Accel destekli Medigo'ya göre Türkiye sağlık turizmi için en popüler 4'üncü destinasyon

Accel destekli Medigo'ya göre Türkiye sağlık turizmi için en popüler 4'üncü destinasyon

Berlin merkezli Medigo, sağlık turizmi için online bir pazaryeri girişimi. Kasım 2013'te Ieva Soblickaite, Marianna Anderle, Pawel Cebula ve Uğur Samut tarafından kurulan Medigo, tedavi için seyahat edecek hastaların uluslarası akreditasyona sahip hastanelere erişimini kolaylaştırıyor; kısaca bu dikeye özel bir tür Booking.com hizmeti sunuyor.

Kaliteyi ön planda tutan ve bunun için seçilen hastaneleri listeleyen Medigo, geçtiğimiz yıl Mart ayında Atlantic Internet ve TA Ventures'dan yaklaşık 2.5 milyon dolar tohum ve Aralık ayında Accel Partners'dan 6.5 milyon dolar tutarında ilk tur yatırımı almıştı. Yatırımla birlikte konaklama ve seyahat organizasyonlarını da platformuna dahil etmeyi planlayan Medigo'nun dünü, bugüne ve yarınını CEO'su Uğur Samut'tan dinledik.

ugursamutKendinden bahseder misin?

2004'te Robert Koleji’nden ve 2008 yılında Sabancı Üniversitesi’nden mezun oldum. Aynı yılın sonunda iki ortağımla beraber Extunda adında bilişim hizmetleri veren KOSGEB ve TÜBİTAK destekli bir şirket kurdum. Ardından 2010 yılında Ispanya’da ESADE Business School’da pazarlama üzerine yüksek lisans yaptım. Yüksek lisanstan sonra Rocket Internet teklifi ile beraber çok ortaklı bir şekilde Wimdu’yu kurduk. Üç sene Wimdu’da online ve offline birçok pazarlama kanalını yönettim. Daha sonra iki ortakla beraber MEDIGO’yu kurdum. Şuanda MEDIGO’nun kurucusu ve CEO’su olarak görev yapıyorum.

Berlin'de medikal turizm alanına nasıl ilgi duymaya başladın? Medigo'yu nasıl kurdunuz? 

MEDIGO’nun kuruluş hikayesi biraz enteresan. Biz iki kurucu Wimdu’da halihazırda seyahat eden kişilere ekstra servis olarak ne sunabiliriz diye düşünürken medikal turizmi düşünmeye başladık. Bunun sebebi ikimizin de yurtdışına çıktığımızda hastane bulmak için internette araştırma yaptığımızda düzgün bir websitesi bulamamızdı. Bunun küresel seviyede bir ihtiyaç olduğunu düşündük ve fikrimizle ilgili Almanya’dan ünlü melek yatırımcı Christophe Maire’e danıştık. Christophe o sırada aynı konuda bir iş planı üzerinde çalışan Pawel'ı bizimle tanıştırdı. Bu şekilde planı geliştirdik ve ardından şirketi kurduk.

Medigo bugüne kadar yaklaşık 9 milyon dolar yatırım aldı, bunu sağlayan faktörler/metrikler neler? Son bir yılda ne kadar büyüdünüz? Kaç kullanıcıya ulaştınız bugün? Kaç klinik, doktor ve hasta var platformda?

Bunlardan ilki uluslararası ve başarılı profesyonel geçmişleri olan bir ekip kurmuş olmamız. MEDIGO’da şu anda 21 farklı ülkeden 40 kişi çalışıyor; tepe yönetimi Avrupa’nın en saygın okullarından mezun ve halihazırda bilinen start-up'larda üst düzey pozisyonlarda bulunmuş kişiler. Başlangıçta en önemlisi de bu.

Birinci turla beraber rakamlar önem kazanıyor. MEDIGO Mart 2014' te, yani yaklaşık bir sene önce online oldu. Geçen sürede özellikle siteyi kullanan hasta sayısı birinci tur için önemli bir metrikti ve bu büyümenin devam etmesi gelecek turları da etkileyecek. Her çeyrekte bir öncekine göre iki kat büyüyoruz ve hedefimiz bunu daha da ileri götürmek.

Her ne kadar Airbnb modelinde bir pazaryeri olsak da, Airbnb gibi doluluk kaygımız yok. Dünyada özel hastanelerin doluluk oranı yüzde 60 civarında. Bu da bize sadece ve sadece en iyi hastanelerle çalışma lüksü sağlıyor. 

Biz sitemize her hastaneyi almıyoruz ve hastane kalitesi konusunda inanılmaz titiziz. Kalitesinden emin olsak platforma  üç bin hastane de ekleyebilirdik ama şu anda 17 ülkeden sadece 400 hastane ile çalışıyoruz. Her ne kadar Airbnb gibi bir pazaryeri olsak da, Airbnb gibi doluluk kaygımız yok. Dünyada özel hastanelerin doluluk oranı yüzde 60 civarında. Bu da bize sadece ve sadece en iyi hastanelerle çalışma lüksü sağlıyor.

Gelirleriniz tatmin edici düzeyde mi? Yeni kanallar eklemeyi düşünüyor musunuz?

Bu soruyu ne zaman sorarsanız cevabım hep ‘Hayır’ olacak :) Bulunduğumuz sektör çok zorlu ama potansiyeli çok büyük bir sektör. Odaklanmak bu bakımdan çok önemli. Üç önemli odağımız var: "Hastanın bulunduğu ülke, hastanın görmek istediği medikal tedavi ve hastanın gitmek istediği ülke".

Biz büyümek için ürünümüzü sürekli geliştiriyoruz ve birinci önceliğimiz bu. Bunun dışında yukarıda bahsettiğim ikinci maddeye yoğunlaşıp, sunduğumuz medikal tedavi seçeneklerini arttırıyoruz.

medigo2

Medigo oldukça büyük bir pazarı hedefliyor ve elbette bu alandaki tek girişim değil, sizi farklı yapan ne rakipleriniz karşısında?

Biz rakiplerimizden farklı olarak A'dan Z'ye hizmet veriyoruz. Hastanın siteye gelmesinden itibaren, bütün gereksinimleri ile ilgilenip; ulaşım, konaklama, gerekirse tercüman, seyahat ettiği ülkede gereksinimleri ve döndükten sonra gördüğü tedavi ile ilgili gelecekteki tedavi gereksinimlerini kapsayan bir hizmet sunuyoruz. Gerekirse hastaları, daha önce aynı konuda tedavi görmüş hastalarla iletişime geçiriyoruz. 7/24 anında hizmet veren hasta servis hattımız mevcut. Yine yukarıda bahsettiğim gibi, hastane kalitesi adına çok kapsamlı bir kalite kontrol sistemimiz mevcut. Bunların çoğu rakiplerimizin sunduğu hizmetler değil.

Türkiye'nin aslında medikal turizm açısından rekabetçi bir pazar olduğu söylenir, Medigo'ya göre durum böyle mi? Türkiye'deki kapsamınızı genişletmeyi düşünüyor musunuz?

Evet, Türkiye gerçekten de medikal turizm alanında oldukça rekabetçi, bunda hastanelere sağlanan devlet desteği vs önemli etkenler. MEDIGO’da Türkiye’ye giden hasta rakamlarında devamlı artış görüyoruz. MEDIGO'ya göre, genel sıralamada Türkiye şu anda en popüler dördüncü destinasyon. Örnek vermek gerekirse saç ektirme prosedürlerinde Tayland’dan sonra ikinci büyük destinasyon. Türkiye pazarında halihazırda çalıştığımız hastaneler mevcut ve Türkiye'deki hastanelerin kalitesini yakından takip ediyoruz.

MEDIGO'ya göre, genel sıralamada Türkiye şu anda en popüler dördüncü destinasyon... Saç ektirme prosedürlerinde Tayland’dan sonra ikinci en büyük destinasyon.

Hedefleriniz neler bu yıl için?

Öncelikle, bu senenin dördüncü çeyreğinde ilk çeyreğe göre hasta sayılarında on kat büyüme hedefliyoruz.Bunun dışında bu yıl sonuna kadar Amerika’da ve Avustralya’da birer ofis açmayı hedefliyoruz. Hastane sayısında yukarıda belirttiğim kalite kriterimiz nedeniyle çok büyük bir sıçrama beklememekle beraber 500 hastane hedefliyoruz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.