Futbolun genç yeteneklerini avlamaya yönelik mobil uygulama: Uscout

Futbolun genç yeteneklerini avlamaya yönelik mobil uygulama: Uscout

Yeni Maradona'yı bulmak için Arjantin'e gitmek kulağa eski moda gelse de, futbolun genç yetenek avcıları hala bu şekilde çalışıyor. Bu süreci değiştirmek isteyen yeni teknoloji girişimcisi Kevin Vink ise Hollandalı bir profesyonel futbolcu. Yakın çevresinden gelen "Bizim çocuğu da bir görsen" ricalarına cevap verirken, bu alanda bir yeniliğe ihtiyaç olduğunu fark etmesiyle geliştirdiği Uscout futbolun genç yeteneklerine özel bir profesyonel ağ.

Geçtiğimiz hafta Amsterdam'da düzenlenen The Next Web Conference Europe'ta dikkatimizi çeken girişimlerinden biri olan Uscout'ın 22 Nisan'da App Store'da yayınlanan ilk uygulaması, ilk etapta genç futbolculara odaklanıyor. Uygulama, gelecek vaat eden genç sporcuların videolarının aileleri ya da etrafındaki yetişkinler tarafından kaydedilmesi esasına dayanıyor.

uscout ekran

Amatör futbolcuların maç, antrenman ya da hünerlerini gösterdikleri birkaç numarayı yüklediğiniz Uscout, ilgili hareket ve oyuncuyu etiketlemenize izin veriyor. Futbola özel bir profesyonel ağ olarak tasarlanan Uscout'ta, beğendiğiniz videoları paylaşabiliyor, oyunları takip edebiliyorsunuz. Bu özellikleriyle genç yeteneklerin görünür hale gelmesini sağlayan Uscout, tespit ettiğiniz yetenekleri takip etmenizi ve gelişimini görmenizi de sağlıyor. Böylelikle genç yetenekler, yetenek avcılarıyla buluşmuş oluyor.

Kullanımı oldukça kolay olsa da henüz ilk günlerini yaşayan uygulamanın geliştirilmeye açık tarafları var, örneğin Flemekçe dilinde sunulması gibi. Buna karşın Kurucu Ortağı Kevin'in söylediği gibi, Uscout, diğer tüm sporlara uyarlanabilecek bir fikir olmasıyla dikkat çekiyor, zira hemen hemen tüm popüler sporlarda yetenek keşfi için benzer yollardan geçiliyor.

Uscout'ı incelemek isterseniz App Store'dan indirebilirsiniz.

Güncelleme: Haberimizden sonra Uscout, futbol uygulamasının Türkçe iOS versiyonunu önümüzdeki iki hafta içinde yayınlayacağını açıkladı, Android versiyonu ise bu yaz geliyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.