Brillio: Google'dan nesnelerin interneti için işletim sistemi [Google I/O 2015]

Brillio: Google'dan nesnelerin interneti için işletim sistemi [Google I/O 2015]

Google I/O 2015'de Android M ve Android Pay gibi bomba duyuruların yanında, Google'ın akıllı evler ve nesnelerin interneti projelerini sahiplenen ve geliştiricilere önizleme sürümünü sunmaya hazırlandığı, Android çatısı altında çalışacak işletim sistemi Brillo'yı tanıttı.

Google'ın üst düzey yöneticilerinden Sundar Pichai tarafından sahnede tanıtılan Brillo, basitçe açıklamak gerekirse Google teknolojileri aracılığıyla çamaşır makinesinden tutun klimaya kadar farklı IoT destekli nesneleri kontrol etmenize izin veriyor. Dünyadaki akıllı telefonların neredeyse yarısı Android işletim sistemiyle çalışıyor ve Google'ın son olarak yaptığı Nest gibi satın almalarla birlikte akıllı evlere ne kadar da yakınlaştığına şahit oluyorduk. Şimdi de Google, bunu bir platform halinde sunarak geliştiricileri Android altyapısıyla çalışacak olan akıllı ev örnekleri geliştirmeleri konusunda teşvik edecek.

Google Brillo ile nesnelerin interneti için bir ekosistem oluşturulmasını vaat edecek. Geliştiricilere bu platformda sesle kontrol gibi özellikler de sunulacak. Böylece bağlı cihazlara Android'le bağlanan kullanıcılar sesli komut verme gibi bazı özelliklere de sahip olacak.

Brillo'nun önizleme versiyonu geliştiricilere yayın tarihi için 2015 yılının üçüncü çeyreği adres gösteriliyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.