Google'ın çekirdek algoritmasındaki güncelleme, "nasıl yapılır?" temalı sayfaları vurdu
Teknoloji

Google'ın çekirdek algoritmasındaki güncelleme, "nasıl yapılır?" temalı sayfaları vurdu

Google, mobil arama sonuçları için önemli bir algoritma değişikliğine gideceğini duyurmuştu. O kadar ki bir site ne kadar popüler ve eski olursa olsun eğer Google'ın aradığı şartlara göre "mobil dostu" bir sayfa yapısına sahip değilse mobil aramalarda ya hiç listelenmeyecek ya da çok arka sayfalarda listenecekti. Birçok şirket Google'ın bu yeni algoritmasına hazırlık yapıp ardından şirketin istediği şartları sağladıktan sonra rahat bir nefes almıştı ki Google'ın arama algoritmasıyla ilgili çok önemli bir bilgi daha ortaya çıktı.

ABD'de geçen hafta internet trafiği ölçüm uzmanlarının yaptığı araştırmalar Google'ın sadece mobil arama sonuçları için önemli bir algoritma değişikliğine gitmediğini aynı zamanda çekirdek arama algoritmasında da önemli bir değişiklik yaptığını tespit etti. Bu güncelleme de esasen "nasıl yapılır" (how to) tarzı 'bilgi' sitelerini vurdu; hem de trafiklerini neredeyse beşte bir oranında azaltara!

Google'ın geçtiğimiz haftalarda hiçbir uyarı yapmadan ve bilgi vermeden ana arama algoritmasında önemli bir güncelleme yaptığını ortaya çıkaran kişi ise HubPages'in kurucusu Paul Edmondson. HubPages üzerinde yaklaşık 870 bin mini blog yer alıyor. Bu bloglar üzerinde ise "Reklamcığın tarihi" den "Evinizdeki zehirli örümcekleri nasıl tanımlarsınız?" a kadar geniş bir yelpazede içerikler yer alıyor, içerikler genellikle editörlerin kontrolünden geçiyor. Ancak HubPages'in sahip olduğu içeriklerin diğer bir dikkat çeken tarafı ise çoğunluğunun "Nasıl yapılır?" temalı kısa, öz bilgilerden oluşması.

Paul Edmondson geçen hafta içerisinde aldığı yüzlerce e-mail'den sonra sitenin arama motorlarından gelen doğal trafiğinin ciddi oranda düştüğünü fark etmiş. Ardından bunun Google'ın son yaptığı mobil odaklı algoritma değişikliğiyle ilgisi olmadığı sonucuna varmış. Ekip, internet trafiği ölçüm uzmanlarıyla birlikte geniş kapsamlı bir araştırma çalışması yaptıktan sonra bu ciddi trafik düşünün kaynağının "Phantom" olarak adlandırılan ve Google'ın bilgi ve uyarı vermeden yaptığı temel arama algoritma değişikliği olduğunu fark etmişler. Bu yeni algoritma değişikliğinden sonra şirketin arama motoru sonuçlarından elde ettiği trafik bir gecede yüzde 22'den fazla azalmış.

Buna göre şu anda genellikle Google'da çok arananlar orasında olan "Patates püresi nasıl yapılır?", "Kağıt kayık nasıl yapılır?" gibi çoğunlukla kısa metinlerden ya da videolardan oluşan ve yüksek trafiklere sahip internet siteleri ciddi tehlike altında. Google'ın arama algoritmasında yaptığı yeni değişiklikten sonra bu tarz sayfaların "spam" içerik üreten site kategorisine alındığı ve birçoğunun ağır şekilde cezalandırılacağı söyleniyor.

Google bu konu hakkında yorum yapmazken, güncellemenin ciddi olarak etkileyebileceği Answers.com, wikiHow gibi sitelerden de henüz bir ses çıkmadı. Bazı uzmanlar, algoritma güncellemesinin bu tip büyük ve kaliteli başvuru kaynaklarını etkilemediği kanısında.

Yorumlar (11)
 1. İyide neden böyle bişey yapıyorki google, "nasıl yapılır" ile derdi ne anlamadım...

  1. Tüm "nasıl yapılır" türü içeriklerin Youtube üzerinden görüntülenmesini istiyor olabilir mi? ;) Daha yeni "how to" konusunda bir Youtube istatistiği yayınlamışlardı.. Demek ki bu konuyu çok önemsiyor, sıkı takip ediyor ve konuyla ciddi anlamda ilgileniyorlar ;)

   https://webrazzi.com/2015/05/14/youtube-how-to-videolari-trendler/

 2. Wolkanca Wolkanca

  bu tür haberlerde yabancı kaynakların bağlantılarını da paylaşırsanız faydalı olacak. yani ingilizce çince farketmez kimse bunu söyleyen onu gösrmek istiyorum.

  teşekkürler.

 3. Ruzzgar Ruzzgar

  İe ye verilen ceza bir gün google de verilecek. Arda yandex kullanın Benim siteyide etkiledi ama benim site nasıl yapılır gibi ifadeler kullanmıyordu.

 4. Ben merak ettiğim şey, bir kullanıcı olarak atıyorum ki; "Balon nasıl patlatılır?" sorusunun cevabına ulaşmaya çalışıyorum. Peki, Google bu güncellemeyle beni nasıl bir içeriğe götürmeyi düşünüyor?

 5. Peki yeni algoritmada mantık nasıl kurulmuş? Yani "How to" aramaları yapan hangi siteleri arama sonuçlarını görecek belirtilmemiş

 6. Yılmaz Mercan Yılmaz Mercan

  21 Nisan'dan sonra Seo visilibility'lerine baktığımızda Answer.com 1.240.000'dan 1.100.000'lere düşmüş. Wikihow.com'un Seo visilibility'sine baktığımızda da 85.000'den 68.000'lere kadar düştüğü gözüküyor. Son 6 aya baktığımızda hiç bu kadar düşüş yaşadıkları gözükmüyor.

  http://i.imgur.com/zJ3MbHw.png

 7. Oyun sitesi sahibiyim ve mobil güncellemeden 2 gün sonra muhtemelen bu güncellemeyi devreye soktular ve trafik çok ciddi anlamda düştü. Icerik olarak daha doyurucu text içerik mi istiyor veya site içerisinde geçirilen süreyi mi baz alıyor ne yapıyor belli değil.

 8. türkçe sayfalardaki değişimi olumlu bulamadım sanki spam siteler üst sıraları koruyor.

 9. Ayhan Esen Ayhan Esen

  Buradaki amaç Google, nasıl yapılır sorusuna cevap arayan kişileri kendi sitesi olan Youtube a yönlendirmek istemesi olabilir.

 10. Google Çekirdek Google Çekirdek

  Spam içerik için gerekli olan birşeydi. Hatta facebook paylaşımlarındaki "Sibel Can Hastanede" başlığına tıkladığımızda Sibel CAN'ın hastalanmadığını, hastane ziyaretine gittiğini öğrendiğimiz o saçma haberler varya. Onlar içinde bir algortima bekliyoruz.