VetMapp: Türkiye'nin mobil tabanlı veteriner haritası
Mobil

VetMapp: Türkiye'nin mobil tabanlı veteriner haritası

Android ve iOS cihazlar için geliştirilen VetMapp uygulamasıyla size en yakın olan veteriner kliniklerini, belediye barınaklarını, kısırlaştırma ve rehabilitasyon merkezlerini görebilir, ayrıca bu merkezlerin iletişim bilgilerine kolayca ulaşabilirsiniz.

VetMapp'i cep telefonunuzda açtığınızda karşınıza direkt olarak bulunduğunuz konumun etrafındaki veteriner klinikleri ve barınaklar geliyor. Herhangi bir üyelik mekanizması bulunmayan uygulamada dilediğiniz veteriner ya da barınağın haritada üzerine dokunarak iletişim bilgilerini alabiliyor, ya da harita üzerinde rota çizebiliyorsunuz.

Uygulama üzerinde şu an için 5 ile ait bilgiler yer alıyor: İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya. Zamanla tüm Türkiye'yi kapsaması beklenen VetMapp'de harita üzerindeki ikon ve renkler sayesinde veteriner klinikleriyle barınaklara dair mesai saati ya da benzeri bilgileri öğrenebilmeniz mümkün.

vetmapp-gorsel

VetMapp'in çıkış noktası gerçek bir hikayeye dayanıyor

Vetmapp'i geliştiren ve tamamen ücretsiz olarak mobil marketlere sunan Emre Sancaktaroğlu'nun anlattığına göre uygulamanın çıkış noktasıysa gerçek bir hikayeye dayanıyor.

Sancaktaroğlu'nun yakın bir arkadaşı gece geç saatte Avcılar'dan Beşiktaş'a doğru hareket halindeyken yol kenarında yaralı bir köpek buluyor. Hayvanı arabasına alıp bir yandan da mobil cihazıyla açık veteriner bakan bu kişi, veteriner kliniklerinin Google'da yanlış lokasyonlara reklam vermesi sonucu açık bir yer bulana kadar hayvan hayatını kaybediyor.

Bu üzücü hikayeden yola yola çıkan Emre Sancaktaroğlu da VetMapp'i geliştirmeye karar veriyor ve uygulamayı Mart ayının başında yayına alıyor. App Store ve Google Play üzerinde aldığı olumlu yorumlarla dikkat çeken VetMapp, bugüne kadar herhangi bir ücretli tanıtım faaliyeti olmadan toplamda 3 bin kez indirilmiş.

vetmapp-logo Hem uygulama marketlerde aldığı pozitif yorum ve puanlarla dikkat çeken VetMapp, hem de zamanla hayvanseverlerin sahipleneceği bir uygulama olacak gibi duruyor. Şimdiden sosyal medya üzerinde önemli grup ve kişilerce paylaşılan uygulamanın kısa sürede bazı güzel hikayelere de sebep olduğu (sokakta bulduğu yaralı kediyi VetMapp vasıtasıyla ulaştığı veterinerde hayata döndüren bir kullanıcı) Sancaktaroğlu'ndan aldığımız bilgiler arasında.

Tahmin edersiniz ki VetMapp yalnızca bir rehber niteliğinde. Yani uygulamanın veterinerlerin verdiği hizmetin kalitesi veya ücretiyle herhangi bir ilişkisi bulunmuyor.

Şu an için hem ücretsiz hem de reklamsız olarak yayında olan uygulamanın bu yönüyle sosyal bir girişim olarak dikkat çektiğini de söyleyebiliriz. Uygulamanın geliştiricisi Emre Sancaktaroğlu gelir modeli konusunda şimdilik herhangi bir girişimi olmadığını ancak ilerleyen dönemde tanıtım faaliyetleri için kliniklerden bazı ekstra bilgileri de kullanıcılara sunmak için bir miktar ücret talep edebileceğini söylüyor.

Yorumlar (9)
 1. Vetmapp gerçekten kullanışlı bir uygulama. Artık biri "ya şurda nerde veteriner var?" diye sorduğunda vetmapp indirin diyoruz. Ya da canlı destekten gelen sorular "veterinerimi değiştirmek istiyorum, nereyi önerirsiniz?" gibi soruların cevabı olarak da VetMapp'ı işaret ediyoruz. Şahsen benim işimi büyük ölçüde kolaylaştıran bir uygulama.

 2. Suan veritabaninda kac veteriner var acaba?

 3. Esra Akın Esra Akın

  Sonunda birisi hayvanları ve hayvanseverleri düşünen bir uygulama yapmış. Bu kadar zamandır neden kimse böyle bir uygulama yapmadı anlamış değilim. Çokta güzel olmuş. Emeği geçenlerin ellerine sağlık. Elimden geldiğince uygulamayı paylaşmaya çalışacağım. Bir de uygulamanın indirme linkleri neden haberde yok ?

 4. Cihazımdaki en yararlı uygulama gerçekten düzgün bir şekilde yayılabilirse çok etkili olacağı kesin. 5 il olması az olmuş tüm ülkeye yayılmaları gerekli. Neden yalnızca 5 il var onuda anlamadım veriyi nerden alıyorlar acaba. Neyse mail atıp öğrenicem :) bende sosyal medya hesapları için destek isterlerse olmaya çalısacagım. Güzel uygulama tebrik ederim.

  1. Veriler manuel ekleniyor. Bu yuzden yeni illerin eklenmesi zaman aliyor.

 5. Ayhan Barış Ayhan Barış

  kurdum, veteriner sayısı henuz yeterli değil, istanbul GOP'da 3 veteriner var diyor, zamanla iyileşir umarım.

 6. Fırat Alaşehirli Fırat Alaşehirli

  Daha önce malesef bende aynı sebepten ötürü aracımda resmen bir kedinin hayatını kaybedişini izledim. Google'dan en yakın kliniği bulamamak ve yanlış yönlendirmesi üstüne en yakın kliniği bulsan dahi bir de adres için harcanan vakit hem araç kullanıp hem klinikten adres tarifi almaya çalışmak vs saçma sapan zor. Uygulama cuk oturmuş ellerine sağlık. Klinik bilgilerini nerden alıyorlar acaba beşiktaş'ta bildiğim tüm kliniklerde var. Ayrıca webrazzi'de güzel bir haber yapmış.

 7. Melih Sözder Melih Sözder

  Hikayesi Mihav.com'un hikayesine çok benzer olmuş. Tesadüf diye düşünüyorum. Ayrıca yine aynı sitedeki veriler kullanılmış gibi gözüyor.

 8. Ahmet Yurdagül Ahmet Yurdagül

  Bende veteriner.co'dan bilgilerin alındığını sanıyordum ama tek tek kendileri ekliyormuş. Bu yüzden lokasyon doğruluk oranları benim gördüğüm kadarıyla baya başarılı etrafımdaki tüm veteriner kliniklerinin lokasyonları %100 doğru ama diğer ilçelerde veya illerde durum nasıldır bilmem. Gerçi manuel olarak ekliyorlarsa oradakilerin de doğruluk oranı yüksektir diye tahmin ediyorum. Güzel uygulama olmuş, basit ama hayati öneme sahip bir probleme, basit bir çözüm sunmuşlar. Düşük miktarda bir yatırım ve iyi bir pivot edilmeyle çok iyi işler yapabilir gibi duruyor. Ayrıca ilginçtir uygulamayı yükleyince alakasız bir güven duygusu oluşturdu :)