Sürücüsüz araçlarla 2,7 milyon km yol alan Google, geçirdiği 11 kaza için insanları suçluyor

Sürücüsüz araçlarla 2,7 milyon km yol alan Google, geçirdiği 11 kaza için insanları suçluyor

Google'ın son altı yıldır üzerinde çalıştığı sürücüsüz araçlarla ilgili en çok tartışılan konuların başında güvenlik geliyor. Araçlarıyla trafik kazalarını ciddi ölçüde düşürmeyi uman Google, bunlara bir cevap niteliğinde, yol deneyimlerini ilk kez yayımladı. Google'ın sürücüsüz araçlar programı lideri Chris Urmson, The View from The Front Seat of the Google Self-Driving Car başlıklı Medium paylaşımında, sürücüsüz araçlarla manuel ve otonom modda olmak üzere toplam 20'den fazla araçla 1,7 milyon mil (2,7 milyon km) yol aldıklarını söylüyor. Bunun 1 milyon milinin otonom modda gidildiğini belirten Urmson, bu süreçte sadece 11 adet küçük çaplı kaza geçirdiklerini not ediyor. Kazalardan hiçbiri sürücüsüz araçlardan kaynaklanmıyor, Google'a göre.

Nota göre, ABD'de her yıl ortalama 33 bin kişi trafik kazalarında hayatını kaybediyor, Türkiye'de ise 2013 yılında 1 milyondan fazla kaza gerçekleşti, 3 bin 700 kişi hayatını kaybetti. Google'ın notu, kazalarla ilgili tüm sorumluluğu insanların irrasyonel davranışlarına mal ediyor, haliyle. İnsanlar araç kullanırken şeritlerini takip etmiyor, yola bakmıyor, kitap okuyor hatta trompet çalanlara bile rastladıklarını söylüyor Urmson. Bunu, etrafı 360 derece izleyen, yola sürekli yüzde 100 odaklanabilen ve iki futbol sahası mesafesine kadar etrafındaki araç, bisiklet ve yayaları takip edebilen sensörlere sahip makinelerle kıyasladığınızda, ortaya günümüz trafiğiyle ilgili epey bir ilkel görüntü çıkıyor.

google

Notlara göre Google sürücüsüz araçları, trafik ışıklarında ve serbest trafikte, toplam yedi kez arkadan ve birkaç kez de yandan darbe almış. Şehir içindeki trafiğin, otobanlara göre daha tehlikeli olduğunu söyleyen Google, tüm bu süreçler, kazaların sıklıkla gerçekleştiği yollar, resmi istatistiklerde yer almayan sürücü davranışlarıyla ilgili sağladığı verilerle programını iyileştirmeyi amaçlıyor.

Haftada 10 bin millik otonom sürüşle yoluna devam eden Google, sürücüsüz araçlarla ne kadar geliştirme yaparsa yapsın, insanlar yollarda olduğu sürece kazaların devam edeceğini söylüyor.

Sürücüsüz araçlarını test eden Delphi gibi farklı şirketlerin de kayda geçmiş ciddi kazaları bulunmuyor. Bu araçların büyük kazalara bulaşmış olmaları, halihazırda regülatörlerin yakından izlediği sürücüsüz araç araştırmalarının geleceğini olumsuz etkileyebilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.