız bilgiler de yatırım tutarının yarısının şirketin büyümesine harcanacağı, yarısının da kuruculara gideceği yönündeydi.

SadeceHosting.com'un 25 milyon pound (70 milyon TL) değerlemeyle Mayıs 2013'te Telecity Group tarafından satın alınması bu yatırımı etkilemiş olabileceğini, en azından değerleme konusunda güncel bir kıyaslama yapma imkanı verdiğini söyleyebilirim.

Radore kimdir?

Zeki Kubilay Akyol öncülüğünde 2004 yılında kurulan Radore, Deloitte Teknoloji Fast 50 Programı 2012 ve 2013 sonuçlarına göre “Türkiye’nin En Hızlı Büyüyen Veri Merkezi” ünvanına sahip. 50 kişiye yaklaşan ekibi ve 10 bin sunucu kapasiteli veri merkeziyle, toplamda 2 binin üzerinde kişi ve kuruma veri merkezi hizmetleri sunuyor.

Radore'yi biraz daha yakından tanımak isterseniz aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. ;)

Radore'de Yaşayan Bir Datanın Hikayesi - Risksiz Veri Merkezi Deneyimi from Radore on Vimeo.

Yorumlar (18)
 1. Ahmet Ahmet

  Zamanında Radore'de barınan R10.net'in user tablosuna yapılan saldırı neticesinde 1 yıllık datalar silinmişti. Yanlış hatırlamıyorsam yedek alınan harddiskte yer kalmaması neden gösterilmişti :)

 2. Uğur Uğurcan Uğur Uğurcan

  Radore kullanıyorum gerçekten bu kadar yatırım bu kadar büyüyen bir şirket olarak neden bu kadar sitelerimizde kesinti yaşıyoruz?

 3. Özgür Özgür

  Bence fazlasını bile hak ediyorlar. Piyasada işi hakkıyla bu profesyonellikte yapan nadir firmalardan. Fiyatlar biraz yüksek gelebilir ancak Perpa'da ofis kiralayıp (bu işi yapan küçük firmalara tabii ki lafım yok herkes ekmeğinin peşinde) bu işi yapmıyorlar, teknoloji çözümleri ve kapasiteleri bunu sonuna kadar hak ediyor.

  Neden ben bu yorumu yaptım? Genelde bu yorumun altına cevap olarak orada çalışan, ortak, reklam gibi yorumlar yapılır.

  Bundan 1 yıl önce bitirme projem için Windows sunucu ihtiyacım oldu. Malum o zaman öğrenciyim, ancak hedefim var ve projem (sadece kağıtta) var. Sadece sunucu sponsorluğuna ihtiyacım var ve bu yüzden büyük firmalara (servis sağlayıcılar) mail attım. Hiç cevap vermeyenleri saymıyorum bile.

  Sadece 2 tanesi dönüş yaptı. Biri olumsuz. Diğeri Radore. Sonuçta bunu bir proje ödev için istiyorum elimde bölüm başkanının projeyi onayladığı yazı vs. Kimse ilgilenmezken hatta o kadar anlatmışım mail atmışım cevap vermezken Radore gayet profesyonel şekilde İbrahim İskender ile bana dönüş yaptı ki kendisi o zaman toptan satış yöneticisiydi. Onlar için olumlu olduğunu ve girip herhangi bir paket (evet özellikleri boyutu ne olursa olsun) seçmemi ve sipariş numarasını ona iletmemi istedi. Bir sene ne yaptın ne ettin demeden tüm destek taleplerime cevap vererek (ki sponsorluklara bu yapılmaz genelde) bana mükemmel kalitede bir hizmet sağladılar. Karşılık? Yok, hiç bir şekilde karşılık istemediler.

  Dediğim gibi başka firmalara lafim yok. Ancak bu firma fazlasını hak ediyor.

 4. Isakoc Isakoc

  İyi bir firma, yalnız sadece hosting gibi fiyatları elit müşteri fiyatına dönmez İnşallah.

 5. R10.net e yasattigi faciya der ve susarim.

 6. Uğur Salkım Uğur Salkım

  sonunda sermaya sahibi birileri türkiye'deki hosting çaresizliğine el attı.

 7. R10.net faciası. Unutmamak elde değil. Layered Tech faciasına benzer r10.net faciasının detayı aşağıdaki gibidir.

  r10.net kurucusu radmin şöyle dedi:

  "Herşeyi baştan anlatmak gerekirse: 1 Ağustos gecesi saat 00:26 civarında R10 user tablosunun içi boşaltılmış. Bu süreçten sonra elimizdeki mevcut yedekleri gündüz yükleyip sorunu çözmeyi umuyorduk. Ancak R10 Database 50GB a yakın bir boyutu var. Yedekleme sunucusu 50GB tar.gz dosyasını tam olarak oluşturamamış. Dosya bozuk oluşturulduğunu fark etmedik. Hele bu 50gb dosyayı açıp yükleyeyim demedik hiç. Dosyayı açmak zaten 2 saate yakın sürüyor. Birde bunu yüklemeyi hiç denemedik. Yedekleme işi haftalık ve aylık otomatik yapılıyor. 1 Temmuz günü gelince 1 mayıs yedegi silinmiş. Ancak son 15 aydır hep bozuk yedek alınmış. Bu sebeble eski yedeklere açılamıyor ve okunamıyor. 2011 yılında yeni SQL sunucusuna geçerken eski makinada kalmış tek sağlam yedeklere dönmek zorunda kaldık."

  1. Isa Koç Isa Koç

   Vay bee. Demekki bu kadar vahim bir durum. Birde R10.net'in de suçu var. niye dersen sadece 1 yedek aldırıyorlarmış, orada hataları var, en az 2 tane yedek almaları lazım. Çünkü insan yapımı bu alet, elbet hata yapma payı var.

   Ayrıca r10'a yapılan saldırılar da ciddi bir araştırma yapmak gerek.

 8. Uğur Salkım Uğur Salkım

  haydaaa. arkadaşlar, veritabanı yedeği alınamamasının datacenter'la ne alakası var. yorum yapmak için yorum yapmayın arkadaşlar. datacenter' server'ın içindeki olaylarla ilgilenemez. yedek alamamak, veri kaybı vb şeyler ayrı konu herkesin başına gelebilir ayrı konu. radore, r10'un yediği o kadar ddos'a katlanıyorsa helal olsun ayrıca.

  burda güzel bi olay olmuş. konuyla alakalı yorum yapacak fikirleri yok. alakasız alakasız şeylerden bahsediyorlar.

  türkiye'de ilk defa paralı birileri datacenter olayında gelecek görmüşler. bunun sonucunda çok güzel şeyler olabilir. paralı insanların datacenter olayına girmelerinin önünü açabilir. server kiralamaları ucuzlayabilir. bantgenişliği fiyatlarına etkisi olabilir. bizi almanya'dan server almaktan kurtarabilir. almanya'ya aylık onbinlerce para gönderip karşılığında köpek gibi, üstün alman halkından arta kalan hizmet artıklarını almaktan kurtarabilecek bir gelişme var ortada.

 9. Fatih Fatih

  Herkes bir r10 tutturmuş onu yazıyor. r10'da sorun yaşanmadan 2 hafta önce siteye giriş yapamıyorduk ban yok, engelleme yok giremiyoruz siteye. Yöneticilerden birine yazdım "git r10'dan tanıdık bul öyle açalım üyeliğini dediler". Meğerse o sırada data tabloları tarumar olmuş adamların haberi yok. Sen siteni, hem de veritabanı o boyutta siteyi salıcan çayıra, veritabanı yapısı, yedek durumu hiç ilgilenmeyeceksin sonra bir sorun olunca e hosting firması böyle böyle yaptı. Gir bir bak ne oluyor diye bir de adminlerin hepsi güya IT, internet, yazılım vs... uzmanı. "r10daki facia" radore faciası değil r10'un kendi faciasıdır.

 10. Fatih Fatih

  Bu yıl içerisinde elektriklerin gidip jeneratörlerin çalışmaması gibi bir durumun olup yine sitelerin ve r10'un kapalı kaldığını biliyoruz :)

 11. Karadmin Karadmin

  onemli olan hata yapmak degil hatali davranmaya devam etmektir. radore r10 konusunda gercekten boylesine bir hata yapmissa bence hata yapmak konusunda digerlerinden daha duyarli davranacaktir. sirf buyuk bir hata yapmis olmasi bile guven verici bir unsur olabilir. alin size tavuk suyuna corba tadinda bir hikaye dsfsxvxvcx :))

 12. Hasan Hasan

  R10 kendisi sildi o verileri. Datacenter ile ilgisi yok. Çünkü işlerine öyle geldi. Şucu da bunlara yıktılar.

 13. Ahmet Ozdemir Ahmet Ozdemir

  2006'da açtığım ve hiç mesaj yazmadığım halde banlanan R10 hesabımın bu konuyla ilgisi var mı diye merak ediyorum. :)

 14. Remzi Yalın Remzi Yalın

  Radore kendine ait popüler r10.net forum sitesi aracılığı ile yüzlerce kendine rakip hosting firmasını senelerce karaladı ve karalamaya devam etmekte. Forumda yapılan manipülasyon ve iftiralara inanan insanlar baktı her firma kötü, bu firmadan hosting aldı.

  İş bankasını kutluyorum. Yine süper bir iş çıkarmış.

 15. Rotten Web Rotten Web

  Radore den kiraladığımız sunucumuz aşırı yoğunlukta patladı, suçu omurgada ki bir Network Device 'a attılar, toparlanması 3 gün sürdü.

 16. Arif Sagdici Arif Sagdici

  Merak ediyorum, şu olumsuz yorum yapanlardan kaç tanesi 2016'nın Ağustos ayına kadar problem, elektrik kesintisi veya network kesintisi yaşadı? R10 ile ilgili de Radore bir açıklama yapmıştı. Açın okuyun. 2015'in Ocak ayından beri dedicated müşterileriyim. Niye bende sorun olmadı? Sizde var bir sıkıntı.

 17. Zargana Zargana

  İnşallah aradan geçen bunca yıldan bir ders çıkarmışlardır. Elektrik kesilince saatlerce devredışı kalmak bir datacenter için hiçbir biçimde kabul edilemez. Sonuçta her durumda kesintisiz iletişim için açılıyor o veri merkezleri. Halen daha Radore'a güvenemiyorum bu nedenle