Intel, Altera'yı 16,7 milyar dolara satın alıyor
Teknoloji

Intel, Altera'yı 16,7 milyar dolara satın alıyor

Dünyanın en büyük chip üreticisi Intel'in bir süredir gündemde olan Altera satın alması neticelendi. Bir diğer chip üreticisi Altera'yı 16,7 milyar dolara satın aldığını duyuran Intel, PC satışlarının yavaşlamasıyla birlikte düşen chip talebini, veri merkezleri gibi kar marjının daha yüksek olduğu alanlara açılarak telafi etmeye çalışacak. Zira Altera, iletişimden tüketici elektroniğine kadar farklı alanlarda kullanılan chip'ler üreten bir şirket.

Geçtiğimiz Nisan ayından bu yana konuşulan anlaşmayla ilgili bir diğer önemli nokta, chip üreticileri tarafında bir süredir devam eden birleşme satın alma trendine yeniden dikkat çekmesi. Zira, geçtiğimiz hafta duyurulan Broadcom'un Avago tarafından 37 milyar dolara satın alınması, endüstri tarihindeki en büyük işlem olarak tarihe geçmişti. Bir diğer chip üreticisi NXP Semiconductors, geçtiğimiz Mart ayında Freescale Semiconductor'ı 12 milyar dolara satın almıştı.

Hızlanan satın almalar, büyük üreticilerin büyüme ve artan maliyetler karşısında düşen kar marjı sorunu çözmek için sınırlı kozları olduğunu işaret ediyor.

Görsel Kaynak: Reuters

Yorumlar (1)
  1. Intel Xeon içine FPGA ekleme düşüncesi vs. felan da vardı. Intel kendi başına da FPGA tarzı yapılar geliştirebilir elbette, sanki Altera'yı almadan bu şekilde işler de yapamazmış gibi bi imaj oluşturmamak lazım. Ama FPGA-CPU hibridi gibi yapıları, Intel'in değişik dğeişik yaklaşımları bambaşka noktalara taşıyabilir. Microsoftun faln da mesela Bing serverlarını hızlandırmak için FPGA bazlı destek yapıları ile ilgili araştırmaları faln var. Demosunda %80-90 civarında güç tüketiminde azalma elde ettiklerini göstermişlerdi(server vs. fpga destekli server arasındaki karşılaştırmada). Bunun tek bi çip paketinde ve verimli bi versiyonu, belli işyüklerinde çok büyük avantaj sağlayabilir belki. Atıyorum SQL için farklı bi altyapı, özel algo için başka bi devre yapısına geçebilen FPGA sayesinde bu cpu-fpga hibriti çok verimli yaklaşımlara izin verebilir belki. Artık askeri alanda kullanılmaya kadar olasılıklar çok gibi. Şu anda, fpga kartı taşıyan yapı, sinyal işleyici / DSP tarzı yapı, i7 işlemcili başka bi yapı, Tesla gibi GPU taşıyan başka bi yapılar ayrı ayrı birleştirilip besleniyor. General Electric'in(GE) mesela PCI Switchler ile deney yaptığı, CPU'yu neredeyse tamamen devre dışı bırakan dağıtık analiz sistemi var. 16 tane Tesla'yı tek 1 CPU 'nun bağlı olduğu sistemde çalıştırıyorlar mesela. Başka sistemde , sinyal analizi için gelen giriş fpga'lı bi yapıdan geçiyor, ordan CPU'ya (i7'ye) geliyor, ordan da Tesla'ya gidiyor. GE 'nin bi tür switch ile CPU'ya uğramadan direk GPU'ya gitmesini sağladığı çalışması da vardı. Şimdi bu tarz FPGA-CPU hibridi ile güvenlik-performans açısından Intel'e farklı avantajlar sağlayabilir belki.