Apple Watch'un sensörleri dövmeli derilerle sorun yaşıyor

Apple Watch'un sensörleri dövmeli derilerle sorun yaşıyor

Apple Watch’un piyasaya çıkmasıyla birlikte kullanıcılar farklı kullanımları hemen denemeye başladı. İlk testlerde Apple Watch gerek çekiçle kırıldı, gerekse de suya daldırıldı. Fakat kullanıcılar tarafından keşfedilen ve Apple’ın konuyla ilgili olarak web sitesini güncellemek zorunda bırakan sorun, Watch’un kalp ritmi ölçen sensörlerinin dövmeli derilerde yaşadığı problemdi.

Watch aleyhine gündem oluşturan bu sıkıntının elbette teknik bir açıklaması var. Kanımız kırmızı renkte olduğu için, Apple Watch’un içindeki sensörler kanı saptamak ve akış hızını hesaplamak için sensörlerinden yeşil LED ışık veriyor. Bu ışıktan gelen yansıma, kan akışı içindeki hız tespit edilerek elde edilen veri kalp atış hızı olarak kullanıcılara yansıtılıyor.

Apple’ın bu teknolojisi dövme kaplı derilerde işe yaramıyor çünkü Watch’dan çıkan ışınlar, deri altındaki mürekkeplere takılıyor ve bu da Watch’un ışık yansımalarından kan akış hızını ölçmesini engelliyor. Normalde Watch’un sensörlerinin yaydığı yeşil renkli ışın, kan kırmızı renkle buluşması gerekirken deri altında mürekkep tarafından emiliyor ve Watch’un sensörleri dövmeli derilerde tam performansla çalışmıyor.

Apple, Watch ile ilgili güncellediği sayfada bu konuya da değinerek, deri yüzeyindeki kalıcı ya da geçici olan dövme gibi şeylerin, Watch’un kalp ritmi ölçme sensörüne etki ettiği. Bu konunun, dövmenin mürekkebi, rengi ve işlenme biçimiyle alakalı olarak değişiklik gösterdiğini belirterek sensörden gelen ışığın bloke edildiği belirtilmiş.

Hemen aşağıdaki videodan, bir kullanıcının Apple Watch’un kalp ritmi sensörünün dövmeli derilerde yaşadığı problemi bire bir anlatması oldukça dikkat çekiciydi. Yarım milyondan fazla kez izlenen videoda Watch kullanıcısı, dövme olmayan sol bileğinde sorunsuz çalışan Watch’u, dövme olan sağ bileğine taktığında veri göstermeyen bir duruma gelmesini video ile aktarıyor.

Görsel kaynak: iMore

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.