Yemekmotoru.com yemek siparişinde komisyonsuz hizmetle şansını deneyecek [Güncellendi]

Yemekmotoru.com yemek siparişinde komisyonsuz hizmetle şansını deneyecek [Güncellendi]

YemekSepeti.com'un DeliveryHero tarafından satın alınması gözlerin yeniden bu alana çevrilmesine neden oldu. Ancak bu alandaki rekabetin oldukça düşük olması geride yazacak çok bir şey bırakmamıştı. Ta ki YemekMotoru.com'u tanıyana kadar.

İnternetten yemek siparişinde yeni bir girişim olan Yemek Motoru'nu ilk kez Yemeksepeti'nin satışından sonra duyduk. Logo seçiminde Yemeksepeti'nden oldukça esinlenmiş olsa da, farklılık yaratmaya çalıştığı sipariş sisteminin anlatıldığı gibi çalıştığını doğrulama fırsatım oldu.

Konum tabanlı hızlı sipariş sistemi

Yemek Motoru'na üye olmadan hızlıca sipariş verebiliyorsunuz ama daha da önemlisi konum tabanlı çalışan bir sipariş süreci var. İnternet tarayıcınızda konumunuzun öğrenilmesine izin verdikten sonra harita üzerinde size en yakın sipariş mekanlarını görebiliyor ve buna göre sıralama yapabiliyorsunuz. İsterseniz yol tarifi de alabiliyorsunuz.

Yemekmotoru.com Yemek Siparisi

Mekanlardan sabit ücret veya komisyon almıyor

Siparişi söylerken telefonunuza gelecek onay kodunu girmeniz gerekiyor ve elbette tam adresinizi yazılı olarak paylaşıyorsunuz. Dilerseniz verdiğiniz bilgilerle hesabınızı da otomatik olarak açıyorsunuz.

Şu anda restoranlardan hiçbir ücret talebinde bulunmadıklarını söyleyen Yemek Motoru'nun kurucusu Abdullah Demir işletme giderlerini şimdilik şirket sermayesinden karşıladıklarını ve ilerleyen zamanda kurumsal gıda markalarından reklam alarak gelir sağlamayı planladıklarını söylüyor.

Ocak 2015'te açılan Yemek Motoru, şu ana kadar İstanbul, Ankara ve İzmir'in yanında Kocaeli, Bursa, Eskişehir, Kayseri ve Antalya'da da hizmet sunmaya başlamış. 500'den fazla restoranla anlaşan girişim 2016 sonunda tüm şehirlerde olmayı hedefliyor.

Henüz yolun başında, eksikleri var, mobilde yok

Yemek Motoru'ndan ilk siparişimi verdiğim mekanın minimum sipariş tutarında Yemeksepeti'ni neredeyse 3'e katlaması ise bahsedilmesi gereken bir detay. Bu sipariş tutarıyla anlaşmak şirketin tek çaresi miydi bilmiyorum ancak olumsuz bir detay olduğu açık.

Diğer yandan tahmin edeceğiniz gibi sipariş verebileceğiniz mekan sayısı çok fazla değil. Görseller konusunda çalışılması gerek ama en önemlisi ortada mobil uyumlu bir site ve mobil uygulamalar acilen gerekiyor.

Tarihe de geçebilir, tarih de olabilir

Sonuçta Yemeksepeti'nin yanında oldukça küçük ve çok genç bir oyuncuyla karşı karşıyayız. Buna rağmen sipariş verme konusunda herhangi bir sorun yaşamadım. Hatta bu yazıyı yazmadan önce müşteri hizmetlerinin beni arayıp siparişten memnun olup olmadığımı sorması da ikinci bir sipariş için kararımı olumlu yönde etkiledi.

Abdullah Demir, Yemek Motoru'nun altyapısına güvendiğini ancak Yemeksepeti'nin soruşturmaya da konu olan tekel avantajını kırmak zorunda olduklarını ifade ediyor.

Eğer her iki tarafa da ücretsiz hizmet veren Yemek Motoru'nun büyüme ivmesi şirket sermayesiyle örtüşürse önümüzdeki dönemde Yemeksepeti karşısında sağ kalan belki de ilk proje olabilir. Aksi durumda ise tarihin tozlu yapraklarına bir Yemeksepeti kopyası daha bırakmış olacağız.

Bilgilendirme: Bizimle paylaşılan deliller neticesinde yemekmotoru.com'un Yekolay.com'un tasarım ve yazılımından bazı bileşenleri alıntıladığı kanaatine vardık ve bu bilgiyi sizlerle paylaşmak istedik.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.