Noosphere Global, Rusya'daki tecrübesini Modasto.com ile Türkiye'ye taşıyor
E-Ticaret

Noosphere Global, Rusya'daki tecrübesini Modasto.com ile Türkiye'ye taşıyor

Rusya'da aport.ru ve price.ua gibi girişimlerin çatı şirketi Noosphere Global, Türkiye'ye e-ticaret alanındaki toplayıcı (aggregator) girişimi Modasto.com ile giriş yapıyor.

Üç aylık bir geliştirme sonunda 1 Mayıs'ta test aşamasında yayına alınan Modasto, tahmin edeceğiniz bir çok özel alışveriş ve e-ticaret sitesi ile iş ortaklığı prensibiyle çalışıyor.

Şu anda 20'den fazla markanın 120 bine yakın ürünü için direkt yönlendirmeye yapan girişim, 2300 ürün satışına aracılık etmiş ve bu sayıyı daha da yukarılara çekmek istiyor.

Filtreleme özelliğini öne çıkarmak istiyor

Adından da anlaşılacağı üzere moda ve giyim alanına odaklanan Modasto, geliştirilmesi devam eden filtreleme sistemiyle daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunmak istiyor. Lilia Akmaz'ın Türkiye temsilciliğini üstelendiği girişim, şu anda fiyat, mağaza, kategori, renk ve boyuta göre filtreleme yapabiliyor.

Modasto eticaret siteleri

Türkiye'de fırsatlara açık bir alan

Bildiğiniz gibi toplayıcı e-ticaret sitesi modeli, Türkiye'de özel alışveriş sitelerinin popüler olduğu dönemde ivmelenmişti. Ancak sonrasında ilk zamanlardaki fırsat algısının kaybolması nedeniyle bu girişimler de özel alışveriş sitelerine paralel bir düşüş yaşadı. Aldığımız bilgilere göre Noosphere, bu durumu bir fırsat olarak görmüş ve Modasto ile Rusya'daki tecrübelerini Türkiye pazarında kullanmak istemiş.

Türkiye'de e-ticaret hacminin daha da popülerleşeceğine şüphe yok, ancak yabancı bir pazarda ilk adımlarını atan Modasto'nun bu pastadan ne kadar pay alacağını kestirmek şimdilik biraz zor.

Yorumlar (6)
 1. Ahmet Yılmaz Ahmet Yılmaz

  Doymadilar eticarete!

 2. Aport.ru yu biliyorum, rusyada gerçekten bir numara. Türkiye piyasasına girdiyseler rekabet ciddi anlamda artacak demektir. Kullanıcının işine yarar. Toplayıcı olarak sektöre girmesi gayet mantıklı.

 3. Hakan Yalçın Hakan Yalçın

  "Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil."

  1. Hakan'a katılmamak elde değil. Bence arkalarına bakmadan geri çıksınlar. Bugün en dandik hazır e-ticaret altyapısının bile filtreleme özelliği varken bununla öne çıkmaya çalışmak amatörce bir söylem olmuş. Bu modelle yeni bir sitenin organik tarafta ve arbitraj mantığında rekabet edebilmesi pek mümkün değil. Elinde geçmiş bir data da yokken nasıl ilerleyecekler çok merak ediyorum.

 4. Hakan Yılmaz Hakan Yılmaz

  Bence başarılı olmamaları için bir neden yok. Bütün stratejlerini açıklayacaklarını beklemiyorm tabii, yeni bir site olduğu ortada, sonuç çıkarmak için var olan projelerini incelemek lazım. Bence bu girişim çıtayı yükseltecek.

 5. Gökhan Gökhan

  Oncelikle kolay gelsin, moda aggrate pazari artik Turkiyede doygunluk seviyesine ulasti bence, suanda 50 civarinda bu isi yapan site var.

  2300 satis bana abarti geldi, neden boyle bir rakam verildi onuda anlamadim, sonucta pazara daha yeni girmissiniz ve kimse sizden bir sey ispat etmenizi istemiyor.

  Ayrica gordugum kadariyla reklamaction dan direk xml alinmis, bu kampanya bittiginde baska bir aff firmasina gecis yapamayacaklar...