Yandex Çeviri uygulamasına Türkçe dahil 11 dilden görsel çeviri özelliği geldi

Yandex Çeviri uygulamasına Türkçe dahil 11 dilden görsel çeviri özelliği geldi

yandex ceviriWord Lens, görsellerde yer alan metinleri gerçek zamanlı olarak tercüme ederek, çeviri uygulamaları konusunda çıtayı yükseltmişti. Google, bu eşiği Word Lens'i satın alıp Google Çeviri uygulamasına entegre ederek kısa yoldan atladı. Üzerinden çok zaman geçmeden Yandex de Çeviri uygulamasına eklediği görsel çeviri özelliğiyle yeni level'a geçti.

Yandex Çeviri'nin mobil sürümü ve iOS uygulamasında kullanılabilen özelliği denemek için gördüğünüz yazılı bir metnin fotoğrafını Yandex Çeviri uygulamasına yüklemeniz yeterli. Bunun için uygulama içindeki kamera ikonunu tıklayarak yeni fotoğraf çekebiliyor veya var olan fotoğrafınızı yükleyebiliyorsunuz. Ardından uygulama optik sistem tanıma teknolojisiyle görseli tarıyor, metni tespit ediyor ve otomatikman tercüme ediyor. Tercüme ettiği metinleri açık renkle öne çıkaran uygulamada her bir kelimeye dokunduğunuzda seçtiğiniz dilde çevirisini tek tek görüntüleyebiliyorsunuz.

Eğer Google Çeviri ya da Word Lens kullandıysanız Yandex Çeviri uygulamasının görsel çeviri konusunda hem daha yavaş, hem daha zahmetli olduğunu kolaylıkla söyleyebilirsiniz. Ancak uygulamanın Türkiye'den kullanıcılar için en önemli artısı, Türkçe dilinde görsel tercüme de yapması. Zira bu, Google Çeviri görsel çeviri fonksiyonunda bulunmayan bir özellik. Yandex Çeviri, Türkçe ile birlikte Almanca, Çekçe, Fransızca, İspanyolca, İngilizce, İtalyanca, Lehçe, Portekizce, Rusça ve Ukraynaca olmak üzere 11 farklı dilde yazılan yeteri kadar net ve okunaklı metinleri tanıyor. Bunları servisin desteklediği 46 dilden herhangi birine çevirebiliyor.

Uygulamayı ceviri.yandex.com.tr adresinden ya da iOS cihazınıza indirerek deneyebilirsiniz. Google Çeviri uygulamasının neredeyse gerçek zamanlı sesli ve görüntülü çeviri özelliğinin nasıl kullanıldığını görmek içinse video incelememize göz atabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.