Sürücüsüz araçlarla 2,7 milyon km yol alan Google, geçirdiği 11 kaza için insanları suçluyor
Teknoloji

Sürücüsüz araçlarla 2,7 milyon km yol alan Google, geçirdiği 11 kaza için insanları suçluyor

Google'ın son altı yıldır üzerinde çalıştığı sürücüsüz araçlarla ilgili en çok tartışılan konuların başında güvenlik geliyor. Araçlarıyla trafik kazalarını ciddi ölçüde düşürmeyi uman Google, bunlara bir cevap niteliğinde, yol deneyimlerini ilk kez yayımladı. Google'ın sürücüsüz araçlar programı lideri Chris Urmson, The View from The Front Seat of the Google Self-Driving Car başlıklı Medium paylaşımında, sürücüsüz araçlarla manuel ve otonom modda olmak üzere toplam 20'den fazla araçla 1,7 milyon mil (2,7 milyon km) yol aldıklarını söylüyor. Bunun 1 milyon milinin otonom modda gidildiğini belirten Urmson, bu süreçte sadece 11 adet küçük çaplı kaza geçirdiklerini not ediyor. Kazalardan hiçbiri sürücüsüz araçlardan kaynaklanmıyor, Google'a göre.

Nota göre, ABD'de her yıl ortalama 33 bin kişi trafik kazalarında hayatını kaybediyor, Türkiye'de ise 2013 yılında 1 milyondan fazla kaza gerçekleşti, 3 bin 700 kişi hayatını kaybetti. Google'ın notu, kazalarla ilgili tüm sorumluluğu insanların irrasyonel davranışlarına mal ediyor, haliyle. İnsanlar araç kullanırken şeritlerini takip etmiyor, yola bakmıyor, kitap okuyor hatta trompet çalanlara bile rastladıklarını söylüyor Urmson. Bunu, etrafı 360 derece izleyen, yola sürekli yüzde 100 odaklanabilen ve iki futbol sahası mesafesine kadar etrafındaki araç, bisiklet ve yayaları takip edebilen sensörlere sahip makinelerle kıyasladığınızda, ortaya günümüz trafiğiyle ilgili epey bir ilkel görüntü çıkıyor.

google

Notlara göre Google sürücüsüz araçları, trafik ışıklarında ve serbest trafikte, toplam yedi kez arkadan ve birkaç kez de yandan darbe almış. Şehir içindeki trafiğin, otobanlara göre daha tehlikeli olduğunu söyleyen Google, tüm bu süreçler, kazaların sıklıkla gerçekleştiği yollar, resmi istatistiklerde yer almayan sürücü davranışlarıyla ilgili sağladığı verilerle programını iyileştirmeyi amaçlıyor.

Haftada 10 bin millik otonom sürüşle yoluna devam eden Google, sürücüsüz araçlarla ne kadar geliştirme yaparsa yapsın, insanlar yollarda olduğu sürece kazaların devam edeceğini söylüyor.

Sürücüsüz araçlarını test eden Delphi gibi farklı şirketlerin de kayda geçmiş ciddi kazaları bulunmuyor. Bu araçların büyük kazalara bulaşmış olmaları, halihazırda regülatörlerin yakından izlediği sürücüsüz araç araştırmalarının geleceğini olumsuz etkileyebilir.

Yorumlar (12)
 1. Kaanerkol Kaanerkol

  türkiyedeki bir şahincinin yapıcağı hareketi algılamaya quantum bir bilgisayar bile yetmez

  1. Ferdi Gökdemir Ferdi Gökdemir

   Yeter rahat ol .

  2. Hocam çok düşünmene gerek yok, trafik kurallarına uymayacak en olasılığı düşük insanları tehlikeye atacak manevrayı yapacaktır, çok basit.

 2. Baran Yıldırım Baran Yıldırım

  Türkiye'de görelim bir de bu raporları, efenim istatistikleri...

 3. Cafer Can Arslan Cafer Can Arslan

  oralarda kaza yapacak araba yok ki kaz yapsın. Türkiye'de bir çok yerde dar sokaklardan 2 araç geçiyor, bunu yapabiliyor mu bundan bahsedin.

  1. Zubanda860 Zubanda860

   3 boyutlu teknoloji ile cisimleri algılıyor . tabiki geçer

   1. Mert Bey Mert Bey

    Şeridi çizgilere göre hizalayıp kendini konumlandıran bir makineden bahsediyoruz. Bırak geçmeyi sokağa giremez bile. İstanbulda kaç tane sokakta şerit çizgileri var?

 4. Sinan Gün Sinan Gün

  Sürücüsüz aracın mantığı ne kardeşim bişey yaptık diye adam oyun oynuyor insanlara ben bişey yaptım diye gösteriyor arabalar kendi kendimi gezdiricek ne yani insan olmadıktan sonra bence saçma

  1. Kemalettin Kemalettin

   o zaman adı otomatik şoförlü araç olsun tatmin olalım :)

  2. Ufuk Omur Ufuk Omur

   Sen isteyken cocugunu okuldan alip eve birakabilecek, hanimi alisverise cikarip annesinin evine goturebilecek, senin mesain bitmeden de is yerinde senin park yerine park edebilecek bir teknoloji cidden sacma mi geliyor?

  3. Sürücüsüz araç diyor. İnsan taşımaz demiyor.

 5. Kullanici Kullanici

  Google alttan alttan virali veriyor.Yok sürücüler olduğu müddetçe kazalar olacak.Ne yapsın millet senin araba yapmanı bekleyip seni mi kullansın.Çok tehlikeli bir hale giriyor Google neredeyse Skynet'e özeniyor diyeceğim her alanda bu kadar güç sahibi olmak iyi değildir.